Budynek w tle

Plan mieszkania – jak wygląda i jak go czytać?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Zakup nowego mieszkania to poważna inwestycja, która wiąże się z dużą ilością formalności do załatwienia, a także z grubą teczką dokumentów, które otrzymujemy od dewelopera. Wśród nich znaleźć można rysunki ze szkicem mieszkania, które mają pomóc nam w dalszej aranżacji wymarzonego M. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy próbujemy  zrozumieć, co dokładnie oznaczają poszczególne linie i mało zrozumiałe symbole widoczne na rysunku. Czym dokładnie jest schemat mieszkania i jak należy go czytać?

Plan sprzedażowy mieszkania dwupokojowego z balkonem na osiedlu Nowy Reden w Dąbrowie Górniczej

 

Rzut mieszkania sprzedażowy a architektoniczny – różnice

Kupując mieszkanie od dewelopera, otrzymujemy od niego dwa dokumenty z rzutami mieszkania: plan sprzedażowy oraz plan architektoniczny. Pierwszy z nich prezentuje ogólny rzut całej nieruchomości wraz z proponowaną aranżacją poszczególnych wnętrz i ustawieniem mebli. Zwykle jest to rysunek precyzyjnie dopracowany pod względem graficznym, w związku z czym może stanowić duże wsparcie na etapie aranżacji wnętrz.

Plan architektoniczny to z kolei szkic mieszkania w formie rysunku technicznego, uwzględniającego wszystkie wymiary nieruchomości oraz takie detale jak np. ciągi wentylacyjne, drzwi, okna, przyłącza wodne oraz położenie słupów konstrukcyjnych. Z punktu widzenia osoby, która nie dysponuje zbyt dużą wiedzą techniczną, taki plan mieszkania z wymiarami może wydawać się mało czytelny. Należy jednak pamiętać o tym, że to właśnie ten dokument stanowi największą wartość dla kupującego i pokazuje mu potencjał danej nieruchomości.

Co oznaczają najważniejsze symbole na architektonicznym schemacie mieszkania?

To, co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy podczas oglądania planu architektonicznego, to linie o zróżnicowanej grubości oraz charakterystyczne oznaczenia, które informują nas o najistotniejszych kwestiach technicznych związanych z daną nieruchomością. Wśród nich znaleźć można takie symbole jak:

  • gruba linia – dwie grube linie z kreskowanym wypełnieniem oznaczają układ ścian nośnych, czyli tych, których nie będziemy mogli przesunąć;
  • cienka linia – cienkie linie są zwykle pozbawione wypełnienia i prezentują ściany działowe, których położenie można dowolnie zmieniać;
  • przerywana linia – jest to oznaczenie tzw. podciągów, czyli belek nośnych. Znajomość ich wysokości jest potrzebna do wykończenia sufitu;
  • przekreślony kwadrat lub prostokąt – symbole określające kanały wentylacyjne i kanalizacyjne, które znajdują się w kuchni lub w łazience;
  • okrąg z liczbami – takie oznaczenie pojawia się przy elementach stolarki otworowej, czyli przy oknach i drzwiach. Jeżeli w okrąg wpisane są liczby 90/200, to oznacza to, że skrzydło drzwiowe ma 90 cm szerokości i 200 cm wysokości;
  • symbole L i P – wskazują, w którą stronę otwierają się drzwi lub okno (w prawo lub w lewo);
  • kompas – symbol określający kierunek geograficzny, na który skierowane jest dane pomieszczenie. Na rzucie umieszczany jest też symbol kompasu, który informuje o ekspozycji całego mieszkania. Literka N oznacza kierunek północny, natomiast S południowy.
Plan domu na osiedlu Nowa Częstochowa Grabówka
Plan architektoniczny domu na osiedlu Nowa Częstochowa Grabówka

 

Na co zwracać uwagę podczas analizowania planu mieszkania z wymiarami? Potencjalne zagrożenia

Aspektem, który warto poruszyć podczas analizy rzutu mieszkania, jest rozkład ścian nośnych oraz okien. Wiedząc, jak są rozmieszczone te elementy, łatwiej będzie wprowadzić drobne zmiany w pomieszczeniach, np. usunąć jedną ścianę działową, by zyskać w ten sposób duże, przestronne wnętrze. Dobrze jest też przyjrzeć się usytuowaniu lokalu względem stron świata. W przypadku pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu każdego dnia (np. salon), najlepiej sprawdza się ekspozycja południowa. Okna w sypialni lub kuchni mogą z kolei wychodzić na północ, ponieważ w tych wnętrzach nie potrzebujemy zwykle tak dużo światła. 

Niestety, w branży deweloperskiej wciąż możemy spotkać się z problemem zakłamanych rzutów mieszkań. Nierzetelni deweloperzy próbują oszukać potencjalnych klientów poprzez prezentowanie im przekłamanych wymiarów aranżacji, tak, żeby ostatecznie cały lokal wyglądał na większy. Meble są skalowane, w efekcie czego może się wydawać, że bez problemu zmieszczą się w danym pomieszczeniu. Jeżeli jednak sprawdzimy ich rzeczywiste wymiary, często okazuje się, że umeblowanie wnętrz zgodnie z propozycją przedstawioną przez dewelopera jest niemożliwe.

Warto zatem dokładnie analizować wszystkie rysunki, które otrzymujemy od dewelopera, a w razie trudności skorzystać ze wsparcia architekta, który wyłapie wszelkie nieprawidłowości.

W Nowa Deweloper kładziemy duży nacisk na rzetelne opracowywanie rzutów mieszkań w naszych inwestycjach. Zależy nam na tym, aby klienci mieli dokładny podgląd na to, jak wyglądają poszczególne nieruchomości i mogli czerpać w ten sposób jak najwięcej informacji na ich temat. W przypadku dodatkowych pytań na temat inwestycji w Nowa Deweloper zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z doradcami.