Budynek w tle

Mieszkanie w stanie deweloperskim jako dobry pomysł na inwestycję

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Osoby, które planują kupno mieszkania lub mieszkań w celach inwestycyjnych, bardzo chętnie decydują się na mieszkania z rynku pierwotnego, czyli mieszkania w stanie deweloperskim. Dzięki temu, że w takich lokalach nikt wcześniej nie mieszkał i trzeba je najpierw samodzielnie wykończyć, mogą zostać w dowolny sposób zaaranżowane, tak aby odpowiadały potrzebom konkretnych klientów. Najczęściej inwestycje mieszkaniowe zakładają przeznaczenie ich później na wynajem. Jakie możliwość w tym kontekście dają mieszkania w  stanie deweloperskim?

Mieszkanie w stanie deweloperskim daje wiele różnych możliwości

Odbierając nowe mieszkanie, w którym nikt jeszcze nie mieszkał i w którym nie ma jeszcze żadnych elementów wykończenia, można dostosować wnętrze do konkretnych celów. Zadaniem klienta jest jednak wybranie takiego mieszkania z rynku pierwotnego, które będzie mu łatwiej wykończyć na potrzeby danej inwestycji. Jeżeli np. planuje się kupić mieszkanie, które potem będzie miało być przeznaczone na wynajem dla większej ilości niekoniecznie związanych ze sobą osób, np. dla studentów lub dla pracowników budowlanych, trzeba wybrać takie mieszkanie, w którym można będzie wydzielić kilka pomieszczeń. Każda z osób, które będą chciały wynająć u nas pokój, będzie musiała mieć zapewnioną prywatność i możliwość odosobnienia od współmieszkańców.

Na pewno np. w takich przypadkach nie będzie dobrym wyborem mieszkanie salonem i połączonym z nim aneksem kuchennym. Lepiej jest wybrać lub zaaranżować w kupionym mieszkaniu oddzielną kuchnię. Wtedy zamiast pokoju dziennego dla wszystkich, jest możliwość przygotowania jeszcze jednej sypialni.

Określenie sposobu inwestycji

Zanim rozpocznie się jednak wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim na pewno trzeba precyzyjnie określić sposób inwestycji, czyli to, jakim klientom planuje się je później wynajmować.

Najłatwiejsze zadanie jest w przypadku gdy planuje się przeznaczyć mieszkanie na wynajem dla singli, dla par lub dla rodzin. Wtedy dobrą inwestycją będzie każde mieszkanie w stanie deweloperskim i w zależności od tego, jaką ma powierzchnię i ile jest w nim pokojów, można je przystosować do potrzeb konkretnych rodzin. W tym przypadku sposobem na dobrą inwestycję i osiągnięcie zysków z wynajmu mieszkania może być nawet kupienie kawalerki lub niedużego mieszkania 2-pokojowego.

Trudniejszym zadaniem jest wybranie i aranżacja mieszkania, które zamierza się przeznaczyć nie dla rodzin, tylko dla większej ilości niezwiązanych ze sobą osób. W takich przypadkach trzeba kupić mieszkanie, które będzie odpowiednio duże i będzie w odpowiedniej lokalizacji, czyli np. blisko uczelni wyższej lub fabryki, która zatrudnia dużo osób z innych miast.

Możliwość stworzenia mieszkania, które będzie odpowiednie dla konkretnych klientów

Planując kupno mieszkania w celach inwestycyjnych, czyli z myślą o jego wynajmie, trzeba pomyśleć o tym, jacy konkretnie klienci w naszym mieście mogliby być chętni do wynajęcia w nim pokojów lub całego mieszkania. Wiele zależy od miasta, w którym planuje się kupić mieszkanie w celach inwestycyjnych, ale też od tego, w której części miejscowości znajduje się wybrane osiedle. Osoby, które wynajmują mieszkania zazwyczaj mają jednak określone potrzeby pod względem lokalizacji wybranego mieszkania i tego, żeby było blisko ich uczelni czy miejsca pracy.

Trzeba też pamiętać o tym, żeby mieszkanie na wynajem było odpowiednio zaaranżowane. W takich przypadkach nie można wybierać np. zbyt jaskrawych kolorów. Mieszkanie na wynajem powinno być wykończone w sposób neutralny.