Budynek w tle

Smart Home w mieszkaniu – dlaczego warto postawić na inteligentne mieszkanie?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Jak wskazują analizy portalu Oferteo, aż 34% prywatnych inwestorów budujących domy w 2022 roku zdecydowało się na wdrożenie inteligentnych instalacji w swoim lokalu. Podobny trend można zaobserwować wśród deweloperów, którzy coraz częściej zachęcają do zakupu swoich nieruchomości poprzez proponowanie klientom systemów smart home. Rozwiązania te mają ułatwić potencjalnemu nabywcy codzienne życie, a także obniżyć koszty związane z eksploatacją nieruchomości. Czym tak naprawdę jest inteligentne mieszkanie i dlaczego warto się nim zainteresować?

Zdjęcie prezentujące interfejs oprogramowania smart home w mieszkaniu

 

Smart home w mieszkaniu – na czym to polega?

Smart home, czyli w dosłownym tłumaczeniu „inteligentny dom”, to idea miejsca zamieszkania, które dzięki licznym innowacjom jest w stanie ułatwić domownikom życie i wykonać za nich codzienne, rutynowe czynności. I choć wielu osobom inteligentne mieszkanie wciąż kojarzy się ze scenami rodem z filmów science fiction, to okazuje się, że zastosowane w nim rozwiązania zyskują na coraz większej popularności i powoli stają się standardem w nowych mieszkaniach z rynku pierwotnego. Wdrożenie ich w inwestycjach deweloperskich to bowiem doskonały sposób na zwiększenie wartości i atrakcyjności projektu mieszkaniowego, a także zwrócenie się ku oszczędności i ekologii.

Przyjmuje się, że w inteligentnym mieszkaniu możemy zdalnie sterować niemal wszystkimi dostępnymi urządzeniami, np. zamkiem w drzwiach wejściowych, które mogą zamknąć się automatycznie, jeżeli my zapomnimy o tym, a w domu nie będzie ruchu. Świetnym tego przykładem jest system stworzony przez markę FIBARO dla inwestycji Osiedle Nowa Częstochowa. Jego główne wyróżniki to:

  • bezprzewodowy system modułowy, który nie ingeruje w strukturę budynku i umożliwia rozbudowę w dowolnym momencie;
  • system automatycznego i zdalnego sterowania oświetleniem, ogrzewaniem oraz urządzeniami gwarantującymi wygodę i oszczędności;
  • zabezpieczenie przed skutkami pożaru i zalania;
  • możliwość skorzystania z szerokiej bazy integracji, pozwalających na podłączenie urządzeń różnych marek.

System inteligentnego mieszkania – zalety

O tym, dlaczego warto inwestować w systemy inteligentnego mieszkania, wspomnieliśmy już przed chwilą. Technologie te gwarantują przede wszystkim większy komfort życia. Domownicy mogą na bieżąco kontrolować sytuację w mieszkaniu, a także zdalnie uruchamiać ogrzewanie, oświetlenie czy też podlewanie ogródka. Dzięki systemom smart home możemy również sterować multimediami podczas pobytu w domu lub np. włączyć klimatyzację.

Kolejnym plusem smart home w mieszkaniu jest energooszczędność. Zakłada się, że odpowiednio stworzony i skonfigurowany system może samodzielnie dobrać temperaturę i wilgotność optymalną dla danych pomieszczeń, zmienić zasady działania ogrzewania i wentylacji, a nawet wyczuć, że okno nie jest zamknięte, a światło zgaszone.

Oczywistym jest zatem to, że inteligentne mieszkanie, które jest podłączone do systemu alarmowego i wszelkich czujników (gazu, czadu, ruchu i dymu), zapewnia domownikom maksimum bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Dodatkowo rozwiązania te dają dokładny wgląd w zużycie prądu, wody i gazu, przez co zapewniają stałą kontrolę nad zużyciem mediów oraz comiesięcznymi wydatkami.

Inteligentne mieszkanie – pomysły na miarę potrzeb millenialsów

Jak sugerują statystyki, to właśnie millenialsi, czyli osoby urodzone w latach 80. i 90. XX wieku, są najbardziej zainteresowane rozwiązaniami smart home. Co ciekawe, osoby dorastające w czasach cyfryzacji są gotowe zapłacić nawet o 20% więcej w skali miesiąca za mieszkanie wyposażone w te technologie. Na jakie rozwiązania młodzi ludzie decydują się najczęściej? Zwykle są to inteligentne zamki do drzwi, sterowniki, czujniki oraz kamery IP do zdalnego monitoringu za pomocą urządzeń mobilnych. Każde z tych rozwiązań daje im też szerokie możliwości w zakresie oszczędzania energii, co idealnie wpisuje się w trend eko-świadomości.

Inteligentne mieszkanie – cena

Jedną z największych wad systemu inteligentnego mieszkania jest cena. Aby samodzielnie stworzyć inteligentne mieszkanie i zsynchronizować je ze wszystkimi elementami, potrzebny jest starannie opracowany system, a także wsparcie fachowców z zakresu bezpieczeństwa, elektroniki oraz prac remontowo-budowlanych. Wszystko to wiąże się ze sporym kosztem i czasem, jaki należy poświęcić na opracowanie całego systemu.

Alternatywą jest w tym przypadku zakup nieruchomości, w której jest już wdrożony system inteligentnego mieszkania. Na przykładzie Osiedla Nowa Częstochowa widzimy, że montaż i konfiguracja dostępnych pakietów może odbyć się jeszcze przed wydaniem kluczy nowemu właścicielowi. Co ważne, montaż jest realizowany przez certyfikowanych instalatorów, którzy obsługują wszystkie nieruchomości z tej inwestycji. 

Osoby, które chcą uzyskać więcej informacji na temat inteligentnych rozwiązań FIBARO dla inwestycji deweloperskich w Nowa Deweloper, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.