Budynek w tle

Wybór mieszkania a usytuowanie względem stron świata

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Kupno mieszkania to poważna decyzja, która zwykle wiąże się z wieloletnim oszczędzaniem albo zaciągnięciem kredytu. Wiele osób decyduje się na taką inwestycję raz w życiu, dlatego dobrze zadbać o to, aby lokal spełniał ich oczekiwania. Mowa tutaj przede wszystkim o dobrej lokalizacji, odpowiednim metrażu czy atrakcyjnej cenie. Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na to, jak mieszkanie jest usytuowane względem stron świata. Dlaczego ma to znaczenie i jaki lokal wybrać?

Dlaczego usytuowanie mieszkania względem stron świata jest ważne? 

Nasi Klienci, którzy poszukują nowych mieszkań w Dąbrowie Górniczej albo innych miastach na Śląsku, często pytają nas, czy ich usytuowanie ma znaczenie. Odpowiedź jest prosta. W związku z tym, że żyjemy w umiarkowanej strefie klimatycznej, dostęp do słońca dla niektórych jest na wagę złota. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim z uwagi na samopoczucie. Oprócz tego dostęp do naturalnego światła pozwala też lepiej doświetlić pomieszczenia, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

Warto zadbać o to, aby oświetlenie było jak najlepiej dostosowane do trybu życia, czyli rano wpadało do sypialni i kuchni, natomiast po południu do salonu. Optymalne położenie nieruchomości względem stron świata wpływa również na aspekt finansowy. Im lepiej oświetlone mieszkanie, tym mniejsza potrzeba doświetlania, a co za tym idzie – niższe rachunki za prąd.

Jakie usytuowanie mieszkania jest najkorzystniejsze? 

Jak już wspomnieliśmy, usytuowanie nieruchomości warto dobrać w taki sposób, aby odpowiadało trybowi życia. Jednak wśród naszych Klientów poszukujących nowych mieszkań w Częstochowie najczęściej sprawdza się rozwiązanie, zgodnie z którym:

  • kuchnia znajdująca się na północy albo północnym-wschodzie,
  • sypialnia znajdująca się na wschodzie,
  • salon oraz pokoje dziecięce znajdujące się na południu i południowym-zachodzie.

Takie ułożenie pomieszczeń sprawdzi się najlepiej w przypadku standardowego użytkowania lokalu. Wówczas w pokojach dziecięcych i w salonie najwięcej światła znajdzie się po południu, natomiast w godzinach porannych w kuchni i sypialni.