Budynek w tle

Sprzedaż działek deweloperowi – co warto wiedzieć i dlaczego to korzystne rozwiązanie?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Jak wynika z zestawienia Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiego, pod koniec 2019 roku osoby fizyczne były w posiadaniu 58,15% powierzchni polskich działek. Jest to jednak grupa bardzo rozdrobniona, która obejmuje zarówno właścicieli działek rolnych, jak i tych budowlanych. Nasze zainteresowanie wzbudza szczególnie ta druga grupa, czyli osoby, które wybudowały na swojej działce wymarzony dom, planują tego typu inwestycję lub… z różnych przyczyn muszą sprzedać działkę budowlaną. Jak przygotować się do sprzedaży działki i komu warto ją oddać, by móc jak najlepiej wykorzystać ten potencjał?

Zdjęcie działki budowlanej na sprzedaż

 

Czy sprzedaż działki budowlanej się opłaca?

Nie od dziś wiadomo, że posiadanie działki budowlanej to inwestycja, która może przynieść spore korzyści finansowe, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu. Niestety, zdarza się, że z różnych powodów (m.in. konieczność zdobycia dodatkowych środków finansowych, brak możliwości wykorzystania terenu w planowany sposób) właściciel jest zmuszony do sprzedaży własnego gruntu. Wówczas może się okazać, że sprzedaż działki stanie się szybkim sposobem na uzyskanie środków finansowych, np. na spłatę zobowiązań lub realizację innych planów inwestycyjnych.

Opłacalność inwestycji związanej ze sprzedażą działki jest uzależniona w dużej mierze od aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości, odpowiedniej wyceny wartości działki oraz tego, kto ostatecznie stanie się nabywcą naszego gruntu.

Komu sprzedać działkę budowlaną?

W większości przypadków właściciele działek budowlanych decydują się na sprzedaż swojego gruntu osobom prywatnym. Należy tu jednak podkreślić, że klienci mają zazwyczaj określone wymagania dotyczące lokalizacji działki (cicha, spokojna okolica, z dobrym dostępem do infrastruktury miejskiej i drogą dojazdową), a także warunków zabudowy, które umożliwią im wybudowanie wymarzonego domu w określonym miejscu.

Niestety, problemem, jaki może się tu pojawić, jest chęć sprzedania dużej działki, na którą zainteresowanie klientów, ze względu na dużą powierzchnię, jest niskie. Wówczas możemy wyodrębnić z istniejącej działki dwa mniejsze grunty, co odbywa się na wniosek i koszt właściciela lub użytkownika wieczystego. Proces ten jest jednak obarczony licznymi formalnościami i koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów finansowych.

Alternatywą dla takiego rozwiązania jest sprzedaż działki deweloperowi, który będzie mógł wybudować na niej nowe domy lub mieszkania, a następnie oferować je klientom na rynku nieruchomości. Co ważne, w przeciwieństwie do prywatnych inwestorów, którym zazwyczaj wystarczą gruntu o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, deweloperzy celują zwykle w działki o powierzchni powyżej 5 tysięcy metrów kwadratowych. Na takim terenie mogą bowiem budować duże osiedla mieszkaniowe, a także centra handlowe czy też hotele. 

Kwestią, która także przemawia za sprzedażą działki deweloperowi, a nie osobie prywatnej, jest uzbrojenie gruntu. Ziemia kupowana przez inwestora prywatnego powinna mieć dostęp do mediów (energii elektrycznej, wodociągu, gazu i kanalizacji), a także do drogi publicznej. Deweloperzy, którzy kupują działki pod większe inwestycje, kierują się z kolei przede wszystkim rozbudowaną infrastrukturą oraz połączeniem komunikacyjnym z większymi miastami.

Sprzedaż działki budowlanej deweloperowi lub osobie prywatnej – o tym należy pamiętać

Sprzedaż działki, niezależnie od tego, czy nabywcą będzie deweloper, czy osoba prywatna, wymaga od właściciela gruntu odpowiedniego przygotowania. Przed przystąpieniem do tego procesu należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • stan prawny działki, powierzchnia, kształt oraz lokalizacja;
  • objęcie gruntu miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
  • pozwolenia na budowę;
  • cena działki;
  • akt notarialny zakupienia działki lub postanowienie o jej nabyciu w ramach darowizny lub spadku;
  • informacje o wysokości podatku od nieruchomości.

Sprzedaż działki to poważne przedsięwzięcie, które może jednak przynieść szereg korzyści zarówno sprzedającemu, jak i nabywcy. W Nowa Deweloper wciąż poszukujemy nowych gruntów pod zabudowę wielorodzinną w różnych regionach Polski. Osoby, które dysponują dużymi działkami budowlanymi w atrakcyjnej lokalizacji, zachęcamy do kontaktu z naszym działem inwestycyjnym: 794 145 444 lub [email protected]