Budynek w tle

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest znacznie prostszy w porównaniu do inwestycji w nieruchomość „z drugiej ręki”. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że wystarczy przecież tylko wybrać odpowiednie lokum, podpisać umowę z deweloperem, wpłacić zaliczkę i odebrać klucze do wymarzonego M. Czy aby na pewno tak to wygląda? Niestety, kupno nowego mieszkania również może wiązać się z dużym stresem i licznymi wyzwaniami, którym należy podołać. Jak zatem przygotować się do kupna mieszkania i jakim kwestiom należy przyjrzeć się bliżej?

Wizualizacja małej architektury na osiedlu Nowa Częstochowa

 

Kupno mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego – w czym tkwi różnica?

Na rynku wtórnym możemy wybierać spośród ofert nieruchomości z tzw. drugiej ręki, co oznacza, że były one już w posiadaniu innych osób. Tego typu transakcje są zwykle zawierane z indywidualnymi właścicielami nieruchomości, co często daje nam spore pole do manewru w kwestii negocjacji ceny oraz terminów transakcji. Warto również podkreślić, że w większości przypadków mieszkania z rynku wtórnego są gotowe do zamieszkania, dlatego też przyszły nabywca może je zobaczyć przed dokonaniem zakupu i wstępnie ocenić, jakie prace remontowe będą konieczne do przeprowadzenia przed wprowadzką.

Z drugiej strony, kupno mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z zawarciem umowy z podmiotem, który zajmował się jego budową – deweloperem lub spółdzielnią mieszkaniową. W rezultacie nabywca staje się pierwszym właścicielem mieszkania, w związku z czym może skorzystać z rękojmi lub gwarancji dewelopera, co niestety nie jest możliwe w przypadku lokali z rynku wtórnego. W tym przypadku nabywca ma niewielkie możliwości negocjacji ceny i terminów transakcji (deweloper ma ściśle określony plan finansowy), jednak z drugiej strony ma większe możliwości wyboru rozmiaru mieszkania oraz jego układu.

Kupno mieszkania od dewelopera – najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę

Niezależnie od tego, czy planujemy zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy też deweloperskiego, kluczową kwestią jest ustalenie własnego budżetu oraz oczekiwań odnośnie wymarzonego lokum. Dysponując tymi informacjami, można przejść do kolejnych kroków, jakimi są:

  • sprawdzenie wiarygodności firmy deweloperskiej – przed podjęciem konkretnych kroków związanych z zakupem mieszkania należy upewnić się, czy dana firma deweloperska jest godna zaufania. Warto w tym celu zajrzeć do ksiąg wieczystych i sprawdzić, czy deweloper ma prawo do dysponowania danym terenem i czy posiada pozwolenie na budowę. Dobrze jest też sprawdzić, czy firma widnieje w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz czy nie znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości (informacje na ten temat dostępne są w Krajowym Rejestrze Sądowym);
  • określenie lokalizacji nieruchomości – mamy tu na myśli zarówno dzielnicę, w której położone jest dane lokum, jak i samo osiedle. Pamiętajmy bowiem, że odpowiednie położenie budynku ma duży wpływ na jego atrakcyjność i wartość, a także na nasze samopoczucie. Dobrze jest upewnić się, czy mieszkanie ma dobry dostęp do komunikacji miejskiej, jak wygląda lokalna infrastruktura drogowa oraz bliskość podstawowych punktów usługowych, takich jak sklepy, przychodnie medyczne oraz placówki edukacyjne (szkoły, żłobki, przedszkola). Istotne jest tu także najbliższe otoczenie osiedla, czyli tereny zielone, ścieżki rowerowe oraz place zabaw dla najmłodszych;
  • wybór układu pomieszczeń – to, jak rozmieszczone są poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu, będzie mocno rzutowało na komfort wszystkich domowników, którzy w nim zamieszkają. Warto zatem sprawdzić liczbę pokoi wraz z ich powierzchnią użytkową oraz orientacją względem kierunków świata, układ okien, szerokość korytarzy oraz liczbę ciągów komunikacyjnych;
  • upewnienie się co do standardu wykończenia – standard nowych mieszkań jest określany zwykle jako deweloperski. Należy jednak podkreślić, że nie ma tak naprawdę żadnych norm, na podstawie których można by było określić, co dokładnie wchodzi w jego zakres. Najczęściej przyjmuje się, że taki lokal posiada już otynkowane ściany, posadzki w postaci wylewek, parapety, drzwi wewnętrzne i wejściowe, jak również rozprowadzoną instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną oraz centralnego ogrzewania;
  • ustalenie całkowitego kosztu zakupu nieruchomości – pamiętajmy, że całkowita kwota zakupu nowego mieszkania nigdy nie równa się tej, która widnieje w umowie deweloperskiej. Do tej sumy należy doliczyć również takie koszty jak podatek, opłaty notarialne oraz koszt wykończenia i wyposażenia nieruchomości.

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w całym naszym życiu. Warto więc zadbać o to, by była ona dokładnie przemyślana i dobrze zaplanowana. Wszystkie osoby, które są zainteresowane zakupem nowego mieszkania na Śląsku, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą inwestycji w Nowa Deweloper. Jesteśmy firmą deweloperską o wieloletnim doświadczeniu i ugruntowanej pozycji, co potwierdza stale rosnące grono zadowolonych klientów.