Budynek w tle

Zakup mieszkania od dewelopera – jak to zrobić? Kompleksowy poradnik!

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Chęć posiadania nowego mieszkania z możliwością samodzielnej aranżacji, potrzeba większej przestrzeni dla rodziny, poprawa standardu życia, przeprowadzka do innego miasta, czy rezygnacja z nieopłacalnego wynajmu mieszkania – powodów, dla których kupujemy mieszkanie od dewelopera jest wiele. Niezależnie jednak od tego, co skłania nas do podjęcia takiej decyzji, warto wiedzieć, jak wygląda cały proces kupna mieszkania od dewelopera krok po kroku. 

Wizualizacja salonu z aneksem kuchennym w jednym z mieszkań na osiedlu Nowa Częstochowa

 

Kupno mieszkania od dewelopera – od czego zacząć całą procedurę?

Decyzja podjęta – kupujemy mieszkanie z rynku deweloperskiego, a nie z tzw. drugiej ręki. I co teraz? Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest wybór odpowiedniej inwestycji oraz mieszkania, które spełnia wszystkie nasze wymagania. Większość nowych inwestycji deweloperskich powstaje dziś w atrakcyjnych lokalizacjach, w otoczeniu zieleni, z dostępem do pełnej infrastruktury miejskiej i dobrym skomunikowaniem z centrum miasta. Okazuje się jednak, że pomimo dostępu do licznych ofert wiele osób wciąż ma problem z wyborem tej najkorzystniejszej.

Tym, co warto w takiej sytuacji zrobić, jest określenie indywidualnych potrzeb i analiza następujących czynników:

 • lokalizacja z punktu widzenia danej osoby (np. bliskość placu zabaw, placówki zdrowia czy też odległość od przedszkola, szkoły lub miejsca pracy);
 • metraż nieruchomości;
 • liczba pomieszczeń;
 • możliwości finansowe;
 • dostępność kredytu hipotecznego;
 • wykończenie i urządzenie nieruchomości;
 • dodatkowe koszty związane z transakcją.

Dopiero po uwzględnieniu wszystkich tych parametrów możemy przejść do wstępnej selekcji ofert i wyboru kilku najciekawszych inwestycji.

Sprawdzenie dewelopera i inwestycji – dlaczego jest to tak ważne?

Zakup mieszkania od dewelopera to poważna inwestycja, dlatego nic dziwnego, że wiele osób obawia się, czy ich pieniądze są odpowiednio zabezpieczone w trakcie transakcji. By mieć pewność, że cały proces przebiega poprawnie i z zachowaniem wszelkich standardów, warto sprawdzić wiarygodność dewelopera poprzez:

 • jego przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich;
 • weryfikację inwestycji zrealizowanych przez dewelopera oraz tych prowadzonych obecnie,
 • sprawdzenie opinii o firmie.
 • weryfikacja, czy deweloper nie jest w stanie upadłości

Kolejnym etapem jest weryfikacja samej inwestycji, czyli zapoznanie się z jej projektem, prospektem informacyjnym oraz sytuacją prawną. Każdy klient, nawet jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej, ma prawo do zapoznania się z tą dokumentacją i uzyskania numeru księgi wieczystej gruntu, na którym zlokalizowana jest inwestycja.

Ustalenie ceny nieruchomości oraz kosztów dodatkowych

Ostateczna cena zakupu mieszkania jest kluczową kwestią w porozumieniu pomiędzy nabywcą a deweloperem i niezwykle istotnym aspektem związanym z finansowaniem. Od ceny mieszkania zależy m.in. możliwość wykorzystania rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Należy przy tym podkreślić, że na cenę lokalu mieszkalnego wpływa wiele czynników, począwszy od jego metrażu i liczby okien, poprzez usytuowanie względem stron świata, aż po dostępność balkonu lub ogródka oraz standard nieruchomości, a nawet piętro! Ostateczna cena sprzedaży nieruchomości i to, co wchodzi w jej zakres, powinno być zapisane w umowie deweloperskiej, podpisanej w towarzystwie notariusza. Wartości i ustalenia umowy są wiążące dla obu stron aż do momentu zakończenia transakcji, przy czym może być jeszcze korygowana o różnice w obmiarze.

Pamiętajmy również o tym, by w trakcie ustalania ceny mieszkania, dopytać się o koszty dodatkowe, np. cenę komórki lokatorskiej lub miejsca parkingowego. W trakcie planowania budżetu na nowe mieszkanie trzeba pamiętać o kosztach prac wykończeniowych. Może się więc okazać, że konieczne będzie doliczenie do kwoty kredytu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wybór metody płatności za mieszkanie – płatność ze środków własnych, a może w ramach kredytu hipotecznego?

Pozostając w temacie kosztów, warto rozeznać się również w temacie finansowania nieruchomości, które może odbywać się ze środków uzyskanych z kredytu hipotecznego lub ze środków własnych pozyskanych np. ze sprzedaży innej nieruchomości. W sytuacji, gdy inwestycja jest w trakcie realizacji, a przyszły właściciel kupuje przysłowiową „dziurę w ziemi”, wówczas zobowiązanie finansowe jest rozkładane na kilka rat. Taką możliwość dają rachunki otwarte rachunki powiernicze, na które trafiają pieniądze klienta. W momencie gdy bank potwierdza osiągnięcie określonego etapu inwestycji, środki te trafiają na konto dewelopera.

Po podpisaniu umowy deweloperskiej i realizacji wpłat za mieszkanie pozostaje już ostatni etap zakupu nieruchomości, czyli odbiór techniczny mieszkania od dewelopera oraz przekazanie kluczy do lokalu nowemu właścicielowi.

Wszystkie osoby, które planują kupno mieszkania od dewelopera na Śląsku, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą inwestycji deweloperskich w Nowa Deweloper. Gwarantujemy nie tylko wsparcie na etapie wyboru nieruchomości, ale także pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności związanych ze sfinalizowaniem transakcji.