Budynek w tle

Dlaczego warto zamieszkać w Dąbrowie Górniczej?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Województwo śląskie jest jednym z najciekawszych regionów w Polsce. Wysoce uprzemysłowione posiada również wiele atrakcji turystycznych i pięknych terenów zielonych. Jednym z najciekawszych i największych miast na Śląsku jest Dąbrowa Górnicza. Mieszkańcy tego miasta oraz wielu przyjeżdżających do niego turystów ceni je za bliskość wielu terenów zielonych i łatwą dostępność do różnego rodzaju udogodnień. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opisujemy, dlaczego warto jest zamieszkać w Dąbrowie Górniczej.

Podstawowe informacje na temat Dąbrowy Górniczej

Dąbrowa Górnicza leży przy trasie S1 w okolicach konurbacji górnośląskiej i Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Miasto jest częścią Zagłębia Dąbrowskiego, którego granice są głównym terenem działania firmy deweloperskiej Nowa Deweloper. Dąbrowa Górnicza uzyskała prawa miejskie w 1916 roku. Wcześniej na tych terenach znajdowały się lasy dębowe, od których zresztą wzięła się nazwa miasta.

Najważniejsze zalety Dąbrowy Górniczej

Dąbrowa Górnicza powszechnie uważana jest typowe miasto przemysłowe. Faktycznie w granicach miasta znajduje się wiele fabryk i kopalni. Same fabryki i obsługujące je firmy gwarantują mieszkańcom miasta łatwość znalezienia pracy oraz możliwość rozpoczęcia własnego biznesu. Tym jednak co w największym stopniu skłania osoby, które poszukują nowego miejsca zamieszkania do wyboru Dąbrowy Górniczej jest obecność w granicach miasta i w jego okolicach licznych terenów przyrodniczych. Które atrakcje przyrodnicze Dąbrowy Górniczej są szczególnie doceniane przez mieszkańców i przez turystów?

Kompleks Jezioro Pogoria

Najczęściej wymienianą i wskazaną atrakcją przyrodniczą Dąbrowy Górniczej jest  kompleks jezior Pogoria. Niedaleko Pogorii usytuowane jest z resztą tworzone przez nas obecnie osiedle Nowy Reden w Dąbrowie Górniczej. Pogoria znajduje się jedynie 3 kilometry od naszej inwestycji, więc na pewno jest to jej duży atut.

Na kompleks jezior Pogoria składają się 4 zbiorniki wodne. Całość tworzy tzw. pojezierze dąbrowskie, które co prawda w mniejszej skali, ale przypomina nieco pojezierze mazurskie. Pogoria jest bowiem znakomitym miejscem do wypadów turystycznych, m.in. do spacerów, jazdy na rowerze oraz oczywiście do sportów wodnych. Jeziora Pogorii idealnie nadają się do żeglarstwa. Znajdą tu też coś dla siebie miłośnicy nurkowania.

Pustynia Błędowska

Ciekawym miejscem w Dąbrowie Górniczej jest też dzielnica Błędów. W jej granicach znajduje się bowiem unikalna w skali kraju atrakcja przyrodnicza w postaci pustyni Błędowskiej. Obecność tutaj naprawdę działa na wyobraźnię. Wokół terenu pustynnego znajduje się wiele punktów widokowych, które pozwalają poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca.

Inne atrakcje  Dąbrowy Górniczej

Dąbrowa Górnicza to jednak nie tylko atrakcyjne tereny przyrodnicze. W mieście znajduje się też wiele atrakcji architektonicznych. Za najbardziej atrakcyjne dla turystów i dla mieszkańców uważane jest Muzeum Miejskie Sztygarka, w której można obejrzeć wiele elementów związanych z  górniczą przeszłością miasta. Częstym celem przyjeżdżających do miasta turystów jest też zbudowany pod koniec XIX wieku  Kościół Matki Bożej Anielskiej, czyli Bazylika Mniejsza. Jej charakterystycznym elementem jest górująca nad miastem wieża, która jest wysoka na 83 metry.