Budynek w tle

Apartament Dąbrowa Górnicza od dewelopera. Proces zakupu krok po kroku

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Dąbrowa Górnicza jest miastem, które w ostatnich latach mocno się rozwija pod względem gospodarczym i inwestycyjnym. Zauważyć to można m.in. na przykładzie dąbrowskiego rynku nieruchomości, gdzie na nowych właścicieli wciąż czeka wiele atrakcyjnych apartamentów z rynku pierwotnego. Zakup nieruchomości od dewelopera to jednak poważna inwestycja, do której warto się odpowiednio przygotować. Jak wygląda proces zakupu apartamentu w Dąbrowie Górniczej?

Wizualizacja osiedla Nowy Reden w Dąbrowie Górniczej

 

Apartament Dąbrowa Górnicza – dlaczego warto kupować nowe mieszkania od dewelopera?

Na rynku nieruchomości znajdziemy dwa typy mieszkań – z rynku pierwotnego, czyli te sprzedawane przez deweloperów oraz te z rynku pierwotnego, które miały już wcześniej swoich właścicieli. Jak wynika jednak z danych Eurostatu, w Polsce deweloperzy mają ponad 47% udział w rynku mieszkaniowym, co stanowi największy odsetek spośród wszystkich dużych krajów europejskich. Wynika to w dużej mierze z tego, że nowe apartamenty w Dąbrowie Górniczej i wielu innych miastach często zapewniają znacznie wyższy standard w porównaniu tzw. mieszkań z drugiej ręki.

Co więcej, do zakupu nowej nieruchomości skłania nas również możliwość samodzielnej aranżacji wnętrz według indywidualnych upodobań i preferencji. Takie mieszkania są też zwykle położone w bardzo dobrej lokalizacji, z dostępem do rozbudowanej infrastruktury oraz prywatnych miejsc postojowych. W efekcie pozwala to na sprawny dojazd do centrum miasta oraz możliwość skorzystania z niezbędnych sklepów i innych punktów usługowych.

Zakup apartamentu w Dąbrowie Górniczej krok po kroku

Jeszcze kilkanaście lat temu zakup nowego mieszkania od dewelopera wiązał się ze sporymi obawami ze strony kupującego, głównie ze względu na brak odpowiedniej regulacji prawnej czynności deweloperskich, co prowadziło czasami do sporych nadużyć ze strony nieuczciwych firm deweloperskich. 16 września 2011 roku weszła jednak w życie tzw. ustawa deweloperska dotycząca ochrony praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. 1 lipca ubiegłego roku dokument ten został zastąpiony nową ustawą, która w jeszcze szerszym zakresie reguluje kwestie ochrony praw osób kupujących nieruchomość od dewelopera.

Chociaż nabywcy mogą dziś czuć się bezpiecznie, kupując nowe mieszkanie, wciąż powinni pamiętać o kilku krokach, które muszą wykonać, zanim odbiorą klucze do wymarzonego M. Mowa tu o następujących etapach:

  1. Wybór odpowiedniej inwestycji – większość nowych inwestycji mieszkaniowych znajduje się w atrakcyjnych lokalizacjach, otoczonych zielenią i gwarantujących dogodny dojazd do centrum miasta. Tam, gdzie natomiast lokalizacja nie jest najmocniejszą stroną, deweloperzy starają się zrekompensować to dobrze przygotowaną infrastrukturą oraz zagospodarowanym terenem wspólnym. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej nieruchomości warto więc dokładnie zastanowić się nad położeniem osiedla, powierzchnią apartamentu oraz naszymi możliwościami finansowymi. Na tym etapie dobrze jest też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego oraz wiarygodność dewelopera (np. na stronie KRS).
  2. Umowa rezerwacyjna – jest to ważny dokument, który zobowiązuje obie strony transakcji do zawarcia umowy deweloperskiej i chroni przed skutkami niewywiązania się z umowy którejś ze stron.
  3. Umowa deweloperska – po upewnieniu się, że mamy wystarczające środki do zakupu apartamentu (np. po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej), możemy poprosić dewelopera o przygotowanie projektu umowy deweloperskiej, która zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. W ramach tego dokumentu deweloper zobowiązuje się do ukończenia inwestycji i przeniesienia własności nieruchomości na kupującego, natomiast nabywca zobowiązuje się do opłacenia odpowiedniej kwoty na rzecz dewelopera.
  4. Odbiór techniczny nieruchomości – po zakończeniu prac przez dewelopera nowy właściciel może zweryfikować, czy wszystkie prace zostały wykonane należycie, z obowiązującymi normami budowlanymi. Na koniec spisywany jest protokół odbioru, oraz stan liczników. Od tego momentu nowy właściciel może projektować oraz prowadzić prace wykończeniowe, w oczekiwaniu na umowę przeniesienia własności.
  5. Umowa przeniesienia własności – dokument ten potwierdza przeniesienie własności nieruchomości na nowego właściciela, co zostaje odnotowane w księdze wieczystej.

Interesuje Cię zakup apartamentu w Dąbrowie Górniczej od dewelopera? Zapraszamy do zapoznania się z naszą inwestycją Nowy Reden, położoną w cichej i spokojnej okolicy.