Budynek w tle

Wynajem nieruchomości dla studentów – czy to dobry pomysł?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Zbliżający się rok akademicki to gorący czas dla studentów, którzy powoli zaczynają rozglądać się za dogodnym lokum, w którym będą mogli zamieszkać od początku października. Z drugiej strony jest to także intensywny okres dla właścicieli mieszkań studenckich, które właśnie teraz cieszą się największym zainteresowaniem wśród potencjalnych najemców. Jak możemy zaobserwować na przestrzeni ostatnich lat, mieszkań na wynajem w Polsce nie brakuje, a przy tym są one coraz droższe. Czy to oznacza, że warto rozważyć inwestycję w zakup mieszkania pod wynajem dla studentów?

wynajem nieruchomości dla studentów
Aranżacja wnętrza w jednej z kawalerek na osiedlu wybudowanym przez Nowa Deweloper

 

Jak mieszkają polscy studenci?

Według danych zaprezentowanych przez GUS w 2022 roku na polskich uczelniach kształciło się 1,22 miliona osób, co stanowi wzrost o około 5,5 tysiąca w stosunku do roku poprzedniego. Jest to ważna informacja zarówno dla uczelni wyższych, które niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród młodych Polaków, jak i dla osób wynajmujących mieszkania dla studentów. Okazuje się bowiem, że po okresie pandemii, który zmusił studentów do zmiany stacjonarnej formy kształcenia na zdalną, mogli oni powrócić do tradycyjnego modelu kształcenia, a co za tym idzie – do ponownych poszukiwań lokum do zamieszkania.

Jak wynika z raportu „Portfel Studenta, publikacja Warszawskiego Instytutu Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich (Edycja VII wrzesień 2022)”, w 2022 roku największy odsetek studentów zdecydował się na mieszkanie u rodziny (43% ankietowanych). Warto jednak zaznaczyć, że odsetek ten spadł z 50% względem 2021 roku, co wiąże się przede wszystkim ze złagodzeniem restrykcji pandemicznych. Z drugiej strony, aż 34% ankietowanych studentów wskazało, że wynajmują mieszkanie samodzielnie lub ze znajomymi. Pokój w akademiku (samodzielny lub współdzielony) był z kolei miejscem zamieszkania dla zaledwie 8% studentów.

Co to oznacza? Pomimo licznych zawirowań na rynku najmu nieruchomości wynajem mieszkań dla studentów wciąż cieszy się  sporym zainteresowaniem wśród studentów, którym zależy na wysokim komforcie mieszkania. Jest to zatem perspektywiczny obszar do rozwoju dla wynajmujących, którzy pomimo rosnących kosztów za wynajem (wg portalu GetHome.pl, koszt wynajmu kawalerki w stolicy wyniósł w październiku 2022 roku około 2 600 zł, nie wliczając w to dodatkowych opłat za media) nie muszą się martwić o brak chętnych do wynajmu ich nieruchomości.

Wynajem mieszkania dla studentów – czy to się opłaca?

Biorąc pod uwagę rosnące koszty życia i wysokie stawki za najem nieruchomości, wynajmowanie mieszkań dla studentów wydaje się jest bardzo dobrym posunięciem. Jakie korzyści zyskuje dzięki temu wynajmujący? Oto najważniejsze aspekty:

  • długotrwały zarobek – studenci, którzy rozpoczynają kolejny poziom edukacji w dużym mieście, zazwyczaj planują pozostać w nim przez co najmniej kilka lat. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czyli student będzie sobie dobrze radził na uczelni, a jego relacje z właścicielem będą układały się pomyślnie, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mieszkanie zyska lokatora na długi czas. Dla wynajmującego oznacza to przede wszystkim długotrwały, pewny zysk i zarobek;
  • niższe koszty urządzenia wnętrza – wynajmując mieszkanie dla rodziny, osób pracujących lub stawiających na wysoki komfort życia, musimy liczyć się z tym, że będzie im zależało na nieruchomości atrakcyjnej pod względem standardu wyposażenia. Studenci zwykle mają mniejsze możliwości finansowe, dlatego wystarczające jest dla nich podstawowe wyposażenie, które właściciel może kupić w korzystnych cenach;
  • wysoki potencjał dużych mieszkań – pary, single i małe rodziny często decydują się na wynajem niedużych, 2-pokojowych nieruchomości. Właściciele dużych mieszkań mogą z tego powodu mieć problem z wynajmem swojego lokum. W tej sytuacji rozwiązaniem jest wynajem dla studentów, którzy chętnie wynajmują 3-, 4-, a czasami nawet 5-pokojowe mieszkania. Co więcej, wynajmując pojedyncze pokoje, właściciel może więc zyskać wyższy zarobek niż w przypadku wynajmu całej nieruchomości.

Wynajem nieruchomości dla studentów – ryzyka najmu

Pomimo wielu korzyści wynikających z najmu nieruchomości dla studentów musimy pamiętać, że taka inwestycja jest obarczona pewnym ryzykiem. Jest to związane m.in. z obawą o wypłacalność młodych osób, które w większości przypadków nie mają stałej pracy – pracują dorywczo, korzystają z dofinansowań uczelnianych lub wsparcia rodziców. Druga kwestia to problem z imprezami i poszanowaniem mienia przez osoby zażywające tzw. „studenckiego życia”.

By uniknąć tego typu niedogodności, warto zadbać o staranną weryfikację kandydatów na najemców, a także dobrze skonstruować umowę najmu, która będzie chronić obie strony, a równocześnie zastrzeże możliwość jej zerwania w sytuacji, gdy któraś ze stron nie dotrzyma warunków. Dobrze jest także pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania na wynajem, które ochroni wynajmującego przed różnymi zdarzeniami losowymi, np. zalaniem, pożarem, aktami wandalizmu, kradzieżą lub włamaniem.

Wszystkie osoby, które są zainteresowane inwestowaniem w nieruchomości na wynajem dla studentów, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dostępną w Nowa Deweloper. Zajmujemy się sprzedażą mieszkań deweloperskich w Częstochowie, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Oferujemy zarówno nieruchomości wykończone w stanie deweloperskim, jak i te z tzw. wykończeniem  pod klucz, gotowe do najmu studentom.