Mieszkanie w stanie deweloperskim jako dobry pomysł na inwestycję
Inwestycja w nieruchomości już od dłuższego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów – zarówno tych początkujących, jak i tych nieco bardziej doświadczonych. Ich celem są zwykle mieszkania z rynku pierwotnego, czyli mieszkania w stanie deweloperskim. Dzięki temu, że w takich lokalach nikt wcześniej nie mieszkał i trzeba je najpierw samodzielnie wykończyć, można je dowolnie zaaranżować, odpowiadając tym samym na potrzeby klientów. Co daje inwestycja w mieszkanie w stanie deweloperskim i jak zabrać się za ten proces?
Spis treści
- Polacy wciąż chętnie inwestują w mieszkania w stanie deweloperskim
- Mieszkanie w stanie deweloperskim – gwarancja nieograniczonych możliwości
- Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim krok po kroku
- Ile trwa wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?
- Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?
- Mieszkania wykończone pod klucz w Nowa Deweloper – rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb inwestorów
Polacy wciąż chętnie inwestują w mieszkania w stanie deweloperskim
Od czasów pandemii COVID-19 rynek mieszkaniowy wciąż zmaga się z różnego rodzaju wyzwaniami. Zachwiana gospodarka spowodowana światowym lockdownem, wojna u naszych wschodnich sąsiadów, rosnąca inflacja, zdestabilizowany rynek pieniądza – wszystko to znalazło swoje odzwierciedlenie nie tylko w popycie i podaży na rynku nieruchomości, ale także w wysokich kosztach budowy oraz energii elektrycznej. Potwierdzeniem tego jest m.in. raport GUS-u: „Obrót nieruchomościami w 2022 roku”, z którego wynika, że w 2022 roku podpisano ponad 531 tysiące aktów notarialnych związanych ze sprzedażą nieruchomości, co stanowi wartość o niemal ¼ mniejszą niż rok wcześniej. W tym samym czasie doszło do 225,6 tysięcy transakcji rynkowych (dotyczących mieszkań), co oznacza spadek o 8% w stosunku do roku poprzedniego.
Rok 2023 przyniósł za sobą zdecydowane ożywienie na rynku nieruchomości, związane m.in. ze stopniowym obniżaniem stóp procentowych oraz uruchomieniem programu Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie tylko do 30 listopada 2024 roku banki podpisały ponad 44 tysiące umów kredytowych bazujących na programie BK 2%, z czego sporą część stanowiły nieruchomości deweloperskie. A jak to wygląda w tym roku?
Jak podkreślają eksperci, udział kupujących nowe mieszkania na wynajem może w 2024 roku nieco spaść, jednak wciąż powinien pozostawać na wysokim poziomie i to pomimo rosnących cen nieruchomości. Wynika to m.in. ze stabilnej sytuacji gospodarczej w naszym kraju oraz wzrostu płac. Ważnym czynnikiem jest tu również ograniczona ilość nowych projektów deweloperskich, które trafią wkrótce do sprzedaży. Obecnie deweloperzy faktycznie realizują dużo projektów, jednak spora część z nich pozostaje na etapie wczesnej fazy realizacji.
Mieszkanie w stanie deweloperskim – gwarancja nieograniczonych możliwości
Co sprawia, że nieruchomości inwestycyjne cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród Polaków? Czynników jest wiele. Odbierając mieszkanie z rynku pierwotnego, w którym nikt jeszcze nie mieszkał i w którym nie ma praktycznie żadnych elementów wykończenia, jesteśmy w stanie dowolnie dostosowywać wnętrza do konkretnych celów i własnych potrzeb. Tym, co jednak musimy zrobić, jest wybór odpowiedniego mieszkania, które łatwiej będzie nam wykończyć na potrzeby danej inwestycji. Jeżeli np. planujemy kupić mieszkanie, które z czasem będzie przeznaczone na wynajem dla większej ilości niekoniecznie związanych ze sobą osób, np. dla studentów lub dla grupy pracowników budowlanych, trzeba będzie wybrać taki lokal, w którym można będzie wydzielić kilka pomieszczeń.
Każda z osób, które będą chciały wynająć pokój, będzie musiała mieć bowiem zapewnioną prywatność i możliwość odosobnienia od współmieszkańców. Tym, co z pewnością nie sprawdzi się w takim przypadku, jest mieszkanie z aneksem kuchennym otwartym na salon. Zdecydowanie lepszą opcją będzie tu mieszkanie z oddzielną kuchnią oraz wydzielonymi pokojami, które każdy z wynajmujących będzie mógł przeznaczyć na sypialnie.
Plusem mieszkań w stanie deweloperskim jest także atrakcyjna lokalizacja – bliskość modnych miejsc, rozwiniętej infrastruktury miejskiej, terenów zielonych oraz placów zabaw. Wszystkie te elementy zapewniają wynajmującym lepsze warunki życia, co przekłada się na ich komfort codziennego życia oraz zadowolenie z wynajętego lokalu. Na korzyść działa także to, że mieszkania deweloperskie powstają dziś na podstawie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, czego doskonałym przykładem są m.in. szybkie windy na każdym piętrze (również w garażu podziemnym), wideodomofony, systemy smart home, instalacje fotowoltaiczne w przestrzeniach wspólnych czy też system jednego klucza. Wszystkie te elementy również znajdują swoje odzwierciedlenie w komforcie mieszkańców.
Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim krok po kroku
Zanim zabierzemy się za wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, warto najpierw precyzyjnie określić sposób inwestycji, czyli to, jakim klientom planujemy je później wynajmować. Najłatwiej jest w przypadku, gdy lokal ma być przeznaczony dla singli, par lub dla rodzin. Wówczas dobrą inwestycją będzie każde mieszkanie w stanie deweloperskim i w zależności od tego, jaką ma powierzchnię i ile jest w nim pokojów, będzie można przystosować je do potrzeb konkretnych rodzin. W tym przypadku sposobem na dobrą inwestycję i osiągnięcie zysków z wynajmu mieszkania może być nawet kupienie kawalerki lub niedużego mieszkania 2-pokojowego.
Trudniejszym zadaniem jest wybranie i aranżacja mieszkania, które zamierza się przeznaczyć dla większego grona niezwiązanych ze sobą osób. W takich przypadkach trzeba kupić mieszkanie, które będzie odpowiednio duże i będzie w odpowiedniej lokalizacji, czyli np. blisko uczelni wyższej lub fabryki, która zatrudnia dużo osób z innych miast.
Planując kupno mieszkania w celach inwestycyjnych, czyli z myślą o jego wynajmie, trzeba pomyśleć też o tym, jacy konkretnie klienci w naszym mieście mogliby być chętni do wynajęcia w nim pokoi lub całego mieszkania. Wiele zależy od miasta, w którym planuje się kupić mieszkanie w celach inwestycyjnych, a także od tego, w której części miejscowości znajduje się wybrane osiedle. Osoby, które wynajmują mieszkania zazwyczaj mają jednak określone potrzeby pod względem lokalizacji wybranego mieszkania i tego, żeby było blisko ich uczelni czy miejsca pracy.
Trzeba też pamiętać o tym, żeby mieszkanie na wynajem było odpowiednio zaaranżowane. W takich przypadkach nie można wybierać np. zbyt jaskrawych kolorów, wzorzystych akcentów, starych mebli i zbyt dużej ilości dekoracji. Mieszkanie na wynajem powinno być wykończone w sposób neutralny i atrakcyjny dla potencjalnych wynajmujących, którzy przyjdą je oglądać. Ważne jest jednak, aby znalazły się w nim niezbędne elementy, takie jak sprzęt RTV i AGD (lodówka, kuchenka, pralka, telewizor), kanapa, stół z krzesłami oraz szafa.
Ile trwa wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?
Na czas trwania remontu i wykańczania mieszkania w stanie deweloperskim wpływa wiele czynników, w tym m.in.:
- powierzchnia lokalu – większość prac wykończeniowych jest związana z powierzchnią ścian, podłóg oraz sufitów. Z tego powodu im większe mieszkanie, tym dłużej będzie trwał cały remont, zwłaszcza jeśli planujemy stosowanie różnych materiałów, takich jak np. gres, ceramika czy też szkło hartowane;
- zakres prac wykończeniowych – podczas gdy jeden inwestor decyduje się wyłącznie na podstawowy zakres prac remontowych, inny może zaplanować bardziej skomplikowane działania. Zaplanowanie tego etapu z większym wyprzedzeniem pozwoli na ocenę szacunkowego czasu trwania prac wykończeniowych;
- doświadczenie ekipy remontowej – wybierając firmę, która zajmie się wykończeniem mieszkania, warto wziąć pod uwagę zarówno proponowaną cenę wykończenia za 1 m2, jak i jej renomę oraz doświadczenie w tego typu pracach;
- zastosowane materiały wykończeniowe – czas trwania prac wykończeniowych może się wydłużyć, jeżeli zastosuje się podczas nich materiały trudniejsze w montażu, takie jak np. mozaika lub płytki w kształcie heksagonu.
Przyjmuje się, że czas wykończenia nowego mieszkania o powierzchni 50 m2 może wynosić od 1 do około 6 miesięcy. Okres ten może się wydłużyć, jeżeli zdecydujemy się na skomplikowany projekt aranżacji wnętrz lub na zakup mebli na wymiar.
Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?
Koszt prac wykończeniowych w nowym mieszkaniu również jest dosyć trudny do oszacowania, ponieważ wiele zależy pod tym względem od tego, co obejmuje stan deweloperski w danym lokalu oraz jakie prace zostaną w nim przeprowadzone. Ważnym czynnikiem jest w tym przypadku również cena materiałów budowlanych oraz koszty robocizny, które cały czas rosną. Pozostałe czynniki wpływające na koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim to:
- metraż lokalu – im większe mieszkanie, tym więcej środków finansowych trzeba będzie przeznaczyć na jego wykończenie;
- standard wykończenia – wyższy standard wykończenia oznacza konieczność wykorzystania droższych materiałów budowlanych, co przekłada się na ostateczny koszt wykończenia lokalu;
- lokalizacja nieruchomości – okazuje się, że koszty robocizny mogą kształtować się inaczej w różnych częściach Polski. Przykładowo, najdrożej wypada koszt wykończenia mieszkania w Mazowieckiem, a najtaniej w województwie świętokrzyskim;
- zakres prac wykończeniowych – koszty wykończenia mieszkania inwestycyjnego można obniżyć poprzez ograniczenie zakresu działań. Dla przykładu, malowanie ścian zwykłą farbą to koszt od 10 zł/m2, natomiast wybór farby specjalistycznej wiąże się z podwyższeniem tej stawki do ponad 15 zł/m2.
Jak podają specjaliści Expandera, możemy przyjąć, że koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim wynosi co najmniej 1 000-1 500 zł/m2. Biorąc pod uwagę te założenia, koszt wykończenia kawalerki o powierzchni 40 m2 wynosi około 40 000-60 000 zł, natomiast mieszkania o powierzchni 70 m2 od 70 000 zł do 105 000 zł. Wykończenie w standardzie premium wiąże się z wydatkiem rzędu 2 200-3 000 zł/m2.
Mieszkania wykończone pod klucz w Nowa Deweloper – rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb inwestorów
Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów w Nowa Deweloper, przygotowaliśmy dla nich specjalną ofertę mieszkań w stanie deweloperskim, które dostępne są w opcji wykończenia pod klucz. W naszej ofercie znaleźć można:
- mieszkania w pełni wykończone, które posiadają umeblowanie i są gotowe do zamieszkania;
- pakiet usług wykończenia pod klucz, który może obejmować m.in. umeblowanie nieruchomości.
Kładziemy duży nacisk na to, aby do prac wykończeniowych wykorzystywać wysokiej jakości materiały budowlane, które zapewniają wieloletnią trwałość, wytrzymałość, a zarazem idealne dopasowanie do obowiązujących trendów w branży wnętrzarskiej.
Jak widać, inwestowanie w mieszkania deweloperskie jest atrakcyjną opcją, głównie ze względu na potencjał tego typu nieruchomości oraz możliwość generowania dochodu z wynajmu. Tym, co przemawia za wyborem nowych mieszkań, jest także brak konieczności przeprowadzania gruntownych remontów. Ważną kwestią jest w tym przypadku jednak wykończenie lokalu, które należy uwzględnić w kosztach, jakie musimy ponieść przy zakupie nieruchomości.
Inwestorów poszukujących mieszkań deweloperskich na Śląsku zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w Nowa Deweloper. Proponujemy nowoczesne lokale mieszkalne w Częstochowie i Dąbrowie Górniczej. Nasze mieszkania są dostępne zarówno w standardzie deweloperskim, jak i z opcją wykończenia pod klucz. Więcej informacji można uzyskać podczas bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami.