Budynek w tle

Na czym polega przedsprzedaż mieszkań?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Planując zakup mieszkania z rynku pierwotnego można samemu zdecydować, na jakim etapie inwestycji zdecyduje się na podpisanie umowy z deweloperem. Oczekiwanie do zakończenia inwestycji może być ryzykowne, ponieważ grozi tym, że w momencie, w którym będziemy chcieli wybrać odpowiednią nieruchomość i podpisać wszystkie papiery, nie będzie już zbyt dużego wyboru mieszkań.  Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór i zakup mieszkania w przedsprzedaży, czyli na samym początku inwestycji. Na taką możliwość decyduje się coraz więcej osób. Jakie są największe zalety takiego rozwiązania?

W przedsprzedaży największy wybór mieszkań

Dla większości osób najważniejszą zaletą decyzji o kupnie mieszkania na nowym osiedlu mieszkaniowym w przedsprzedaży jest to, że mają możliwość dokonania wyboru spośród wszystkich zaplanowanych lokali. W przypadku nowych inwestycji mieszkaniowych im dłużej czeka się na podjęcie decyzji zakupowej, tym możliwość wyboru staje się mniejsza i w ofercie firmy deweloperskiej pozostaje coraz mniej lokali na sprzedaż.

Pojawienie się mieszkań w przedsprzedaży jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla firmy deweloperskiej, czyli dla podmiotu, któremu zależy na szybkiej sprzedaży wszystkich mieszkań, ale także dla klientów, którzy chcą wybrać takie mieszkanie, które w największym stopniu będzie w stanie spełnić ich wszystkie wymagania. Im szybciej rozpocznie się kontakt z firmą deweloperską, czyli zacznie się wybór mieszkania, tym lepiej. W przedsprzedaży najprawdopodobniej będziemy mieć przed sobą całą lub prawie całą ofertę mieszkań.  Będziemy więc mogli zdecydować nie tylko o odpowiednim  metrażu nowego mieszkania, czy liczbie znajdujących się w nim pomieszczeń, ale także będziemy mogli wybrać taki lokal, w którym najbardziej będzie nam odpowiadał układ pomieszczeń czy ustawienie okien względem stron świata.

Możliwość kupna mieszkania w nieco niższej cenie

Przy rozpoczęciu sprzedaży mieszkań w danej inwestycji zazwyczaj klienci mogą też liczyć na nieco niższe ceny niż w późniejszych etapach. Deweloperom w pierwszym etapie inwestycji często zależy bowiem na tym, żeby móc w miarę szybko rozpocząć sprzedaż. Wiele firm deweloperskich przyznaje też, że ceny mieszkań na tworzonych osiedlach zmieniają się wraz z zakończeniem kolejnych etapów inwestycji i wraz ze sprzedażą kolejnych mieszkań.

W rezultacie mieszkania w stanie deweloperskim na etapie przedsprzedaży zazwyczaj są tańsze od mieszkań oferowanych na dalszych etapach inwestycji. Różnice w cenach mogą wynosić nawet kilkanaście procent, co przy obecnych kosztach zakupu nieruchomości może się wiązać z różnicą dochodzącą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych! Trzeba też brać pod uwagę fakt, że ceny mieszkań w danej inwestycji mogą się z czasem zmieniać np. ze względu na rosnące koszty dewelopera. Z czasem może dojść np. do podwyższenia cen materiałów budowlanych, co oczywiście szybko wpłynie także na ceny nieruchomości. Jeżeli cena mieszkania na początku inwestycji wydaje nam się atrakcyjna, nie warto czekać, tylko od razu zdecydować na jego zakup, nawet jeżeli na odbiór będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.