Budynek w tle

Nowoczesne osiedle – czym powinno się charakteryzować?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Wiele firm deweloperskich, które mają główne biuro sprzedaży w swojej siedzibie, decyduje się na otwarcie dodatkowych punktów sprzedaży na terenie realizowanych inwestycji. Takie posunięcie ma swoje uzasadnienie – z jednej strony deweloper może cały czas czuwać nad przebiegiem prac budowlanych, a z drugiej umożliwia potencjalnym klientom sprawdzenie tego, jak będzie wyglądać miejsce, w którym być może w przyszłości zamieszkają. W jaki sposób klienci mogą wykorzystać ten fakt przy zakupie wymarzonego M?

Wizualizacja nowoczesnego osiedla Nowy Reden w Dąbrowie Górniczej

 

Komfort życia ważniejszy niż standard wykończenia mieszkania?

Decyzja o zakupie własnego mieszkania jest jednym z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych wyborów, jakie podejmujemy w naszym życiu. Oczami wyobraźni często widzimy siebie w idealnie urządzonym mieszkaniu, na cichym i spokojnym osiedlu, które wręcz tonie w zieleni i licznych udogodnieniach dla mieszkańców. Jak sprawić, by marzenia te stały się rzeczywistością?

Niezwykle ważne jest to, by jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji upewnić się, jak wygląda dane osiedle i co oferuje okolica. Często okazuje się bowiem, że nawet jeśli uda nam się znaleźć i urządzić mieszkanie, to cały czar pryska, gdy wyjdziemy na zewnątrz. Wynika to z m.in. z nieprawidłowo zaprojektowanej architektury osiedla, która utrudnia wyjazd o poranku czy też braku takich elementów jak miejsca parkingowe dla mieszkańców oraz gości.

Nowoczesne, dobrze skomunikowane osiedle to podstawa

Pierwszą kwestią, której koniecznie należy się przyjrzeć przy wyborze osiedla, na którym chcemy zamieszkać, jest to, jak wygląda układ dróg dojazdowych. Każdemu z nas pewnie nie raz zdarzyło się zaspać do pracy i z pośpiechem wybiegać z domu, by zdążyć na ważne spotkanie z klientem. I tu często zaczynają się schody – wyjazd z osiedla jest jeden, a do tego wąski i prowadzący wprost na zakorkowaną ulicę, przez którą trudno się przebić. Już sama wizja takiego zdarzenia nie napawa optymizmem.

Komfortowe, prawidłowo zaprojektowane osiedle powinno zatem oferować wyjazd uwzględniający potrzeby mieszkańców i co najważniejsze – ich ilość. Architekci powinni zdawać sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość mieszkańców to osoby zmotoryzowane, które korzystają z miejsc parkingowych i często wyjeżdżają do pracy o tej samej godzinie. Szeroka brama wjazdowa, brak różnicy poziomów i wygodny wyjazd to zatem kluczowe zagadnienia, które mają wpływ na komfort mieszkańców już o poranku.

Osiedle uwzględniające potrzeby wszystkich mieszkańców

Kolejny temat, który należy poruszyć w temacie infrastruktury osiedlowej, to sytuacja osób z niepełnosprawnością. Niezbędnym elementem nowoczesnego, komfortowego osiedla jest to, by ścieżki osiedlowe były dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – posiadały niezbędne podjazdy i nie utrudniały przejazdu. Ważne jest również to, by osiedle dysponowało specjalnymi miejscami parkingowymi dla niepełnosprawnych, które są szerokie i ułatwiają wygodne wsiadanie oraz wysiadanie z samochodu. Warto również dodać, że podobne potrzeby mają rodzice małych dzieci, dla których istotne jest to, by przejazd z wózkiem był swobodny i niezakłócony.

Życie osiedlowe a udogodnienia dla osób stawiających na relaks na świeżym powietrzu

Chociaż w domu spędzamy większą część naszego życia, to każdy z nas potrzebuje czasami wyjść na zewnątrz i zaczerpnąć świeżego powietrza. O wiele przyjemniejsze będzie to na osiedlu, na którym znajdują się zacienione ławeczki oraz drzewa, które wprowadzają sielski, przyjemny klimat. Idealnie byłoby, gdyby do dyspozycji mieszkańców były również dodatkowe udogodnienia, takie jak:

  • plac zabaw dla najmłodszych;
  • siłownia zewnętrzna;
  • stojaki na rowery;
  • cichy i spokojny dziedziniec, który zagłuszy wielkomiejski zgiełk i hałas.

W trosce o komfort mieszkańców na nowoczesnych osiedlach coraz częściej aranżowane są również przestrzenie wspólne dla mieszkańców, jak np. tarasy widokowe, z których rozpościera się malowniczy widok na okolicę. 

Na to ostatnie rozwiązanie zdecydowaliśmy się w Nowa Deweloper, podczas projektowania przestrzeni osiedlowej w naszej najnowszej inwestycji Nowy Reden w Dąbrowie Górniczej. Wśród pozostałych udogodnień, które mają zapewnić mieszkańcom komfort podczas życia na tym osiedlu, wymienić można: cichobieżne windy, monitoring osiedla, gniazda ładowania samochodów oraz instalację fotowoltaiczną dla części wspólnych. Wszystkie osoby zainteresowane mieszkaniami w tej inwestycji zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.