Budynek w tle

Jaki metraż powinna mieć funkcjonalna kawalerka?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Kawalerki, czyli mieszkania 1-pokojowe, od wielu lat ciszą się bardzo dużą popularnością wśród klientów i bardzo szybko zdobywają nowych właścicieli. Nie każda kawalerka jest jednak taka sama. Takie mieszkania mogą się między sobą różnić nie tylko dokładnym ustawieniem przestrzeni i rozkładem pomieszczeń, ale również metrażem. W dzisiejszym wpisie na blogu Nowa Deweloper opisujemy, jaki metraż najczęściej mają kawalerki oraz na co warto zwracać uwagę wybierając taką, która będzie najwygodniejsza w użytkowaniu.

Jaki metraż najczęściej mają kawalerki?

Określenie kawalerka przyjęło się do opisywania niewielkich mieszkań, w których znajduje się jeden pokój z aneksem kuchennym oraz z łazienki z toaletą. Nazwa ta dokładnie opisuje pierwotne przeznaczenie takich nieruchomości. Według założeń miało to być idealne miejsce do zamieszkania dla osób, które nie miały rodzin. Obecnie ze względu na wysokie ceny mieszkań, przeznaczenie kawalerek się nieco zmieniło i takie nieruchomości są chętnie kupowane także przez innych klientów. Jest to np. doskonały sposób inwestycji oszczędzonych środków. Kupione w tym celu mieszkanie zazwyczaj jest łatwe do wynajęcia. W kawalerkach często zamieszkują też pary, nawet z małymi dziećmi.

Tego typu mieszkania mogą mieć różny metraż. Najczęściej kawalerki mają od 20 do 30 metrów kwadratowych. Zdarzają się też jednak kawalerki o powierzchni powyżej 40 m2, a z drugiej strony kawalerki o powierzchni poniżej 20 m2. Jakie metraż kawalerki jest najwygodniejszy do zamieszkania? Oczywiście im większy metraż, tym lepiej, jednak istotne będą także inne parametry nieruchomości, przede wszystkim rozkład pomieszczeń i to, w jaki sposób całość uda nam się wykończyć.

Najważniejszy rozkład pomieszczeń i sposób wykończenia

Te dwa elementy są zawsze najważniejsze podczas dostosowywania mieszkania do własnych potrzeb. Jeżeli chodzi o rozkład pomieszczeń, w przypadku kawalerki ma się na niego dość mały wpływ. Nawet bowiem jeśli w trakcie wykończenia mieszkania zaplanujemy w nim jakieś zmiany w ustawieniu ścian lub innych elementów konstrukcyjnych, w mieszkaniu 1-pokojowym nie będą one aż tak istotne. Sam metraż też nie za bardzo pomoże.  W mieszkaniu o powierzchni 20-30 m2, nie będziemy mieć bowiem możliwości stworzenia w pełni funkcjonalnego wnętrza, w którym można będzie wygodnie wykonywać wszystkie zaplanowane czynności i przyjemnie spędzać czas wolny. Na co zatem powinno się zwracać uwagę chcąc kupić wygodną kawalerkę?

Najważniejsze w kawalerce jest możliwość wyodrębnienia w przestrzeni najważniejszych części użytkowych, czyli strefy dziennej, która będzie pełniła rolę salonu, części kuchennej z jadalnią oraz części sypialnianej. Im większy jest pokój, tym łatwiej będzie nam to zrobić, nawet odgradzając poszczególne strefy meblami, np. regalem, stołem czy kanapą. W trakcie projektowania wykończenia odbieranego mieszkania w stanie deweloperskim  trzeba tylko pamiętać, że w tak niewielkim mieszkaniu warto jest zadbać o dobre wykorzystanie każdego fragmentu przestrzeni. Nic się w niej nie powinno zmarnować i każdy fragment mieszkania powinien mieć swoje zastosowanie!