Budynek w tle

Porady odnośnie oceny mieszkania na sprzedaż – Dąbrowa Górnicza

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Przyjmuje się, że we własnym domu lub mieszkaniu spędzamy średnio 25% całego swojego życia. Warto więc zrobić wszystko, by wybrana przez nas nieruchomość była faktycznie tą wymarzoną, bezpieczną i funkcjonalną. Podczas gdy dla jednych najlepszą decyzją będzie zakup mieszkania na rynku wtórnym, inni cenią sobie możliwość samodzielnego urządzania mieszkania z rynku pierwotnego. Dziś jednak nie chcemy oceniać tego wyboru, a raczej skupić się na tym, na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania. Oto nasze wskazówki!

mieszkania na sprzedaż Dąbrowa Górnicza
Wizualizacja osiedla Nowy Reden w Dąbrowie Górniczej

 

Mieszkania na sprzedaż w Dąbrowie Górniczej – kiedy jest najlepszy moment na ich zakup?

Nie da się ukryć, że zakup mieszkania to poważna inwestycja, która wymaga dobrego rozeznania się w aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości. W związku z tym przed rozpoczęciem poszukiwań idealnej nieruchomości warto zastanowić się, czy jest to odpowiedni czas na tego typu inwestycję. Istotną kwestią pod tym względem m.in. sezonowość na rynku nieruchomości.

Część specjalistów uważa, że istnieją pewne okresy w ciągu roku, w których możemy zaobserwować znaczne wzrosty lub spadki cen nieruchomości. O wiele lepszym wyznacznikiem w kwestii określenia najlepszego czasu na zakup mieszkania na sprzedaż w Dąbrowie Górniczej są jednak nasze indywidualne preferencje i możliwości. Na taki krok warto bowiem zdecydować się dopiero wtedy, gdy mamy sprecyzowane potrzeby oraz stabilność finansową.

Zdaniem niektórych, trudna sytuacja gospodarcza w kraju powinna nas skłonić do odsunięcia w czasie decyzji o zakupie mieszkania w Dąbrowie Górniczej. Musimy jednak liczyć się z tym, że z czasem ofert nieruchomości na sprzedaż może być znacznie mniej, co wynika m.in. z ograniczonej dostępności gruntów. Z drugiej strony, wysoka inflacja może sprawić, że ceny nieruchomości wzrosną do tego stopnia, że zakup wymarzonego mieszkania będzie poza naszym zasięgiem. Czy warto więc odkładać w czasie decyzję o poszukiwaniu mieszkania na sprzedaż w Dąbrowie Górniczej? Niekoniecznie. Jak wskazują eksperci, nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji na rynku nieruchomości za kilka miesięcy lub lat, a ryzyko, że nie uda nam się wtedy znaleźć nieruchomości dopasowanej do naszych potrzeb, jest bardzo duże.

Kryteria dotyczące wyboru mieszkania na sprzedaż w Dąbrowie Górniczej

Kiedy zdecydujemy już, że czas na zakup nieruchomości jest dla nas odpowiedni, należy przejść do kolejnego kroku, jakim jest wybór odpowiedniej nieruchomości. Chociaż cena zdaje się tu być czynnikiem decydującym, to nie jest to jedyne kryterium, które powinniśmy rozważyć. Bez względu na to, czy planujemy zainwestować w mieszkanie od dewelopera, czy też w nieruchomość z drugiej ręki, dobrze jest zwrócić uwagę na 3 kluczowe aspekty.

Pierwszym z nich jest typ osiedla. Mamy tu na myśli wybór pomiędzy osiedlem rozwiniętym, rozwijanym oraz otwartą przestrzenią. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Osiedle rozwijane istnieje od dłuższego czasu i oferuje pełną infrastrukturę miejską. Osiedla rozwijane to zazwyczaj te, które są obecnie zagospodarowywane, natomiast mianem otwartej przestrzeni możemy określić nowe osiedla, budowane z dala od infrastruktury miejskiej.

Kolejny czynnik to zagospodarowanie przestrzenne i ocena, czy w pobliżu osiedla za kilka lat nie powstanie nowa inwestycja, która wpłynie np. na gorszy widok z okna. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowych mieszkań, których zakup zawsze powinien być poprzedzony sprawdzeniem planów dewelopera oraz dokumentów zgromadzonych w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy.

Na koniec dobrze jest przyjrzeć się temu, na jakie udogodnienia możemy liczyć w przypadku zakupu danej nieruchomości, np. dostępność miejsca postojowego lub komórki lokatorskiej. Dodatkowym atutem dla przyszłego nabywcy będą również takie elementy jak np. zamknięte osiedle, wspólny dziedziniec, plac zabaw dla najmłodszych oraz monitoring.

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania na sprzedaż w Dąbrowie Górniczej zachęcamy do zapoznania się z naszą inwestycją Nowy Reden w Dąbrowie Górniczej. Jest to nowoczesne osiedle położone w cichej i spokojnej okolicy, w pobliżu licznych terenów zielonych. Inwestycja mieszkaniowa obejmuje dwa budynki wraz z zagospodarowanym terenem pomiędzy nimi, jak również duży parking podziemny na około 170 miejsc postojowych.