Budynek w tle

Mieszkania Dąbrowa Górnicza Reden. Plusy i minusy lokalizacji

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Jeziora, okoliczne pustynie, rozwinięta infrastruktura miejska, a do tego niepowtarzalny klimat poprzemysłowy – Dąbrowa Górnicza to miasto wielu skrajności, ale też i wielu zachwytów. Podczas gdy turyści i miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu znajdują tu mnóstwo miejsc do wypoczynku, inni rozważają przeprowadzkę na Śląsk, by w Dąbrowie Górniczej rozpocząć nowy etap swojego życia. Jak pod tym kątem wypada dzielnica Dąbrowa Górnicza Reden? Czy warto tu zamieszkać?

Mieszkania Dąbrowa Górnicza Reden
Sprawdź ofertę mieszkań Nowa Deweloper w Dąbrowie Górniczej!

Dąbrowa Górnicza Reden – mieszkania z historią górnictwa w tle

Reden jest jedną z 18 dzielnic Dąbrowy Górniczej, która leży na Wyżynie Śląskiej i wraz z Sosnowcem, Będzinem, Czeladzią oraz innymi mniejszymi miastami tworzy Zagłębie Dąbrowskie. Dzielnica ta znajduje się na północny wschód od centrum miasta i dziś kojarzona jest głównie z nowoczesnymi osiedlami mieszkaniowymi, licznymi sklepami, restauracjami i innymi punktami usługowymi. Warto jednak pamiętać, że niegdyś region ten miał zupełnie inny charakter.

Powstanie i rozwój dzielnicy Reden jest mocno powiązane z odkryciem pokładów węgla na tych terenach. Stworzenie w 1796 roku kopalni Reden dało początek budowie kolonii górniczej w XIX wieku, która stopniowo zasiedlała okolicę. Przyjmuje się, że w połowie XIX wieku na Redenie mieszkało około 600 osób, natomiast sama kopalnia i pobliskie huty cynku zatrudniały około 900 i hutników. Ówczesna osada redenowska skupiona była na rozwoju przemysłu i zapewnieniu warunków mieszkaniowych szerokiej grupie pracowników zasiedlających Dąbrowę Górniczą. Z czasem utworzona tu została także szkoła oraz poczta, jak również kolejne mieszkania w Dąbrowie Górniczej Reden. Kopalnia została zamknięta w 1935 roku z powodu pożaru podziemnego, co sprawiło, że dziś Dąbrowa Górnicza Reden jest dzielnicą nieprzemysłową. Jak teraz wygląda tu życie mieszkańców?

Mieszkania Dąbrowa Górnicza Reden – tu każdy znajdzie miejsce dla siebie

Współczesna dzielnica Reden nie ma już nic wspólnego z terenami zamieszkiwanymi przez górników. Obecnie jest to mocno rozwijający się region, na którym powstaje coraz więcej nowych osiedli mieszkaniowych. Rosnące zainteresowanie tą dzielnicą Dąbrowy Górniczej wynika głównie z dogodnej lokalizacji zapewniającej bardzo dobry dojazd do centrum miasta. Co ważne, władze miasta wciąż inwestują w rozwój infrastruktury komunikacyjnej, tworząc nowe ciągi pieszo-rowerowe, drogi dla rowerów oraz przystanki autobusowe.

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej Reden cenią sobie również możliwość korzystania z licznych terenów zielonych, w tym m.in. pobliskiego Parku Hallera, który leży na dawnych terenach kopalni Reden. Co więcej, w parku znajdziemy również Halę Widowiskowo-Sportową „Centrum” oraz Park Wodny „Nemo – Wodny Świat” (największy tego typu obiekt w województwie śląskim), które stwarzają wiele możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Czy życie na słynnym Redenie może wiązać się z jakimikolwiek niedogodnościami? Okazuje się, że najsłabsze ogniwa tych terenów to smog, z którymi niestety zmagają się wszyscy mieszkańcy Śląska, jak również stosunkowo niewiele miejsc parkingowych. O ile rozwiązaniem pierwszego problemu może być częstsze odwiedzanie pobliskich atrakcji na łonie natury, jak np. kompleksu Jezior Pogoria oraz Pustyni Błędowskiej, które pozwalają odetchnąć świeżym powietrzem, o tyle w drugiej kwestii sprawa może okazać się nieco trudniejsza. W jaki sposób możemy sobie z tym poradzić?

Osiedle Nowy Reden – zamieszkaj w cichej i spokojnej okolic Dąbrowy Górniczej

Niestety, znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania samochodu jest bardzo uciążliwe w godzinach popołudniowych i wieczornych w dzielnicy Reden. By móc uniknąć tego problemu, warto znaleźć taką nieruchomość, która posiada dostęp do wydzielonych miejsc parkingowych dla mieszkańców. Przykładem tego jest Osiedle Nowy Reden, położone w pobliżu terenów zielonych i miejsc wypoczynku, jak również licznych punktów usługowych, takich jak szkoły, przedszkola i centrum handlowe. Co ważne, spacer do centrum miasta zajmuje stąd około 10 minut. Samochodem, który możemy zaparkować na parkingu podziemnym (dostępnych blisko 170 miejsc parkingowych), w prosty sposób dojedziemy z kolei do innych dzielnic miasta, a także na drogę ekspresową S1.

Planujesz przeprowadzkę do Dąbrowy Górniczej? Zobacz nasze mieszkania w Dąbrowie Górniczej Reden!