Budynek w tle

Kim jest deweloper i czym się zajmuje?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Każdy zna termin deweloper lub firma deweloperska. Nie każdy jednak jest w stanie określić, czym dokładnie takie przedsiębiorstwo się zajmuje. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu tłumaczymy, czym się zajmuje deweloper oraz jakie są jego podstawowe prawa i obowiązki.

Kto to jest deweloper?

Formalnie deweloper to rodzaj inwestora, który zajmuje się planowaniem i tworzeniem inwestycji budowlanych. W zakresie zainteresowania firm deweloperskich jest tworzenie nieruchomości. W zależności od specjalizacji firmy deweloperskiej mogą to być inwestycje mieszkaniowe lub komercyjne, czyli np. obiekty biurowe, obiekty przemysłowe, galerie handlowe czy innego typu obiektu użyteczności publicznej. Co bardzo ważne, deweloper jednak nie tworzy tych obiektów budowlanych dla siebie, tylko z przeznaczeniem na sprzedaż lub na wynajem. Ze względu na to, poszukując do wykupu terenów pod inwestycje deweloperskie muszą brać pod uwagę przede wszystkim potrzeby potencjalnych klientów. Tylko wtedy bowiem rozpoczęte inwestycje będą miały szanse nie tylko się zwrócić, ale również przynieść oczekiwane zyski.

Kto może zostać deweloperem?

Według przepisów prawnych deweloperem może tak naprawdę zostać każdy. Może nim być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna. Nieco większe wymogi są jednak w przypadku deweloperów, którzy planują działać na rynku mieszkaniowym. Wymogi te wynikają z ustawy o ochronie nabywcy lokalu mieszkaniowego i są związane przede wszystkim z  obowiązkiem posiadania rachunku powierniczego.

Działalność deweloperska, czyli czym się zajmuje deweloper?

Głównym zadaniem tego typu inwestorów jest prowadzenie działalności deweloperskiej. Deweloperzy to inwestorzy, którzy realizują całe projekty na rynku nieruchomości. W tym celu ściśle współpracują z innymi podmiotami, m.in. z architektami, z firmami budowlanymi, z bankami, z pośrednikami oraz z agencjami marketingowymi i reklamowymi. Zazwyczaj deweloper kieruje po kolei wszystkimi etapami i elementami inwestycji, zaczynają od znalezienia i kupienia gruntów inwestycyjnych, przez zaprojektowanie i zlecenie wybudowania nieruchomości, aż po jej sprzedaż i przekazanie ich do użytkowania.

Regulacje prawne z 2012 roku, które nałożyły na deweloperów dodatkowe obowiązki

Wprowadzenie w 2012 roku tzw. ustawy deweloperskiej sprawiło, że deweloperzy zaczęli mieć też zupełnie nowe obowiązki. Wprowadzone zmiany miały na celu przede wszystkim zadbanie o interesy korzystających z oferty firm deweloperskich klientów poprzez zabezpieczenie wpłacanych przez nich za zakup nieruchomości pieniędzy. Zgodnie z nowymi regulacjami, wpłacane przez klientów jeszcze w trakcie realizacji inwestycji środki finansowe nie trafiają już bezpośrednio na konto kierującej pracami firmy deweloperskiej, tylko na stworzony w celu ich właściwego rozdysponowywania rachunek powierniczy. Wraz z ukończeniem kolejnych etapów inwestycji, wpłaty kupujących są stopniowo uwalniane na konto dewelopera. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnego bankructwa i niewypłacalności firmy deweloperskiej i jednocześnie też wymusza na deweloperze samodzielne zabezpieczenie źródła finansowania budowy.