Budynek w tle

Wszystko o mieszkaniu w stanie deweloperskim

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Rynek mieszkań pierwotnych

właściwie dla każdego

Kupujemy mieszkanie! Decyzja zapadła. To jednak dopiero początek drogi. Jakie mieszkanie, gdzie, za ile, z rynku wtórnego czy od dewelopera? Przeglądasz ogłoszenia i zachodzisz w głowę, jak to ogarnąć? Zarówno zakup mieszkania od poprzedniego właściciela, jak i bezpośrednio od inwestora, czyli mieszkania w tak zwanym stanie deweloperskim, pociągają za sobą szereg konsekwencji. O ile skutki zakupu mieszkania z rynku wtórnego są raczej powszechnie znane. O tyle to co oznacza zakup nowego mieszkania od dewelopera, czym charakteryzuje się mieszkanie w stanie deweloperskim, nadal nie jest dla wszystkich jasne. Postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 1. Czym charakteryzuje się mieszkanie w stanie deweloperskim?
  • 2. Jakie są zalety stanu deweloperskiego?
  • 3. Dlaczego warto wybrać mieszkanie w stanie deweloperskim?

Czym charakteryzuje się mieszkanie w stanie deweloperskim z rynku pierwotnego?

Mieszkanie od dewelopera, często nazywane mieszkaniem z rynku pierwotnego to mieszkanie, które jest lokalem oddanym w stanie surowym, do wykończenia przez nowego mieszkańca. Właściciel jest jego pierwszym posiadaczem. Mieszkania od dewelopera kupowane są często jeszcze na etapie budowy – w momencie uruchomienia sprzedaży mieszkań i po zapoznaniu się nabywcy z prospektem informacyjnym, w którym znajdują się informacje między innymi o realizowanej inwestycji deweloperskiej, jej standardzie, a także dokładny harmonogram budowy. Pierwszą umową, którą deweloper podpisuje z klientem jest umowa rezerwacyjna. Daje ona klientowi czas, na przygotowanie się do procesu zakupu i załatwienie np. formalności kredytowych. Na kolejnym etapie dochodzi do podpisania umowy deweloperskiej u notariusza, która gwarantuje inwestorowi bezpieczeństwo inwestycyjne czyli przy inwestycjach w trakcie realizacji nakłada na dewelopera obowiązek wybudowania mieszkania i zawarcia w przyszłości umowy przeniesienia własności. Wtedy uruchamiana zostają kolejne transze wpłat za mieszkanie. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, mieszkania, które dopiero powstaje nabywca wpłaca określone kwoty w transzach, wg. procentowego harmonogramu postępu prac.

Jakie są zalety mieszkania od dewelopera?

Właściciel mieszkania kupionego od dewelopera ma pełna dowolność w aranżacji wnętrza. Wykańcza swoje mieszkanie według własnych potrzeb i upodobań, wybiera podłogi, drzwi, kolory ścian, a czasem ma także możliwość wprowadzenia drobnych zmian funkcjonalnych w układzie mieszkania na etapie jego budowy. – Sprzedajemy mieszkania w budynkach, które są w trakcie budowy – mówi Marta Walaszczyk, specjalista ds. sprzedaży mieszkań osiedla Nowa Częstochowa. – Jeśli klient uzna, że w mieszkaniu, które kupuje potrzebuje dodatkowej ścianki, czy przesunięcia innej, bo ma już w głowie określony plan aranżacyjny, to możemy to rozplanować już na etapie realizacji inwestycji i mieszkanie zbudować według wskazań klienta.

Zupełna swoboda aranżacyjna, na którą pozwala mieszkanie z rynku pierwotnego, to niewątpliwy atut mieszkań w stanie deweloperskim. Dla tych klientów, którzy nie chcą się martwić o wykończenie mieszkania deweloperzy, także deweloper, którzy stawia osiedle Nowa Częstochowa, często oferują także możliwość pełnego wykończenia, wg wytycznych klienta. – Oczywiście bierzemy takie rozwiązania pod uwagę, dbamy o pełny komfort naszych klientów, i w razie zainteresowania z przyjemnością wykonamy taką usługę – mówi Jakub Ziętara, dyrektor biura sprzedaży osiedla Nowa Częstochowa.
Wszystko to oczywiście według wymogów właściciela mieszkania, dzięki czemu wszystko będzie urządzone tak, jak pragnie tego inwestor. Taka możliwość może zaoszczędzić dużo pracy właścicielowi mieszkania.

Z jakich jeszcze powodów warto wybrać mieszkanie w stanie deweloperskim?

W przypadku mieszkania od dewelopera mamy większe możliwości wyboru atrakcyjnej dla nas lokalizacji. Przed rozpoczęciem inwestycji deweloper dba o to, by miejsce, na którym stanie jego osiedle było lokalizacją pożądaną przez klientów, dobrze skomunikowaną z centrum, która jednocześnie przyszłym mieszkańcom gwarantuje komfort użytkowania mieszkania. Tak właśnie jest w przypadku mieszkań na osiedlu Nowa Częstochowa. Deweloper zadbał o szczegóły. Nowa Częstochowa powstaje w jednej z najbardziej pożądanych w Częstochowie lokalizacji – w dzielnicy Parkitka. Osoba, która kupuje mieszkanie na osiedlu Nowa Częstochowa, otrzymuje gwarancję, że nie będzie mieć problemu z parkowaniem – pod budynkami powstają dwupoziomowe parkingi podziemne, a w komórkach lokatorskich zyska dodatkową przestrzeń do przechowywania domowych drobiazgów, sprzętu sportowego, czy sezonowo ubrań. Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, w takiej inwestycji jak np. Nowa Częstochowa zyskujesz świadomość bezpiecznego zakupu, gwarancję realizacji inwestycji na najwyższym poziomie, niskich kosztów utrzymania mieszkania oraz pewności, że masz nowe, piękne mieszkanie – wykończone w sposób i w stylu jakiego pragniesz.

Kupując mieszkanie na osiedlu takim jak Nowa Częstochowa, nie musimy się więc obawiać, że po wejściu do mieszkania konieczne będzie przeprowadzenie generalnego remontu, czasem łącznie w wymianą instalacji, zrywaniem podłóg, wymianą drzwi – co jest częste przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Konieczność remontu w mieszkaniu z rynku wtórnego pociąga za sobą dodatkowe zaangażowanie właścicieli w prace remontowe, na pewno większe niż w przypadku wykończenia mieszkania od dewelopera oraz dodatkowe koszt.

Nowa Częstochowa, Nowa Deweloper bg