Budynek w tle

Najlepsze lokalizacje na rynku nieruchomości – gdzie warto kupić mieszkanie?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

W ostatnim czasie dużo mówi się na temat tego, że inwestowanie w nieruchomości stanowi jedną z najbezpieczniejszych form lokowania zgromadzonego kapitału. Niestety, wiele osób wciąż podchodzi ze sporą rezerwą do tego zagadnienia, głównie ze względu na obawę przed utratą kapitału, która jest silniejsza niż chęć jego pomnożenia. Spróbujmy rozwiać te wątpliwości i zobaczmy, gdzie warto kupić mieszkanie – niezależnie od tego, czy ma być ono naszym wymarzonym miejscem do życia, czy też przedmiotem inwestycyjnym.

najlepsze lokalizacje na rynku nieruchomości
Ekspert Nowa Deweloper prezentuje wizualizację jednego z mieszkań

 

Geografia rynku nieruchomości w Polsce – najciekawsze lokalizacje na rynku mieszkaniowym

Polski rynek mieszkaniowy jest dość zróżnicowany, jeżeli chodzi o ceny nieruchomości. Najdroższe lokalizacje to przede wszystkim duże miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy też Trójmiasto, jak również najpopularniejsze miejscowości turystyczne, w tym m.in. Zakopane, Sopot oraz Karpacz. Na drugim końcu cennika na rynku mieszkaniowym mamy z kolei pozostałe miejscowości, czyli stolice mniejszych województw oraz średnie i małe miasta. Co ciekawe, ceny nieruchomości w mniejszych ośrodkach mieszkaniowych wyglądają stosunkowo podobnie i to niezależnie od ich lokalizacji w Polsce.  

Nie da się ukryć, że najdroższą dzielnicą mieszkaniową w naszym kraju jest Warszawa Śródmieście, gdzie za 1 m2 mieszkania zapłacimy średnio 15-18 tysięcy złotych. Takie kwoty stanowią swoisty efekt znakomitej lokalizacji, w której znajdziemy najdroższe nieruchomości mieszkaniowe w Polsce, jak np. apartamentowce Złota 44 (tu 1 m2 mieszkania kosztuje nawet 35-50 tysięcy złotych). Równie wysokich stawek możemy spodziewać się w Krakowie, gdzie w tak prestiżowych dzielnicach jak Kazimierz, Krowodrza czy też Stare Miasto ceny mieszkań wynoszą średnio 14-15 tysięcy zł/m2.

Wysokie ceny nieruchomości w kluczowych ośrodkach mieszkaniowych w Polsce stanowią efekt dużego popytu na mieszkania w tych miastach, a co za tym idzie – atrakcyjności pod względem zawodowym, inwestycyjnym oraz jako miejsce do codziennego życia. W ostatnim czasie widzimy jednak, że na znaczeniu zyskują również tzw. lokalizacje z potencjałem, czyli tańsze ośrodki mieszkaniowe, które przyciągają coraz większe grono inwestorów.

Przykładem tego jest Śląsk i Katowice, gdzie średnie ceny mieszkań w regionie wynoszą 9 200 zł/m2, co stanowi 6. wynik wśród miast regionalnych (po Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu i Poznaniu). Atrakcyjne ceny nieruchomości w połączeniu z dynamicznym rozwojem Aglomeracji Śląskiej sprawiają, że Śląsk staje się bardzo perspektywiczną lokalizacją dla inwestycji mieszkaniowych.

Dobra lokalizacja na rynku nieruchomości, czyli jaka?

Mówiąc o miejscach, w których warto kupić mieszkanie, dobrze jest przeanalizować nie tylko konkretne regiony w naszym kraju, ale także dokładną lokalizację danej nieruchomości. Ważne jest bowiem, by okolica, w której znajduje się mieszkanie, spełniała wszystkie oczekiwania osób, które będą w nim mieszkać. Inne potrzeby będą mieli bowiem studenci i single, a inne rodziny z dziećmi czy też seniorzy. Czynniki, które warto tu uwzględnić, to przede wszystkim:

  • dzielnica – od tego, w jakiej dzielnicy zamieszkamy, zależy nie tylko cena mieszkania (zwykle najdroższe nieruchomości znajdują się w centrum miasta), ale także odległość od takich miejsc jak placówki edukacyjne, miejsca rozrywki oraz centra biznesowe. Młode osoby i studenci wybierają zazwyczaj nieruchomości na osiedlach z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą miejską i dostępem do komunikacji publicznej. Seniorzy i rodziny z dziećmi częściej stawiają jednak na mieszkania na przedmieściu, które pozwalają im uniknąć miejskiego zgiełku  i korzystać z licznych terenów zielonych;
  • położenie budynku na osiedlu – w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji bliskość takich miejsc jak przystanki komunikacji miejskiej, place zabaw czy też parking mogą stanowić zaletę lub wadę. Przykładowo, o ile mieszkanie w pobliżu głównej drogi zapewni szybszy dojazd do pracy, o tyle mieszkańcy będą musieli wówczas liczyć się z większym hałasem i zanieczyszczonym powietrzem;
  • położenie mieszkania wewnątrz budynku – nieruchomości znajdujące się na wyższych piętrach zapewniają wspaniałe widoki na okolicę, jednak w sytuacji awarii windy wiążą się z koniecznością poświęcenia czasu na wchodzenie po schodach. Mieszkania położone na parterze to z kolei komfort wchodzenia do budynku, ale i zwiększone ryzyko włamania oraz hałas dobiegający z ulicy, zwłaszcza jeśli nieruchomość znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy. Lokalizacja mieszkania wewnątrz budynku jest również istotna w kontekście jego nasłonecznienia. Najlepszym wyborem są mieszkania z oknami wychodzącymi na stronę południową lub południowo-zachodnią, zapewniając tym samym duży dopływ światła dziennego;
  • plan rozbudowy osiedla – przed wyborem mieszkania dobrze jest rozeznać się, jak wygląda Plan Miejscowego Zagospodarowania Przestrzennego, by mieć pewność, że w najbliższym czasie w pobliżu osiedla nie powstaną nowe budynki mieszkalne, centra handlowe lub fabryki.

Zakup mieszkania to poważne przedsięwzięcie, które warto rozważyć nie tylko pod względem finansowym, ale także w kontekście lokalizacji danej nieruchomości. Jak się okazuje, jej atrakcyjność zależy od wielu czynników, w tym m.in. od regionu w Polsce, dzielnicy, estetyki osiedla, jak również dostępnej infrastruktury miejskiej.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi inwestycjami deweloperskimi dostępnymi w Nowa Deweloper. Oferowane przez nas mieszkania charakteryzują się znakomitą lokalizacją w różnych dzielnicach, wyjątkową funkcjonalnością i korzystnymi cenami.