Budynek w tle

Nowa ustawa deweloperska – co się zmieniło?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Ustawa deweloperska, a dokładnie Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym z 20 maja 2021 roku, to dokument wprowadzony w celu zapewnienia większej ochrony prawnej osób kupujących nieruchomości z rynku pierwotnego. Jego głównym celem jest zagwarantowanie nabywcom bezpieczeństwa finansowego oraz przejrzystości w relacjach z deweloperami. W ostatnim czasie doszło jednak do sporych zmian w kwestii stosowania zapisów ustawy. Co się zmieniło i jaki ma to wpływ na działania kupujących oraz deweloperów?  

 

Zdjęcie prezentujące osiedle Nowa Częstochowa

 

Spis treści

 

Zmiany w ustawie deweloperskiej – koniec okresu przejściowego dla deweloperów

Wraz z dniem 2 lipca 2024 roku zakończył się okres przejściowy w kwestii regulowania ustawy deweloperskiej, co oznacza, że od tej pory jej zapisy w pełni wchodzą w życie. Co to dokładnie oznacza? Jeszcze do niedawna, pod pewnymi warunkami, deweloperzy mieli możliwość realizować swoje inwestycje, a także sprzedawać lokale na „starych zasadach”. Od lipca obowiązuje ich już jednak nowa ustawa deweloperska, która wprowadza szereg zmian w temacie ochrony praw nabywców lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych.

Najważniejsze aspekty nowelizacji ustawy deweloperskiej dotyczą takich zagadnień jak:

  • Jeszcze większy nacisk na moc prawną umów rezerwacyjnych. Zgodnie z zapisami ustawy wszystkie postanowienia zawarte w umowie deweloperskiej lub przedwstępnej, które są mniej korzystne dla nabywcy niż nowe przepisy, przestają być ważne.
  • Rachunek powierniczy obowiązuje od samego początku aż do końca sprzedaży. Takie posunięcie ma na celu zapewnić nabywcom jeszcze większą ochronę w relacjach z deweloperem, a także zminimalizować praktycznie do zera ryzyko utraty środków wpłacanych na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Chroni to również interesy kupującego w przypadku bankructwa firmy deweloperskiej.
  • Gwarancja zwrotu pieniędzy – w niektórych przypadkach nawet wtedy, gdy umowa deweloperska nie zostanie zawarta.
  • Jeszcze więcej informacji dla kupującego. Deweloper ma obowiązek dostarczyć nabywcy prospekt informacyjny (jeszcze przed zawarciem umowy deweloperskiej) wraz z wyszczególnieniem, jakie informacje mają się w nim znaleźć.
  • Nowe zasady dotyczące odbioru lokali i zgłaszania usterek. Od tej pory kupujący ma możliwość odmowy odbioru mieszkania z uwagi na istotną wadę, a także może odstąpić od umowy deweloperskiej, jeżeli wada nie zostanie usunięta przez dewelopera w określonym czasie lub rzeczoznawca zauważy istotne wady lokalu.
  • Ustalenie wysokości opłaty rezerwacyjnej na poziomie maksymalnie 1% ceny nieruchomości wraz z konkretnym doprecyzowaniem warunków zarządzania opłatą i wskazaniem, kiedy może być zwrócona klientowi podpisującemu umowę rezerwacyjną. Opłata nie jest obowiązkowa i musi być zwrócona wtedy, gdy nie klient nie otrzyma kredytu (brak zdolności kredytowej) lub deweloper wprowadzi zmiany w prospekcie informacyjnym bez wiedzy kupującego.

Umowa deweloperska – ustawa w starej i nowej wersji. Jak to wygląda w praktyce?

„Stare” zasady dotyczące działań deweloperów regulowała ustawa deweloperska z 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wraz z dniem 1 lipca 2022 roku zastąpiła ją Ustawa z 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Co to zmienia z punktu widzenia deweloperów? Już dwa lata temu zaobserwować można było wśród deweloperów tendencję do przyspieszania prac związanych z przygotowaniem inwestycji do sprzedaży. Działo się tak z prostego powodu – deweloperzy robili wszystko, by „nie wpaść” w zapisy nowej ustawy deweloperskiej. W rezultacie spora część inwestycji z ostatnich dwóch lat podlegała starej regulacji, a nie nowej.

Dziś jednak wygląda to zupełnie inaczej. Oprócz pewnych wyjątków wskazanych w nowej ustawie deweloperskiej, deweloperzy nie mają już możliwości korzystania ze starych przepisów. Wyjątki dotyczą z kolei umów deweloperskich zawartych do dnia 1 lipca 2024 roku. W takiej sytuacji umowy przenoszące własność, związane z umowami deweloperskimi zawartymi przed lipcem br., można sfinalizować po 1 lipca, jednak w oparciu o poprzednie regulacje.

Co ważne, nowe zasady obowiązują już wszystkie te inwestycje, które były realizowane na podstawie starych regulacji, jednak wciąż nie zostały ukończone. Z punktu widzenia nabywcy będzie to więc wyglądać tak, że w ramach jednej inwestycji (a nawet jednego budynku) będą mogli wybierać spośród mieszkań sprzedawanych w oparciu o dwie różne ustawy deweloperskie – część z nich zgodnie ze starymi zasadami, a część z nowymi przepisami.

Oprócz tego nowa ustawa deweloperska ma objąć też sprzedaż gotowych mieszkań. O ile jeszcze do lipca 2024 roku deweloperzy sprzedawali jest zgodnie z zasadami kodeksu cywilnego (umowy przedwstępne mogły być wówczas zawierane u notariusza, ale nie musiały), o tyle dziś każda umowa przedwstępna na zakup gotowego mieszkania musi być sporządzona na podstawie umowy deweloperskiej, czyli z udziałem notariusza. Ponadto, osoby kupujące mieszkania gotowe są dziś objęci ochroną w takim samym stopniu, jak nabywcy lokali będących tzw. dziurą w ziemi.

Nowelizacja ustawy deweloperskiej – zmiany w pigułce

Wprowadzenie zmian w ustawie deweloperskiej ma na celu zapewnić jeszcze większą ochronę interesów kupującego mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego, zwłaszcza z udziałem kredytu hipotecznego. Dzięki tym regulacjom klient ma czuć się pewniej i bezpieczniej, nie martwiąc się o nieuczciwe działania ze strony dewelopera. Sprawdźmy, jak to wygląda dokładnie.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) na nowych zasadach

O Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym mówi się już od dwóch lat, kiedy to został wprowadzony wraz z ustawą deweloperską. Powstał on na wzór Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, tworząc tym samym zakres ochrony finansowej dla klientów deweloperów w przypadku upadłości firmy deweloperskiej lub upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy. Warto jednak podkreślić, że deweloperzy mieli możliwość uniknięcia opłat za ten fundusz, jeżeli budowa ich inwestycji rozpoczynała się przed 1 lipcem 2022 roku.  

Nowe przepisy gwarantują natomiast pełne bezpieczeństwo powierzonych pieniędzy wszystkim nabywcom – zarówno wtedy, gdy upadnie firma deweloperska, jak i wtedy, gdy bank kredytujący zakup nieruchomości ogłosi upadłość. Odzyskanie środków jest możliwe również wtedy, gdy:

  • deweloper nie przeniesie własności lokalu w terminie określonym w umowie deweloperskiej;
  • inwestycja nie będzie kontynuowana lub zostanie przerwana;
  • deweloper zerwie umowę;
  • deweloper nie usunie wad istotnych w terminach określonych podczas odbioru technicznego.

W każdej z wyżej wymienionych sytuacji nabywca otrzymuje całkowity zwrot środków, jednak pod warunkiem złożenia stosownego wniosku, który zostanie rozpatrzony w terminie 90 dni. Deweloper jest z kolei zobowiązany do przekazywania na rachunek DFG składki od każdej dokonanej przez nabywcę wpłaty na mieszkaniowy rachunek powierniczy, w wysokości:

  • 0,45% sumy w przypadku otwartego rachunku powierniczego;
  • 0,1% sumy w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy a nowa ustawa deweloperska

Mieszkaniowy rachunek powierniczy to specyficzny typ rachunku bankowego, do którego założenia jest zobowiązany każdy deweloper. Rachunek ten umożliwia warunkowe rozliczanie zobowiązań pomiędzy kupującym a deweloperem zgodnie z zapisami zawartymi w umowie deweloperskiej. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że MRO ogranicza ryzyko związane z utratą środków w trakcie realizacji inwestycji mieszkaniowej.

Nowa ustawa deweloperska rozjaśnia kwestie związane z dwoma rodzajami rachunków powierniczych:

  • zamknięty rachunek powierniczy, z którego środki wypłacane są deweloperowi dopiero po przeniesieniu własności lokalu na nabywcę;
  • otwarty rachunek powierniczy, z którego środki wypłaca się w kilku transzach, zgodnie z postępem prac budowlanych, zwiększając tym samym bezpieczeństwo nabywców.

Deweloper ma obowiązek utworzenia oddzielnego rachunku powierniczego na każdą inwestycję, a także utrzymania go aż do momentu przeniesienia własności z ostatniej umowy deweloperskiej. Wszystkie koszty związane z utrzymaniem rachunku powierniczego również pozostają pod stronie dewelopera.

Zdjęcie prezentujące specjalistę Nowa Deweloper

 

Obowiązek informacyjny po stronie dewelopera

Nowelizacja umowy deweloperskiej zobowiązuje wszystkich deweloperów do opracowania prospektu informacyjnego zawierającego szczegółowe informacje o projekcie oraz jego otoczeniu, takie jak:

  • planowane inwestycje znajdujące się w promieniu 1 km od inwestycji;
  • całkowita cena lokalu, uwzględniająca wszystkie koszty oraz opłaty;
  • przewidywany termin zakończenia budowy wraz z terminem przeniesienia prawa własności do lokalu na kupującego;
  • standard wykończenia lokalu, wraz z informacjami na temat wykorzystanych materiałów budowlanych, dostępnych udogodnień oraz przestrzeni wspólnych dla wszystkich mieszkańców;
  • dostępność mediów;
  • plan zagospodarowania przestrzennego w okolicy inwestycji;
  • określenie sposobu przelewania środków pieniężnych przez klienta;
  • warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej ze strony klienta.

Zmiany w ustawie deweloperskiej – zasady odbioru lokalu

Niezwykle istotną zmianą w nowelizacji ustawy deweloperskiej są szczegółowe przepisy dotyczące odbioru lokalu z rynku pierwotnego. Najważniejsze zmiany to:

  • obowiązkowa obecność nabywcy w odbiorze technicznym lokalu mieszkalnego;
  • konieczność sporządzenia protokołu odbioru, w którym nabywca zgłasza wady mieszkania lub domu jednorodzinnego;
  • w przypadku zgłoszenia wady deweloper ma 14 dni od dnia podpisania protokołu odbioru na dostarczenie klientowi oświadczenia o uznaniu wad lub odmowie uznania wad (wraz z podaniem przyczyny odmowy);
  • deweloper ma 30 dni od dnia podpisania odbioru na usunięcie uznanych wad lokalu, a jeżeli nie dopełni tego terminu, wówczas może wskazać inny termin, jednak pod warunkiem uzasadnienia opóźnień;
  • nabywca może odmówić odbioru lokalu z uwagi na stwierdzenie istotnej wady i odstąpić od umowy deweloperskiej, jeżeli deweloper nie usunie jej w określonym terminie lub rzeczoznawcza stwierdzi wystąpienie wady istotnej.

Umowa deweloperska – ustawa z 2022 roku. Kiedy można zerwać umowę?

Kwestie dotyczące zerwania umowy deweloperskiej regulują nowe przepisy z 2024 roku, które wskazują na następujące sytuacje, w przypadku których można zdecydować się na taki krok:

  • umowa deweloperska nie zawiera kluczowych informacji, np. o charakterystyce lokalu, jego cenie oraz terminie przeniesienia praw na nowego właściciela;
  • informacje zawarte w umowie deweloperskiej nie są zgodne z tymi, które zawarto w prospekcie informacyjnym lub jego załącznikach;
  • deweloper nie doręczył prospektu informacyjnego wraz załącznikami;
  • niejasności związane z prospektem informacyjnym, np. brak zgodności przekazanych informacji ze stanem rzeczywistym, a także ogólnym wzorem prospektu;
  • prawa własności lokalu nie są przeniesione na nabywcę we wskazanym terminie;
  • deweloper nie zawarł umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego w odpowiednim trybie i terminie (lub nie poinformował o zmianie banku, w którym prowadzony jest RKO, na co ma 10 dni od dnia zawarcia umowy z bankiem);
  • deweloper nie ma zgody wierzyciela hipotecznego lub zobowiązania do jej udzielenia;
  • rzeczoznawcza stwierdza istnienie wady istotnej lokalu;
  • syndyk żąda wykonania umowy na podstawie art. 98 Ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe.

Co ważne, ustawa deweloperska zakłada kilka różnych terminów dotyczących odstąpienia od umowy:

  • 30 dni od zawarcia, jeżeli deweloper nie dostarczył prospektu informacyjnego lub występują w nim (bądź w umowie deweloperskiej) błędy;
  • 120 dni od terminu wyznaczonego w osobnym wezwaniu, jeżeli deweloper nie przeniósł prawa własności na nabywcę w ustalonym terminie;
  • 30 dni od wezwania do zapłaty – deweloper może odstąpić od umowy, jeżeli nabywca nie dokona wpłaty, nie stawi się do odbioru lokalu lub podpisania aktu notarialnego;
  • 60 dni, jeżeli deweloper nie ma zgody wierzyciela hipotecznego lub zobowiązania do jej udzielenia, bądź też nie poinformuje o zmianie banku do prowadzenia rachunku powierniczego.

 

Jak widać, nowa ustawa deweloperska nakłada na deweloperów nowe obowiązki i jest znacznie bardziej precyzyjna, jeżeli chodzi o samą treść zapisów. W efekcie sytuacja dewelopera oraz prowadzone przez niego działania są transparentne, co z kolei wpływa na poziom ochrony nabywcy.

 

Wszystkie osoby zainteresowane zakupem mieszkania na rynku pierwotnym na Śląsku, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych lokali w Nowa Deweloper. Oferujemy szeroki wybór mieszkań w Częstochowie i Dąbrowie Górniczej, które podlegają zapisom nowej ustawy deweloperskiej. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.