Budynek w tle

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy deweloperskiej?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Kupując nowe mieszkanie z rynku pierwotnego najważniejszym elementem, który domyka całą transakcję, jest podpisanie przez klienta i przedstawiciela firmy sprzedającej umowy deweloperskiej. W sporządzonym w formie aktu notarialnego dokumencie powinny znajdować się wszystkie najważniejsze informacje na temat warunków transakcji i na temat nieruchomości. W dzisiejszym wpisie na blogu opisujemy nie tylko, jak wygląda umowa deweloperska, ale również, na jakie jej elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Co to jest umowa deweloperska? Co musi się w niej znajdować?

Najważniejszymi elementami umowy deweloperskiej są te, w których deweloper zobowiązuje się po zakończeniu budowy do przeniesienia na nabywcę praw własności nieruchomości, natomiast klient do zapłaty ustalonej ceny nabycia prawa własności nieruchomości. Co bardzo ważne, sama umowa deweloperska nie jest jedynym dokumentem, jakie klient musi podpisać, żeby formalnie stać się właścicielem nieruchomości. A z jakich elementów musi się składać umowa deweloperska? Poniżej znajduje się lista głównych elementów, które są częścią każdej tego typu umowy:

  • data i miejsce zawarcia umowy oraz dokładne dane obu stron umowy,
  • cena nieruchomości oraz harmonogram i wysokość wpłat na rzecz dewelopera,
  • planowany termin zakończenia inwestycji i termin przeniesienia praw własności na klienta,
  • informacje o działce budowlanej i usytuowaniu nieruchomości w obrębie działki,
  • informacje o powierzchni i układzie pomieszczeń oraz standardzie wykończenia nieruchomości,
  • w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego: informacje o mieszkaniowym rachunku powierniczym,
  • zasady odstąpienia od umowy i zwrotu wpłaconych środków oraz wysokość kar umownych i odsetek,
  • informacja o zgodzie banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i przeniesienie jego własności po wpłacie pełnej ceny na kupującego.

Standardowo, przed ustaleniem dokładnego terminu podpisania umowy deweloperskiej, klient otrzymuje od dewelopera kopie dokumentu, w której może sprawdzić, czy wszystkie jej elementy są prawidłowe i czy nie chciałby, żeby coś w nich zmienić lub doprecyzować. Na co szczególnie warto jest zwrócić uwagę?

Co koniecznie trzeba sprawdzić przed podpisaniem umowy deweloperskiej?

Otrzymaną od dewelopera kopię umowy można sprawdzić samemu lub skorzystać z pomocy specjalizującej się w takich zadaniach kancelarii prawnej. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielne sprawdzenie zapisanych w niej warunków, powinniśmy zacząć od fragmentów dotyczących samej umowy kupna-sprzedaży. W naszej firmie klienci kredytowi najpierw podpisują umowę rezerwacyjną. Jeżeli nie uda im się uzyskać kredytu, wówczas po okazaniu potwierdzającego ten fakt zaświadczenia z banku, umowa rezerwacyjna zostaje anulowana, a wpłacone przez klienta środki są zwracane na jego konto.

W umowie na pewno muszą się też znaleźć wszystkie najważniejsze zapisy dotyczące samej nieruchomości. Szczególne znaczenie mają późniejsze koszty związane z utrzymaniem mieszkania, czyli informacje o wszystkich opłatach, jakimi zostanie obciążony nabywca, w tym to, w jaki sposób będą rozliczane media. Ważnym punktem umowy deweloperskiej jest też kwestia tego, jaki wpływ na ostateczną cenę mieszkania i w jaki sposób będzie ona później ustalona w przypadku powstania niewielkich zmian powierzchni w stosunku do tego, co zostało przewidziane w projekcie.