Budynek w tle

Jakie mieszkanie kupić w Częstochowie?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Częstochowa jest miastem, które wciąż się rozwija, co można zaobserwować m.in. na przykładzie lokalnego rynku nieruchomości. Chociaż liczba mieszkańców tego miasta nie wzrosła zauważalnie w ostatnich latach, to i tak wciąż powstają tu nowe osiedla, apartamentowce i domy w zabudowie szeregowej. Czy to oznacza, że inwestycja w mieszkanie w Częstochowie faktycznie jest opłacalna? Jakie mieszkania na sprzedaż w Częstochowie cieszą się największym zainteresowaniem klientów i jak prezentują się ich ceny?

Jakie mieszkanie kupić w Częstochowie
Wizualizacja osiedla Nowa Częstochowa Małopolska

 

Jak wygląda rynek nieruchomości w Częstochowie?

Wielu osobom Częstochowa kojarzy się przede wszystkim z walorami turystycznymi, co wynika głównie z położenia na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz obecności klasztoru i bazyliki na Jasnej Górze. Tym, co zasługuje tu jednak na szczególną uwagę, jest systematycznie rozwijający się rynek nieruchomości w Częstochowie. Okazuje się, że inwestorzy wciąż mogą tu znaleźć sporo wolnej przestrzeni pod zabudowę, a ceny nieruchomości, zarówno pod zakup, jak i wynajem, są tu relatywnie atrakcyjne. I chociaż nie sposób jest porównywać częstochowski rynek nieruchomości do podobnych zjawisk w innych dużych miastach w Polsce, to nie da się ukryć, że rozwój Częstochowy pod tym względem zmierza w dobrym kierunku.

Jak wyglądają ceny mieszkań w Częstochowie? Trudna sytuacja gospodarcza w kraju, spowodowana m.in. pandemią, bardzo wysokim poziomem inflacji oraz wojną za naszą wschodnią granicą, mocno zachwiała cenami nieruchomości w Częstochowie. Przyjmuje się, że średnia cena mieszkania z rynku pierwotnego w Częstochowie w lutym 2023 roku wyniosła 7 949 zł/m2. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że ceny te wciąż są niższe w porównaniu do innych dużych w Polsce, co jest ważną kwestią dla osób szukających wymarzonego M.

Niestety, nie możemy zapomnieć o tym, że ceny wykonawstwa i materiałów budowlanych wciąż rosną, co wynika m.in. z wysokiej inflacji. Jeżeli dodamy do tego ograniczoną dostępność gruntów, możemy przypuszczać, że ceny nowych mieszkań w Częstochowie będą coraz wyższe w najbliższych latach.

Czy warto inwestować w mieszkanie w Częstochowie?

Niezaprzeczalnym atutem Częstochowy jest doskonałe położenie w miejscu, w którym krzyżują się drogi do dużych aglomeracji oraz ważnych regionów gospodarczo-geograficznych w Polsce. Nie bez znaczenia są również ceny mieszkań i domów na sprzedaż w Częstochowie, które są stosunkowo niskie w porównaniu do innych większych aglomeracji w naszym kraju.

Ciekawą tendencją, którą możemy zaobserwować na częstochowskim rynku nieruchomości, jest również fakt, że spora część inwestycji (szczególnie dotyczy to mieszkań) jest realizowana gotówkowo, co w rezultacie mocno skraca czas całej transakcji i usprawnia ją zarówno z perspektywy kupującego, jak i sprzedającego. Dobra informacja jest również taka, że wg raportu Otodom rentowność najmu w Częstochowie wynosi prawie 7%, co stawia to miasto na bardzo wysokiej pozycji pod względem atrakcyjności w porównaniu do innych większych miejscowości w Polsce.

Tu żyje się najlepiej – które mieszkania w Częstochowie cieszą się popularnością wśród klientów?

Jak wskazują eksperci, w najchętniej kupowanymi nieruchomościami wśród klientów z Częstochowy są niewielkie mieszkania do 50 m2 oraz grunty pod budowę domów. Ważne dla klientów jest również to, by wybrane przez nich mieszkanie na sprzedaż w Częstochowie było dobrze skomunikowane z centrum miasta, a zarazem zapewniało spokój i kameralne warunki do życia. Wszystkie te parametry spełnia inwestycja Nowa Częstochowa dostępna w Nowa Deweloper. Osiedle znajduje się przy ul. Okulickiego, w popularnej dzielnicy Parkitka, która ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę miejską i walory przyrodnicze cieszy się zainteresowaniem wśród przyszłych mieszkańców. Docelowo na terenie osiedla postawionych zostanie 6 budynków mieszkalnych, z czego mieszkania z czterech pierwszych zostały już niemal w całości sprzedane.

Jakie są preferencje klientów rozważających zakup mieszkania w inwestycji Nowa Częstochowa? Najczęściej pytają oni o nieduże nieruchomości o powierzchni do 45 m2, które doskonale sprawdzają się w przypadku singli, par oraz rodzin z jednym dzieckiem. Ważne dla klientów jest również to, by do mieszkania przynależała komórka lokatorska, miejsce parkingowe oraz miejsce na rower. Równie istotne jest dla nich to, by w pobliżu osiedla znajdowały się przystanki autobusowe oraz tereny zielone do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Zainteresowała Cię oferta mieszkań na sprzedaż w Częstochowie? Zobacz nasze projekty!