Budynek w tle

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna – czym to się różni?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Zakup mieszkania od dewelopera to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Kupujący ma przede wszystkim prawo do gwarancji i rękojmi, może urządzić lokal tak, jak mu się podoba i wybrać taki, który jest możliwie jak najbardziej dostosowany do jego potrzeb. Jednak przed rozpoczęciem rozmów z deweloperem w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się nieco na temat współpracy i poznać kilka pojęć. Mowa tutaj między innymi o umowie deweloperskiej oraz umowie przedwstępnej. Czym są, czym się od siebie różnią i co trzeba wiedzieć na ich temat?

Co to jest umowa deweloperska? 

Aby zrozumieć, czym różni się umowa deweloperska od przedwstępnej, w pierwszej kolejności warto zdefiniować krótko każde z tych pojęć. Naszym Klientom, których interesują nowe mieszkania w Częstochowie czy w innych miastach na Śląsku, tłumaczymy, że umową deweloperską jest dokument, na podstawie którego deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku a następnie do przeniesienia prawa własności na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego. W dokumencie zawarte są również zapisy, które informują o tym, w jakich przypadkach można odstąpić od umowy.

Jeżeli chodzi o informacje, które znajdują się w umowie deweloperskiej, to są to przede wszystkim dane stron umowy, cena nieruchomości i informacje na jej temat. Oprócz tego można tam też znaleźć termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, datę przeniesienia prawa własności i wysokość kar, która będzie wynikała z niewywiązania się z umowy. Warto również podkreślić, że w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego umowa deweloperska jest koniecznością.

Kiedy mamy do czynienia z umową przedwstępną? 

Celem sporządzenia umowy przedwstępnej jest określenie postanowień dotyczących umowy przyrzeczonej. Jej forma nie została narzucona. Dokument ma zabezpieczać interesy stron i określać strony umowy, sposób uiszczenia zaliczki albo zadatku, cenę i termin przeniesienia praw własności i konsekwencje odstąpienia od umowy. Podsumowując, umowa deweloperska dotyczy nieruchomości, która dopiero powstanie, więc nierzadko trwa nawet kilka lat, przedwstępna jest natomiast znacznie krótsza.