Budynek w tle

Style wnętrz – jakie są najpopularniejsze? Jak modnie urządzić mieszkanie?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Style wnętrz to temat rzeka, dlatego nic dziwnego, że większość osób dosłownie wpada w panikę, gdy ma przed sobą perspektywę remontu czy też aranżacji nowego domu lub mieszkania. Jeżeli nie jesteśmy dobrze obeznani z trendami obowiązującymi trendami wnętrzarskimi, prawdopodobnie trudno będzie nam odróżnić styl shabby od boho czy też stylistykę prowansalską od nowojorskiej. Spróbujmy jednak rozgryźć tę zagadkę i wskazać najciekawsze inspiracje aranżacyjne, które cieszą się największym zainteresowaniem w ostatnim czasie. 

Aranżacja wnętrza w jednym z wykończonych mieszkań na osiedlu Nowa Częstochowa

 

Najpopularniejsze style wnętrz, czyli o jakich aranżacjach marzą Polacy?

Jak wynika z badania „Mój Dom”, przeprowadzonego przez markę Westwing pod koniec 2022 roku, od ponad 7 lat najchętniej wybieranym stylem wnętrz wśród Polaków jest stylistyka skandynawska. Warto jednak zaznaczyć, że na przestrzeni ostatnich lat znacznie zmieniły się proporcje wśród ankietowanych. Podczas gdy w 2015 roku zamiłowanie do nurtu hygge potwierdzało 72% ankietowanych, to w 2022 roku na ten taki wybór zdecydowało się zaledwie 31%.

Jeżeli chodzi o pozostałe odpowiedzi ankietowanych, to tu zaobserwować możemy ciekawe zjawisko. Otóż głosy na kolejnych miejscach rozłożyły się praktycznie równomiernie i tuż za stylistyką skandynawską podąża styl minimalistyczny (30%) oraz klasyczny (30%). W dalszej kolejności znajdziemy styl modernistyczny (23%), boho (21%), loftowy/industrialny (21%) oraz glamour (21%). Najmniejszą popularnością cieszy się natomiast styl shabby, który uzyskał zaledwie 3% poparcie wśród ankietowanych.

Styl skandynawski – przytulnie, praktycznie i nowocześnie

Z czego wynika niesłabnąca popularność stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz? Przyczyn takiej tendencji możemy dopatrywać się przede wszystkim w niezwykłej funkcjonalności i minimalizmie, które definiowane są przez umiejętne połączenie bieli, szarości, naturalnego drewna oraz praktycznych akcentów. Co ciekawe, zarówno powierzchnia naszych mieszkań, jak i warunki atmosferyczne w Polsce są mocno zbliżone do tych w krajach skandynawskich, co również skłania do wyboru takiej stylistyki. Dzięki akcentom w nurcie scandi możemy z łatwością powiększyć optycznie nawet bardzo małe pomieszczenia, a także swobodnie balansować ich formą – minimalistyczną, przytulną lub tą nieco bardziej surową. 

Styl minimalistyczny – wyjątkowe połączenie harmonii i prostoty

Minimalizm to prawdziwa uczta dla oczu dla tych, którzy cenią sobie spokój i harmonię w czterech ścianach. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane do wnętrz przestronnych i funkcjonalnych, których nie chcemy zbyt mocno zagracać. Styl skandynawski stawia na neutralne, raczej stonowane barwy, takie jak biel, czerń, szarości oraz beże, które utrzymane są raczej w chłodnej tonacji. Podobnie jak w przypadku nurtu scandi wprowadzenie do wnętrz stylu minimalistycznego pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni i utrzymanie w niej schludnego wyglądu.

Styl klasyczny – elegancja w ponadczasowej formie

Harmonia i estetyka to elementy, które towarzyszą nie tylko stylistyce minimalistycznej, ale także tym wnętrzom, które utrzymane są w nurcie klasycznym. Taki styl jest znakomitą opcją dla osób, które od lat wybierają ponadczasowe rozwiązania i nie ulegają chwilowym nowinkom architektonicznym. Jest to również propozycja dla osób, które nie czują się pewnie w aranżacji wnętrz i wolą stawiać na znane i sprawdzone zestawienia wnętrzarskie, które nigdy nie wyjdą z mody. W stylu klasycznym dominują przede wszystkim stonowane barwy i wysokiej jakości meble, które mają służyć nam przez długie lata. Do nich dobierane są proste i eleganckie dodatki, jak np. klasyczne dywany oraz misternie zdobione tapety.

Styl industrialny – powiew ciepła w surowym szyku

Stylistyka industrialna, często określana również mianem stylu loftowego, wywodzi się z lat 50. XX wieku, kiedy to w wyniku recesji na amerykańskim rynku nieruchomości pojawiło się mnóstwo opuszczonych hal fabrycznych, warsztatów i surowych pomieszczeń. Wystrój tych wnętrz zainspirował artystów do stworzenia przestrzeni o wyrafinowanym charakterze, które łączą w sobie nutkę minimalizmu i ascetycznej prostoty. Dziś we wnętrzach industrialnych dominują surowce, proste wykończenia z cegły, betonu, metalu i szkła, które zestawiane są z meblami w ciepłej kolorystyce.

Planujesz zakup mieszkania w jednej z naszych inwestycji w Nowa Deweloper, jednak obawiasz się, czy uda Ci się odpowiednio zaaranżować wnętrza? Wybierz jeden z pakietów usług wykończenia pod klucz, dzięki czemu zyskasz gotowe wnętrza urządzone w wybranej przez Ciebie stylistyce. Więcej informacji na ten temat można uzyskać podczas kontaktu z naszymi doradcami.