Budynek w tle

Czy ceny mieszkań spadną? Eksperci odpowiadają

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Jak obserwujemy na przestrzeni ostatnich miesięcy, ceny nowych mieszkań w dużych miastach w Polsce cały czas rosną, bijąc tym samym historyczne rekordy. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają m.in. dopłaty w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%, który wyraźnie ożywił popyt na nieruchomości deweloperskie. Ci, którzy wciąż jednak pozostają na etapie planowania zakupu wymarzonego M, zastanawiają się, kiedy kupić mieszkanie i czy mogą liczyć na to, że ceny mieszkań spadną. Niestety, prognozy ekspertów nie pozostawiają pod tym względem większych złudzeń.

Zdjęcie wnętrza w mieszkaniu wykończonym pod klucz na osiedlu Nowa Częstochowa

 

Rynek nieruchomości w Polsce – jak wygląda sytuacja w 2023 roku?

Wiele mówi się o tym, że rok 2023 był jednym z najbardziej wymagających okresów dla polskiego rynku nieruchomości. Dzieje się tak nie bez powodu. Już pod koniec 2022 roku, po ogłoszeniu kolejnych decyzji przez Radę Polityki Pieniężnej i narastającej niepewności związanej z wojną za naszą wschodnią granicą, spore grono deweloperów postanowiło ograniczyć swoje inwestycje. Z czasem sytuacja ta uległa sporej zmianie, co można było wiązać z wdrożeniem programu Bezpieczny Kredyt 2%, skłaniającego osoby z ograniczoną zdolnością kredytową do zakupu nieruchomości.

Skutkiem dynamicznego rozwoju programu rządowego okazał się jednak wyraźny spadek dostępnej oferty mieszkań, co doprowadziło do rekordowo niskiego poziomu oferty deweloperskiej. Echem tego historycznego zjawiska stał się wzrost cen mieszkań, które, jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io, od początku 2023 roku wzrosły o ponad 9%.  Co ciekawe, wstępne dane BIG DATA RynekPierwotny.pl wskazują, że średnia cena ofertowa za 1 m2 nowych mieszkań w stolicy przekroczyła we wrześniu próg 16 tys. zł, natomiast w Krakowie ceny mieszkań deweloperskich wzrosły do ponad 15,2 tys. zł/m2. W Trójmieście wartości te osiągnęły poziom 13,6 tys. zł/m2, a we Wrocławiu 13 tys. zł/m2. Po drugiej stronie tego zestawienia znajdują się nowe mieszkania w Sosnowcu, których cena za 1 m2 nie przekroczyła 6 tys. zł i w Częstochowie, gdzie za mieszkanie zapłacimy obecnie około 6,3 tys. zł/m2.

Czy ceny mieszkań spadną?  Prognozy ekspertów nie napawają optymizmem

Co powyższe dane oznaczają dla potencjalnego nabywcy, który planuje w najbliższym czasie zakup nowego mieszkania deweloperskiego? Niestety, aktualna sytuacja na rynku nieruchomości nie wygląda optymistycznie – ceny mieszkań już teraz są wysokie i będą prawdopodobnie dalej rosły. Eksperci szacują, że w nadchodzącym roku, jak również w pierwszej połowie 2025 roku ceny mieszkań deweloperskich dla 7 największych miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Łódź) będą rosnąć. Na stopniowe wyhamowanie tego trendu musimy z kolei poczekać do połowy 2025 roku.

Skąd takie przypuszczenia? Musimy pamiętać, że chociaż deweloperzy odpowiedzieli na rosnący popyt przyspieszonym tempem realizacji swoich inwestycji, to wciąż czekają na stabilizację sytuacji geopolitycznej na świecie. Co ważne, stale rosną też ceny materiałów budowlanych i działek, co również ciągle napędza wzrost lub utrzymanie cen nowych mieszkań na wysokim poziomie.

Kiedy mieszkania tanieją? Istotne są tu pewne warunki

Jak już zostało wspomniane wcześniej, duże znaczenie dla wzrostu cen nowych mieszkań ma program rządowy Bezpieczny Kredyt 2%. Dopóki więc państwo będzie wspierało kredytobiorców na etapie zakupu nieruchomości, tak długo ceny mieszkań będą rosnąć. Zmiana tej tendencji byłaby możliwa jedynie wtedy, gdyby Polacy zmienili swoje nastawienie do zakupu mieszkań na własność (decydując się zamiast tego np. na wynajem lokum) lub gdyby rząd wycofał się z programów ułatwiających zakup własnego M. Tymczasem, chociaż Bezpieczny Kredyt 2% prawdopodobnie chyli się ku końcowi, rząd już myśli o wdrożeniu nowego rozwiązania, czyli o Kredycie 0%, który w rzeczywistości może jedynie napędzić wzrost cen nieruchomości.

Kupować mieszkanie czy czekać – co zrobić w 2024 roku?

Czy w 2024 roku mieszkania będą drożeć? Zanosi się na to, że prawdopodobnie tak będzie. Dobra informacja dla osób chcących nabyć nieruchomość jest jednak taka, że eksperci przewidują raczej większą stabilizację na rynku mieszkaniowym. Nie powinniśmy natomiast odkładać decyzji o zakupie mieszkania aż do momentu, kiedy mieszkania stanieją, ponieważ rynek nieruchomości tak naprawdę jeszcze nigdy nie odnotował spadku cen mieszkań. Jeżeli zatem teraz nadarzy nam się idealna okazja do inwestycji, warto z niej skorzystać i nie czekać na to, co przyniosą kolejne miesiące.

Wszystkie osoby, które planują zakup mieszkania deweloperskiego na Śląsku, zachęcamy do zapoznania się z naszymi inwestycjami i kontaktu z doradcami, którzy udzielą szczegółowych informacji na ich temat.