Budynek w tle

Mieszkania Dąbrowa Górnicza Reden. Plusy i minusy lokalizacji

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Jeziora, okoliczne pustynie, rozwinięta infrastruktura miejska, a do tego niepowtarzalny klimat poprzemysłowy – Dąbrowa Górnicza to miasto wielu skrajności, ale też i wielu zachwytów. Podczas gdy turyści i miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu znajdują tu mnóstwo miejsc do wypoczynku, inni rozważają przeprowadzkę na Śląsk, by w Dąbrowie Górniczej rozpocząć nowy etap swojego życia. Jak pod tym kątem wypada dzielnica Dąbrowa Górnicza Reden? Czy warto tu zamieszkać?

Mieszkania Dąbrowa Górnicza Reden
Sprawdź ofertę mieszkań na osiedlu Nowy Reden w Dąbrowie Górniczej!

 

Dąbrowa Górnicza Reden – mieszkania z historią górnictwa w tle

Reden jest jedną z 18 dzielnic Dąbrowy Górniczej, która leży na Wyżynie Śląskiej i wraz z Sosnowcem, Będzinem, Czeladzią oraz innymi mniejszymi miastami tworzy Zagłębie Dąbrowskie. Dzielnica ta znajduje się na północny wschód od centrum miasta i dziś kojarzona jest głównie z nowoczesnymi osiedlami mieszkaniowymi, licznymi sklepami, restauracjami i innymi punktami usługowymi. Warto jednak pamiętać, że niegdyś region ten miał zupełnie inny charakter.

Powstanie i rozwój dzielnicy Reden jest mocno powiązane z odkryciem pokładów węgla na tych terenach. Stworzenie w 1796 roku kopalni Reden dało początek budowie kolonii górniczej w XIX wieku, która stopniowo zasiedlała okolicę. Przyjmuje się, że w połowie XIX wieku na Redenie mieszkało około 600 osób, natomiast sama kopalnia i pobliskie huty cynku zatrudniały około 900 i hutników. Ówczesna osada redenowska skupiona była na rozwoju przemysłu i zapewnieniu warunków mieszkaniowych szerokiej grupie pracowników zasiedlających Dąbrowę Górniczą. Z czasem utworzona tu została także szkoła oraz poczta, jak również kolejne mieszkania w Dąbrowie Górniczej Reden. Kopalnia została zamknięta w 1935 roku z powodu pożaru podziemnego, co sprawiło, że dziś Dąbrowa Górnicza Reden jest dzielnicą nieprzemysłową. Jak teraz wygląda tu życie mieszkańców?

Mieszkania Dąbrowa Górnicza Reden – tu każdy znajdzie miejsce dla siebie

Współczesna dzielnica Reden nie ma już nic wspólnego z terenami zamieszkiwanymi przez górników. Obecnie jest to mocno rozwijający się region, na którym powstaje coraz więcej nowych osiedli mieszkaniowych. Rosnące zainteresowanie tą dzielnicą Dąbrowy Górniczej wynika głównie z dogodnej lokalizacji zapewniającej bardzo dobry dojazd do centrum miasta. Co ważne, władze miasta wciąż inwestują w rozwój infrastruktury komunikacyjnej, tworząc nowe ciągi pieszo-rowerowe, drogi dla rowerów oraz przystanki autobusowe.

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej Reden cenią sobie również możliwość korzystania z licznych terenów zielonych, w tym m.in. pobliskiego Parku Hallera, który leży na dawnych terenach kopalni Reden. Co więcej, w parku znajdziemy również Halę Widowiskowo-Sportową „Centrum” oraz Park Wodny „Nemo – Wodny Świat” (największy tego typu obiekt w województwie śląskim), które stwarzają wiele możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Czy życie na słynnym Redenie może wiązać się z jakimikolwiek niedogodnościami? Okazuje się, że najsłabsze ogniwa tych terenów to smog, z którymi niestety zmagają się wszyscy mieszkańcy Śląska, jak również stosunkowo niewiele miejsc parkingowych. O ile rozwiązaniem pierwszego problemu może być częstsze odwiedzanie pobliskich atrakcji na łonie natury, jak np. kompleksu Jezior Pogoria oraz Pustyni Błędowskiej, które pozwalają odetchnąć świeżym powietrzem, o tyle w drugiej kwestii sprawa może okazać się nieco trudniejsza. W jaki sposób możemy sobie z tym poradzić?

Osiedle Nowy Reden – zamieszkaj w cichej i spokojnej okolic Dąbrowy Górniczej

Niestety, znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania samochodu jest bardzo uciążliwe w godzinach popołudniowych i wieczornych w dzielnicy Reden. By móc uniknąć tego problemu, warto znaleźć taką nieruchomość, która posiada dostęp do wydzielonych miejsc parkingowych dla mieszkańców. Przykładem tego jest Osiedle Nowy Reden, położone w pobliżu terenów zielonych i miejsc wypoczynku, jak również licznych punktów usługowych, takich jak szkoły, przedszkola i centrum handlowe. Co ważne, spacer do centrum miasta zajmuje stąd około 10 minut. Samochodem, który możemy zaparkować na parkingu podziemnym (dostępnych blisko 170 miejsc parkingowych), w prosty sposób dojedziemy z kolei do innych dzielnic miasta, a także na drogę ekspresową S1.

Planujesz przeprowadzkę do Dąbrowy Górniczej? Zobacz nasze mieszkania w Dąbrowie Górniczej Reden!