Budynek w tle

Ceny mieszkań Częstochowa – porównanie

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Otodom i Polityki Insight, ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły w I kwartale 2023 roku o 8,2% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. W kwietniu 2023 roku zaobserwowano z kolei, że najmocniej podrożały nowe mieszkania w Trójmieście (wzrost cen o 5% w porównaniu do marca 2023 r.), a jedynie w Aglomeracji Katowickiej nie wykazano większych zmian w cenach nieruchomości. Jak natomiast prezentują się dziś ceny mieszkań w Częstochowie w rozróżnieniu na dzielnice?

Wizualizacja osiedla Nowa Częstochowa

 

Ceny mieszkań w Częstochowie na początku 2023 roku

Częstochowa charakteryzuje się stabilnym, aczkolwiek dynamicznie rozwijającym się rynkiem nieruchomości. Od wielu lat obserwujemy tu raczej niewygórowane ceny mieszkań – zarówno tych pod zakup, jak i pod wynajem. Największym zainteresowaniem wciąż cieszą się tu mieszkania średniej wielkości (około 50 m2), z przestronnym balkonem i bliskością terenów zielonych. To właśnie na przykładzie tego typu nieruchomości mogliśmy zauważyć w ostatnim czasie znaczny spadek cen.

Zgodnie z wynikami raportu Expandera i Rentier.io, na początku 2023 roku ceny mieszkań (zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego) w Częstochowie spadły aż o 10% w porównaniu do maja 2022 r., osiągając średnią wartość na poziomie 5 946 zł/m2. Jeżeli przeanalizujemy konkretne kwoty, to zauważymy, że dla mieszkań o powierzchni 50 m2 cena ta spadła o około 32 000 zł i wyniosła 297 000 zł, co również plasuje Częstochowę na najwyższej pozycji wśród analizowanych miast.

Jeżeli z kolei weźmiemy pod uwagę sytuację na rynku pierwotnym w Katowicach, stolicy województwa śląskiego, to widzimy, że w III kwartale 2022 r. odnotowano tu wzrost cen nowych mieszkań o około 4,7% w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku. Ceny transakcyjne tego typu nieruchomości wyniosły wówczas średnio 8 745 zł/m2.

Wzrost zdolności kredytowej związany ze złagodzeniem Rekomendacji S oraz perspektywa zdobycia taniego kredytu w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% wpłynęły jednak na ożywienie rynku mieszkaniowego w Polsce. Zmiany te mocno przełożyły się na wzrost cen mieszkań w wielu miastach i sygnalizują, że podobna tendencja będzie się utrzymywać w kolejnych miesiącach. Na podstawie raportu Expandera i Rentier.io „Ceny mieszkań, I kw. 2023” widzimy, że w marcu 2023 roku już 9 na 17 miast odnotowało wzrost cen w porównaniu do maja 2022 r. W Częstochowie nadal jest jednak taniej, co sprawia, że miasto to wciąż pozostaje bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.

Ceny mieszkań w Częstochowie – porównanie ze względu na dzielnicę

Jeżeli przyjrzymy się bliżej ofertom mieszkań na sprzedaż w Częstochowie, zauważymy, że najwięcej dostępnych nieruchomości znajduje się w takich dzielnicach jak Raków, Wrzosowiak, Tysiąclecie, Trzech Wieszczów oraz Błeszno. Najwyższe ceny mieszkań w Częstochowie obserwujemy jednak w dzielnicy Częstochówka-Parkitka oraz na osiedlu Parkitka, gdzie średnie ceny wynoszą powyżej 9 000 zł/m2. Powyżej 5 000 zł/m2 zapłacimy również w takich dzielnicach jak: Stare Miasto, Wrzosowiak, Śródmiescie, Północ, Tysiąclecie, Trzech Wieszczów, Raków, Błeszno oraz Lisiniec.

Z drugiej strony, osoby dysponujące nieco mniejszym budżetem powinny rozważyć zakup mieszkania w jednej z następujących dzielnic: Kiedrzyn, Zawodzie, Podjasnogórska oraz Wyczerpy Aniołów. W każdej z tych lokalizacji średnie ceny za metr kwadratowy mieszkania nie przekraczają 5 000 zł.

Mieszkania w Częstochowie – gdzie żyje się najlepiej?

Nie da się ukryć, że za wyższymi cenami mieszkań w Częstochowie idzie większy komfort życia i bardziej rozwinięta infrastruktura miejska. Z tego powodu najwięcej osób decyduje się na zakup mieszkania w takich dzielnicach jak Parkitka, Północ i Wrzosowiak. Są to tereny położone w północnej części miasta, zapewniające dostęp do placówek edukacyjnych, zdrowotnych, handlowych i administracyjnych. Co więcej, znajdziemy tu również liczne tereny zielone, które umożliwiają spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Każda z powyższych dzielnic jest także bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta, co jest szczególnie ważne dla osób dojeżdżających do pracy lub na uczelnię.

Planujesz przeprowadzkę na częstochowską Parkitkę i interesuje Cię zakup nieruchomości z rynku pierwotnego? Sprawdź naszą ofertę dotyczącą inwestycji Nowa Częstochowa – to osiedle z pewnością Cię zachwyci!