Budynek w tle

Ile kosztuje budowa domu na Śląsku?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Budowa domu to często bardzo czasochłonna, kosztowna i stresująca inwestycja. Jeszcze trudniej jest wtedy, gdy inwestorom nie sprzyja trudna sytuacja gospodarcza w kraju, czego niestety byliśmy świadkami w ostatnim czasie. Wzrost cen materiałów budowlanych i robót budowlanych sprawił, że na przestrzeni ostatnich trzech lat koszt budowy domu w naszym kraju wzrósł niemal o ¼. Zobaczmy, jak to wygląda na przykładzie domów na Śląsku – ile kosztuje tu budowa domu i czy warto dziś decydować się na tego typu inwestycję?

Wizualizacja osiedla domów Nowa Częstochowa Grabówka

 

Sytuacja na rynku budowlanym w Polsce w 2023 roku

Ostatni rok był zdecydowanie jednym z najtrudniejszych okresów dla inwestorów decydujących się na budowę domu. Po rozpoczęciu wojny za naszą wschodnią granicą na rynku budowlanym w Polsce zapanowało prawdziwe szaleństwo cenowe, które mogliśmy zaobserwować na przykładzie cen materiałów budowlanych – część z nich podrożała nawet o kilkaset procent. Wygląda jednak na to, że nowy rok przyniósł swego rodzaju spokój i harmonię, co jest dobrą informacją dla osób rozważających budowę domu na Śląsku.

Światełkiem w tunelu dla wielu inwestorów może okazać się również fakt, że pod koniec marca tego roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, dzięki której inwestorzy będą mogli budować dom bez pozwolenia na budowę, niezależnie od jego metrażu. Dodatkowym udogodnieniem jest też postępująca cyfryzacja – już teraz część dokumentów związanych z budową domu możemy składać przez Internet, a postępy związane z pracami budowlanymi można odnotowywać w Elektronicznym Dzienniku Budowy.

Od czego zależy koszt budowy domu na Śląsku?

Niezależnie od tego, gdzie planujemy wybudować dom, koszt tego typu inwestycji jest uzależniony od wielu czynników. Jeżeli za przykład weźmiemy budowę domu na Śląsku, rozróżnić możemy następujące kwestie, które będą miały wpływ na wysokość kosztu całkowitego:

 • poziom skomplikowania projektu, czyli dokładna konstrukcja budynku;
 • powierzchnia budynku i fundamentów;
 • rodzaj gruntu;
 • technologia budowy domu;
 • ceny materiałów budowalnych;
 • koszt robocizny za 1 m2 domu, który jest w dużej mierze uzależniony od lokalizacji terenu budowy domu.

Budowa domu na Śląsku – cennik na 2023 rok

Jak podają eksperci Extradom.pl, wybudowanie 1 m2 domu do uzyskania stanu surowego zamkniętego to obecnie koszt na poziomie około 4 200 zł netto/m2. Do tej kwoty musimy dodać jeszcze około 1 200-2 000 zł netto/ m2 (w zależności od standardu wykończenia) za prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Oznacza to, że średni koszt budowy domu o powierzchni 150 m2 to w Polsce wydatek rzędu ponad 765 000 zł netto. Jeżeli przyjrzymy się bliżej rozróżnieniu na województwa, to zauważymy, że najtańszą inwestycją jest budowa domu na Lubelszczyźnie (około 4 830 zł netto/m2), a najdroższą na Mazowszu (5 350 zł netto/m2). Jeżeli chodzi o Śląsk, to tu również musimy liczyć się z tym, że koszt budowy domu wyniesie ponad 5 000 za 1 m2 powierzchni użytkowej.

Jak prezentują się z kolei ceny wybranych usług budowlanych i wykończeniowych na Śląsku? Oto kilka przykładowych pozycji (ceny podane w wartościach brutto):

 • budowa ławy fundamentowej wraz z materiałem: 629 zł/m2;
 • montaż poszycia dachowego: 39 zł/m2;
 • tynki gipsowe: 43,50 zł/m2;
 • wykonanie posadzki: 106 zł/m2;
 • instalacje wodno-kanalizacyjne wraz z materiałem: 762 zł/punkt;
 • ściany działowe: 65,40 zł/m2;
 • instalacja centralnego ogrzewania: 229 zł/punkt.

Budowa domu na Śląsku czy zakup gotowej nieruchomości – co wybrać?

Niższa cena i swoboda wyboru czy może oszczędność czasu i nerwów? Jak możemy zaobserwować w ostatnim czasie, coraz więcej osób rezygnuje z samodzielnej budowy domu na Śląsku i zamiast tego wybiera gotową nieruchomość. Chociaż niejednokrotnie koszt takiej inwestycji jest nieco wyższy, to pamiętajmy, że czas jej realizacji jest znacznie krótszy – budowa domu trwa średnio 2 lata, podczas gdy nowy dom można wykończyć w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Co ważne, wybierając gotowy dom, omija nas cały proces związany z gromadzeniem dokumentacji, a samych formalności do załatwienia jest znacznie mniej. Łatwiej jest także określić ostateczny koszt inwestycji – niestety, budowa domu to często tzw. worek bez dna, który wiąże się z wieloma ukrytymi lub nieplanowanymi wydatkami. W takiej sytuacji wybór gotowego domu może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Interesuje Cię zakup domu na Śląsku? Sprawdź naszą inwestycję Częstochowa Grabówka, obejmującą 15 przestronnych domów w zabudowie szeregowej. Być może jeden z nich czeka właśnie na Ciebie!