Budynek w tle

W jakim stanie deweloper oddaje mieszkanie do użytku?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Po kupieniu mieszkania w stanie deweloperskim klienci po pewnym czasie odbierają mieszkanie, które jest puste i trzeba je samemu wykończyć zgodnie z własnym gustem i wymaganiami. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu Nowa Deweloper opisujemy, co oznacza termin stan deweloperski oraz jaki jest najczęściej spotykany standard wykończenia w takich nieruchomościach.

Znaczenie terminu stan deweloperski

Termin stan deweloperski jest stosowany do opisywania standardu wykończenia mieszkań z rynku pierwotnego. Z takiego opisu nieruchomości korzysta każda firma deweloperska, ale nie w każdej firmie jego znaczenie jest dokładnie takie samo. W zależności od tego, jaki opis znajduje się w standardzie wykończenia mieszkania, jaki znajduje się w umowie deweloperskiej, klienci, którzy zdecydowali się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytkowania odbiorą mieszkanie, które powinno być wykończone w taki sposób, jak zostało to określone w specyfikacji. W rezultacie, po otrzymaniu kluczy do mieszkania w stanie deweloperskim, zanim klient będzie mógł się do niego wprowadzić, najpierw będzie musiał przeprowadzić w nim zaplanowane prace wykończeniowe.

Najczęściej stosowany standard wykończenia mieszkania  wstanie deweloperskim

Standardowo w mieszkaniu w stanie deweloperskim są przede wszystkim podłączone wszystkie media, czyli prąd, woda i ogrzewanie. Zawsze też w mieszkaniach w stanie deweloperskim zamontowana jest już też stolarka okienna i drzwi zewnętrzne. Nie ma w nich jednak jeszcze drzwi wewnętrznych. Zazwyczaj wstępnie wykończone są też balkony i tarasy, poprzez umieszczenie na podłogach płytek ceramicznych. Ma to po prostu znaczenie dla tego, jak dobrze później będzie się prezentowała cała inwestycja, ponieważ dzięki temu każdy balkon będzie wykończony w taki sam sposób. Często deweloper umieszcza w mieszkaniu także parapety wewnętrzne oraz grzejniki.

A może lepiej jest kupić mieszkanie pod klucz?

Obecnie bardzo często oferowaną przez firmy deweloperskie opcją jest kupno zamiast mieszkania w stanie deweloperskim, mieszkania wykończonego pod klucz. Opcja ta jednak nie jest zbyt chętnie wybierana przez klientów. Mieszkanie wykończone pod klucz oznacza bowiem, że zostało ono wykończone w określonym standardzie przez zatrudnioną przez dewelopera firmę wykończeniową. Co prawda klient musi się zgodzić na zaproponowany wcześniej projekt aranżacji, ale na pewno efekty takiej pracy nie będą dokładnie takie same, jak w przypadku samodzielnego zlecenia wykończenia wybranemu przez siebie wykonawcy.