Budynek w tle

Mieszkanie Częstochowa jako okazja inwestycyjna

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Oprocentowanie lokat bankowych wynosi obecnie około 7-8%, natomiast poziom inflacji w kwietniu 2023 roku ustalony został na poziomie 14,7%. Dane te dobitnie pokazują nam, że posiadanie oszczędności na koncie bankowym to prosta droga do tego, by straciły one na wartości. Trudna sytuacja gospodarcza w kraju stanowi jednak podłoże do rozwoju ciekawego trendu na rynku nieruchomości – chociaż spada sprzedaż nieruchomości kupowanych na kredyt, to rośnie grono klientów, którzy poprzez zakup nieruchomości chcą ochronić swój kapitał.

Wizualizacja osiedla Nowa Częstochowa

 

Konta i lokaty bankowe – czy to nadal opłacalny sposób na trzymanie pieniędzy?

Trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie to wciąż często spotykane zjawisko wśród Polaków, którzy wychodzą z założenia, że tylko wtedy ich gotówka będzie bezpieczna, a oni będą mogli nią w dowolnym momencie dysponować. Niestety, w rzeczywistości rozwiązanie to wcale nie jest dla nas korzystne – pomijając ryzyko włamania i kradzieży pieniędzy, nadal nie mamy szans na to, by wypracować w ten sposób jakikolwiek zysk, a wartość naszych zasobów stale maleje.

Galopująca inflacja, a także wciąż dosyć wysokie wskaźniki stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (stopa referencyjna wynosi od września 2022 roku 6,75%) sprawiają, że trzymanie pieniędzy na lokacie lub koncie bankowym również już dawno przestało być opłacalne. Coraz częściej słyszymy, że nawet najbardziej atrakcyjne konto oszczędnościowe nie jest w stanie uchronić zgromadzonych na nich pieniędzy przed utratą wartości. Być może ich realna siła nabywcza nie będzie spadać zbyt drastycznie, jednak wciąż nie jest to sposób na pomnażanie kapitału.

Zakup mieszkania Częstochowa – przyszłościowa inwestycja z pewnym dochodem

Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Rozsądnym posunięciem jest ulokowanie zaoszczędzonych środków w takich aktywach, których wartość spada o wiele wolniej niż wartość pieniądza. Najlepszym tego przykładem są nieruchomości, których wartość rośnie wraz ze wzrostem inflacji. Inwestując w zakup mieszkania w Częstochowie lub innym mieście, możemy więc nie tylko chronić swój kapitał przed utratą wartości, ale także mamy szansę na uzyskanie bardzo korzystnego dochodu pasywnego.

Pomimo zmiennej sytuacji w polskiej gospodarce zakup mieszkania w Częstochowie wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, którzy planują początkowo wynajmować je np. studentom, turystom lub pracownikom sezonowym. Jest to szczególnie opłacalne rozwiązanie zwłaszcza ze względu na fakt, że wielu Polaków rezygnuje z zakupu własnego M w obawie o wysokie raty i trudności w uzyskaniu kredytu. Co więcej, inwestorzy wiedzą, że z czasem będą mogli przekazać swoje mieszkanie dzieciom lub, jeżeli zajdzie taka potrzeba, sprzedać je, by odzyskać w ten sposób włożony kapitał – i to prawdopodobnie ze sporą nawiązką.

Czy warto inwestować w mieszkanie w Częstochowie w 2023 roku?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ polski rynek nieruchomości jest w ostatnim czasie poddawany wielu gwałtownym zmianom. Spora część mieszkań na wynajem w Częstochowie znika z serwisów ogłoszeniowych w dosłownie kilka chwil, ponieważ są one rezerwowane przez uchodźców z Ukrainy, studentów oraz osoby, które ze względu na trudną sytuację finansową są zmuszone do wyboru mieszkania na wynajem. W takim kontekście zakup mieszkania w Częstochowie na wynajem długoterminowy wydaje się obecnie korzystnym rozwiązaniem.

Niepewna sytuacja geopolityczna i zmienne czynniki makroekonomiczne sprawiają jednak, że wciąż nie mamy pewności co do tego, jak będzie prezentować się trend związany z cenami mieszkań w Częstochowie w kolejnych miesiącach 2023 roku. Możemy natomiast przypuszczać, że wraz z rządowymi programami wsparcia kupujących, oraz ograniczoną podażą, ceny nieruchomości będą rosnąć. W połączeniu z dużym popytem na wynajem mieszkań oznacza praktycznie pewny zysk dla osób, które chcą zainwestować w nieruchomość w Częstochowie i mogą sfinansować tę inwestycję za gotówkę.

 

Interesuje Cię zakup nowego mieszkania w Częstochowie, dzięki któremu będziesz mógł bezpiecznie ulokować swoje oszczędności? Sprawdź naszą ofertę inwestycji w Nowa Deweloper i mądrze pomnażaj swój kapitał!