Budynek w tle

Wykończenie mieszkania pod klucz – na czym polega i ile kosztuje?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez spółkę mieszkaniową Skanska Residental Development Poland we współpracy z Otodom Analytics, aż 44% ankietowanych, którzy rozważają zakup nowego mieszkania, wybrałoby nieruchomość wykończoną pod klucz, 32% w stanie deweloperskim, a około 24% w podwyższonym stanie deweloperskim. Dane te wyraźnie pokazują, że zainteresowanie mieszkaniami gotowymi do zamieszkania jest coraz większe, co przekłada się na rosnący popyt na tego typu lokale. Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz i co daje nam taka opcja?

Zdjęcie mieszkania wykończonego pod klucz na osiedlu Nowa Częstochowa

 

Wykończenie pod klucz – co to znaczy?

Jednym z powodów, który często powstrzymuje nas przed zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, jest konieczność przeprowadzenia wszystkich prac wykończeniowych na własną rękę. Okazuje się jednak, że nowe mieszkanie wcale nie musi oznaczać gołych ścian i braku podłogi. Z roku na rok widzimy, że coraz większe grono deweloperów oferuje możliwość wykończenia mieszkania pod klucz, zdejmując w ten sposób z nabywcy obowiązek przeprowadzenia wielomiesięcznego wykończenia wnętrz.

Co dokładnie oznacza termin „wykończenie pod klucz”? Jest to usługa, która pozwala nowemu właścicielowi na wprowadzenie się do lokalu gotowego do zamieszkania. Warto przy tym podkreślić, że każdy deweloper sam ustala zakres pakietów związanych z usługą wykończenia mieszkania pod klucz. Podczas gdy jedni oferują nieruchomości w pełni urządzone i umeblowane, inni gwarantują możliwość wyłącznie ich wykończenia, czyli m.in. pomalowania ścian, położenia podłóg i płytek, montażu drzwi, wykończenia kuchni oraz łazienki. Zakres wyposażenia wnętrz, jak również standard i jakość użytych materiałów w każdym przypadku mogą jednak wyglądać inaczej, w zależności od wybranego pakietu.

Wykończenie mieszkania pod klucz – zalety i wady

Wykończenie pod klucz to rozwiązanie, które gwarantuje przede wszystkim sporą oszczędność czasu, wynikającą m.in. z uniknięcia długich prac wykończeniowych, poszukiwań sprawdzonych, doświadczonych fachowców, doglądania ekipy, jak również samodzielnych poszukiwań mebli oraz materiałów. W przypadku wykończenia mieszkania pod klucz ekipy budowlano-remontowe pozostają w ścisłej współpracy z deweloperem, dzięki czemu nieruchomość jest wykańczana równolegle z całą inwestycją, co w rezultacie skraca czas oczekiwania na gotowe lokum.

Pamiętajmy również, że deweloper udziela gwarancji na wykonane prace (2 lata dla mieszkań w Nowa Deweloper), a w przypadku konieczności przeprowadzenia poprawek i napraw bierze te czynności na siebie. Co ważne, cena wykończenia nieruchomości jest ustalana na etapie podpisania umowy z deweloperem i nie ulega zmianie, nawet pomimo podwyżek cen materiałów budowlanych.

Pozostając w temacie cen, warto też zaznaczyć, że koszt wykończenia mieszkania pod klucz w rzeczywistości wcale nie musi być droższą opcją w porównaniu do samodzielnego wykończenia nieruchomości w stanie deweloperskim. Wynika to z tego, że usługi związane z wykończeniem pod klucz są objęte 8% stawką VAT, podczas gdy samodzielny zakup materiałów budowlanych wiąże się z dodatkowym obciążeniem w postaci 23% VAT. Ponadto deweloperzy często korzystają z licznych rabatów na materiały budowlane i robociznę, co w ogólnym rozrachunku może okazać się bardzo korzystne dla klienta.

Wykończenie pod klucz – cena za m2

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Ciężko jest jednoznacznie określić stawki tego typu usług, ponieważ ostateczna kwota jest zwykle uzależniona od metrażu mieszkania, standardu przeprowadzanych prac, ich zakresu oraz miasta, w którym znajduje się dana inwestycja. Szacuje się jednak, że za najtańszy pakiet, zapewniający podstawowe wykończenie mieszkania pod klucz, trzeba zapłacić dziś około 700-1 000 zł/m2. Najdroższe pakiety, które przewidują wykorzystanie materiałów klasy premium, kosztują z kolei nawet do 2 000 zł/m2.

Jeżeli chodzi o dokładny cennik wykończenia pod klucz w największych polskich miastach, to warto tu posłużyć się danymi prezentowanymi przez firmy deweloperskie z wybranych miast:

  • Warszawa: 690-890 zł/m2 w przypadku pakietu standardowego i 1 190-1 650 zł/m2 w przypadku pakietu premium;
  • Kraków: 1 090-1 590 zł/m2 dla pakietu standardowego i 1 590-1 990 zł/m2 dla pakietu premium;
  • Wrocław: 799-1 045 zł/m2 dla pakietu standardowego i 1 119-2 425 zł/m2 dla pakietu premium.

Warto raz jeszcze zaznaczyć, że są to jedynie dane szacunkowe, ponieważ pakiety oferowane przez poszczególnych deweloperów różnią się zarówno zakresem prac, jak i standardem wykończenia. Z tego powodu zawsze najlepiej jest sprawdzać dokładną ofertę danej firmy deweloperskiej.

Podążając za potrzebami naszych klientów, w Nowa Deweloper oferujemy dwie formy wykończenia mieszkania pod klucz – nieruchomości w pełni umeblowane i gotowe do zamieszkania, a także kilka pakietów usług wykończenia pod klucz, które może obejmować m.in. umeblowanie. Osoby zainteresowane takimi rozwiązaniami zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.