Budynek w tle

Zalety własnego mieszkania w Dąbrowie Górniczej

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Dąbrowa Górnicza wielu osobom wciąż kojarzy się wyłącznie z przemysłowym i wielkomiejskim krajobrazem. Okazuje się jednak, że miasto to skrywa w sobie wiele wspaniałych atrakcji turystycznych oraz terenów zielonych, które zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego mieszkania w Dąbrowie Górniczej. Co oferuje nam to miasto i czy warto się tu przeprowadzić?

mieszkania dąbrowa górnicza
Przykładowa aranżacja wnętrza w nowoczesnym mieszkaniu od dewelopera

 

Dąbrowa Górnicza – miasto szans i możliwości

Dąbrowa Górnicza jest największym pod względem powierzchni miastem województwa śląskiego (188,7 km2), chociaż wbrew pozorom nie jest jego stolicą. Miejscowość ta stanowi część Zagłębia Dąbrowskiego, co sprawia, że jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, atrakcyjnym przede wszystkim pod względem rynku pracy. Obecność kopalni, licznych fabryk oraz obsługujących je firm sprawia, że Dąbrowa Górnicza staje się idealnym miejscem do znalezienia pracy, a także do stworzenia własnego biznesu.

Warto przy tym podkreślić, że sporą część powierzchni tego miasta zajmują tereny zielone, które pozwalają mieszkańcom na wypoczynek w urokliwej okolicy. W wielu przypadkach to właśnie ten czynnik przesądza o znalezieniu własnego mieszkania w Dąbrowie Górniczej. Jakie korzyści płyną z podjęcia takiej decyzji?

Własne mieszkanie w Dąbrowie Górniczej – inwestycja w ciszę i spokój

Spokój jest tym, czego w dzisiejszych czasach potrzebuje każdy z nas. Bliskość lasów oraz jezior znajdujących się na terenie Dąbrowy Górniczej z pewnością może nam to wszystko zapewnić. Jednym z miejsc, które zasługują tu na szczególną uwagę, jest kompleks malowniczych jezior Pogoria, który składa się z 4 zbiorników wodnych, tworzących tzw. pojezierze dąbrowskie. Tereny te stanowią idealną bazę wypadową na rodzinne spacery, wycieczki rowerowe, wypoczynek na plaży oraz uprawianie sportów wodnych, np. żeglarstwa.

Mówiąc o Dąbrowie Górniczej, nie sposób nie wspomnieć o oddalonej o około 21 km od centrum miasta dzielnicy Błędów, w granicach której znajduje się pustynia Błędowska. Jest to unikalne miejsce nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Znajdziemy tu liczne ścieżki i szlaki, które prowadzą m.in. do wieży widokowej, z której można podziwiać panoramiczny widok na całą pustynię oraz okoliczne tereny zielone.

Jak się żyje w Dąbrowie Górniczej? Własne mieszkanie to luksus, na który warto sobie tu pozwolić

Dąbrowa Górnicza jest miastem, które w ostatnich latach kładzie mocny nacisk na szeroko rozumiany rozwój – zarówno w kontekście zdrowia, edukacji, polityki społecznej i kultury, jak i polityki przestrzennej, transportu oraz rynku pracy. Dowodem tego jest opracowana przez lokalny samorząd „Strategia rozwoju miasta: Dąbrowa Górnicza 2030”. Plan, który został przyjęty na początku lutego 2023 roku przez miejscowych radnych, określa m.in. wizje, cele i kierunki rozwoju Dąbrowy Górniczej na najbliższe siedem lat.

Jaka przyszłość czeka zatem Dąbrowę Górniczą? W perspektywie kolejnych lat miasto to ma stać się jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców, turystów, jak również osób, które rozwijają na tych terenach swoje działalności gospodarcze. Priorytetem mają być inwestycje drogowe, które mają przyczynić się do poprawy dostępności komunikacyjnej, a także rozwój w zakresie stref rekreacyjnych, wydarzeń kulturalnych oraz sportowych.

Jeżeli chodzi o rynek nieruchomości w Dąbrowie Górniczej, to od wielu lat obserwuje się tu znacznie niższe ceny nowych mieszkań w porównaniu do Katowic. Przyjmuje się, że średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego kształtują się tu na poziomie około 6500-11000 zł/m2. Należy jednak pamiętać, że ostateczna cena nieruchomości zależy przede wszystkim od jej metrażu, lokalizacji, kondygnacji oraz standardu wykończenia.

Wśród mieszkań, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród dąbrowian, wymienić należy te 3- i 4-pokojowe, o metrażu powyżej 65 m2. Ze względu na fakt, że ceny tych nieruchomości są niższe niż w Katowicach, możemy tu pozwolić sobie na zakup większego apartamentu w cenie zbliżonej do niedużego mieszkania w stolicy Śląska.

Widać to na przykładzie mieszkań z inwestycji Nowy Reden w Dąbrowie Górniczej, nawiązującej do industrialnego charakteru miasta. Do dyspozycji mamy tu nie tylko małe lokale studio oraz większe mieszkania dla rodzin z dziećmi, ale także ekskluzywne apartamentowce z antresolami i tarasami na dachu. Atutem tych nieruchomości jest dogodna lokalizacja w centrum miasta i niewielka odległość od szkoły, przedszkola oraz licznych terenów zielonych.

Szukasz wymarzonej nieruchomości w Dąbrowie Górniczej? Zobacz nasze projekty dostępne w Nowa Deweloper!