Budynek w tle

Jaki metraż mieszkania będzie odpowiedni? Ilość domowników a rozmiar mieszkania

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Wybór nowego mieszkania zazwyczaj rozpoczyna się od zdecydowania o tym, jakiej ma być wielkości, czyli jaki metraż będzie w naszym przypadku optymalny. Duże znaczenie ma też liczba pokojów. W dzisiejszym wpisie na blogu Nowa Deweloper doradzamy, jak wybrać mieszkanie o odpowiednim metrażu i liczbie pokojów, w zależności od wielkości rodziny.

Określenie potrzeb swojej rodziny

Liczba członków rodziny, czyli osób, które wspólnie zamieszkają w kupowanym mieszkaniu to najważniejsze kryterium, jakie trzeba brać pod uwagę podczas wybierania odpowiedniego metrażu nowego mieszkania. Oprócz tego trzeba też jednak dokładnie określić potrzeby wszystkich domowników. Na pewno każdy członek rodziny powinien mieć dla siebie odpowiednią ilość miejsca. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku młodych osób, które dopiero planują większą rodzinę. W takich przypadkach także nie warto jest kupować bardzo małe mieszkanie, które w razie potrzeby zostanie później wymienione na dużo większe. W takich przypadkach optymalnym rozwiązaniem może być mieszkanie 3-pokojowe. Nie za duże, i nie za małe.

Inaczej sytuacja wygląda gdy szuka się mieszkania tylko dla siebie bądź dla siebie i partnerki lub partnera. W takich przypadkach optymalne mieszkanie nie musi być już bardzo duże, choć też oczywiście musi spełniać podstawowe potrzeby swoich mieszkańców.

Idealne mieszkanie dla singla lub dla pary

Najłatwiejsze zadanie ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania mają single i pary. W ich przypadku powierzchnia mieszkania nie musi być bardzo duża, żeby było im w nim na pewno wygodnie. Zazwyczaj takiego mieszkania szukają osoby młode, które są jeszcze w trakcie studiów, lub które dopiero je skończyły i zaczynają swoje kariery zawodowe.

Początek pracy zawodowej łączy się z tym, że takie osoby nie mają jeszcze zbyt dużo oszczędności i niejako z konieczności muszą się decydować na nieco mniejsze mieszkanie. W przypadku singli, którzy szukają mieszkania tylko dla siebie, najczęściej podejmowana jest decyzja o kupnie kawalerki, czyli mieszkania 1-pokojowego. Pary częściej decydują się na mieszkanie 2-pokojowe, o powierzchni około 40-50 m2. Małe nieruchomości nie tylko wiążą się z mniejszym wydatkiem, ale także z mniejszymi kosztami wykończenia i ich utrzymania. Dla młodych ludzi znaczenie może mieć też fakt, że w małym mieszkaniu łatwiej jest też utrzymać czystość. Coraz częściej jednak pary, jeżeli tylko mają taką możliwość, chętniej decydują się na kupno mieszkania 3-pokojowego, które są większe i mogą mieć około 60-68 m2. To gwarantuje im jeszcze więcej wygody i daje możliwość nie tylko zastanowienia się nad powiększeniem rodziny, ale też nad poświęceniem jednego pokoju na zorganizowanie np. domowego biura.

Idealne mieszkanie dla rodziny z dziećmi

Rodziny z dziećmi na pewno potrzebują większych mieszkań, nawet o powierzchni powyżej 100 m2. Kupując np. mieszkanie od dewelopera i stojąc przed jego wykończeniem, często wprowadza się też zmiany w układzie pomieszczeń, które mają na celu zwiększenie wygody wszystkim domownikom.

W wygodnym mieszkaniu dla rodziny z dziećmi zazwyczaj znajduje się duży salon (najczęściej z aneksem kuchennym), w którym wszyscy domownicy mogą wspólnie spędzać czas. Jest też sypialnia dla rodziców i oddzielne sypialnie dla każdego dziecka. W przypadku dużych rodzin zdarza się też oczywiście tak, że w pokojach dziecięcych mieszka więcej osób, np. dwie. W niektórych przypadkach jest też potrzeba wydzielenia innych pomieszczeń, np. gabinetu dla pracującego z domu rodzica.