Mieszkania na sprzedaż w województwie śląskim – gdzie szukać ofert bez pośredników?
Koniec 2024 roku to okres intensywnych zmian na polskim rynku nieruchomości. Po długich i wyczerpujących miesiącach wzrostów cen i dynamicznego rozwoju rynku nadszedł czas na pewną stabilizację. Cały czas obserwujemy zwiększoną podaż mieszkań, jednak powoli widać też zmiany w potrzebach oraz oczekiwaniach nabywców. Jak wygląda obecnie sytuacja na polskim rynku nieruchomości i w jakich regionach widać największe zmiany?
Spis treści
- Czy opłaca się teraz sprzedać mieszkanie?
- Gdzie w Polsce są najtańsze mieszkania na sprzedaż?
- Gdzie warto kupić mieszkanie na Śląsku?
- Mieszkania na sprzedaż Śląskie bez pośredników – czy to możliwe?
Czy opłaca się teraz sprzedać mieszkanie?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wiele zależy m.in. od sytuacji na lokalnym rynku nieruchomości, typu mieszkania, które planujemy sprzedaż oraz jego wartości. Obrazują to m.in. wyniki raportu opublikowanego przez Nieruchomosci-online.pl. Zgodnie nim właściciele mieszkań planujący sprzedaż swojego lokum powinni uzbroić się w cierpliwość – zwłaszcza jeśli chcą sprzedaż większą nieruchomość – z dwoma pokojami lub więcej.
Jak wynika z analiz ekspertów, dłuższy czas sprzedaży nieruchomości to problem nawet 69% wszystkich ankietowanych, czyli pośredników nieruchomości, którzy wspierają swoich klientów w sprzedaży mieszkania. Co ciekawe, trudna sytuacja dotyka również właścicieli kawalerek, którzy również muszą liczyć się z pewnymi trudnościami w znalezieniu kupca na swoje lokum. Badania wskazują, że na sprzedaż kawalerki właściciele muszą poczekać obecnie 1-3 miesiące (około połowa ankietowanych), a niekiedy nawet do 6 miesięcy (26% ankietowanych).
Jeżeli chodzi o większe mieszkania, tendencja ta wygląda nieco inaczej. Ponad połowa ankietowanych zaznacza, że na sprzedaż swojego lokum musiała czekać 3-6 miesięcy, natomiast 31,6% z nich czekało 1-3 miesiące. Część ankietowanych, niecałe 14%, na zakończenie transakcji musiała poświęcić od 6 miesięcy do roku.
Z czego to wynika? Z pewnością duże znaczenie ma mniejszy popyt na większe nieruchomości w porównaniu do kawalerek – zwłaszcza w tych miastach, gdzie małe mieszkania są popularną opcją wśród singli i studentów. Wydłużony proces sprzedaży może mieć swoje uzasadnienie również w utrudnionym dostępie do kredytów hipotecznych, a także tym, że rynek nie jest już napędzany programem Bezpieczny Kredyt 2%, tak jak to miało miejsce w roku poprzednim.
Z drugiej strony, wciąż niewielki popyt na nieruchomości sprawia, że ostatnie miesiące są dla wielu osób doskonałym momentem na zakup mieszkania. Eksperci często porównują obecną sytuację do tego, co miało miejsce 15 lat temu, gdy rynek stanął w obliczu bańki cenowej. Ceny mieszkań dramatycznie spadły, w efekcie czego sprzedający, którzy mocno trzymali się wyznaczonej ceny, musieli godzić się na jej obniżenie, aby móc znaleźć kupca. Dziś wygląda to podobnie – cały czas rośnie liczba ofert mieszkań z rynku wtórnego, jednak kupujący wcale nie walczą dziś o mieszkanie. Wszystko to niesie za sobą sporą presję cenową na sprzedających, którzy coraz częściej stają się otwarci na negocjacje.
Badania wskazują, że sporo osób pragnących sprzedać swoją nieruchomość, musi pogodzić się z tym, że nie sprzeda jej za oczekiwaną kwotę. Wyniki jednej z analiz przeprowadzonych Nieruchomosci-online.pl wskazują wręcz, że ceny transakcyjne są dziś niższe od ofertowych o około 5-10%, co dotyczy głównie klientów korzystających z kredytu hipotecznego. Inwestorzy, którzy są natomiast w stanie nabyć mieszkanie za gotówkę, mogą liczyć nawet na obniżki do 30%, w zależności od indywidualnych potrzeb sprzedającego (m.in. trudna sytuacja życiowa, która zmusza ich do szybkiego spieniężenia nieruchomości).
Jaki z tego wniosek? O ile sprzedający wciąż mogą mieć problem ze sprzedażą mieszkania i uzyskaniem oczekiwanej ceny, jeżeli uda im się już sfinalizować transakcję, o tyle osoby planujące zakup mieszkania zyskują spore pole do manewru dzięki większej liczbie ofert na rynku i presji cenowej spoczywającej na sprzedających. W rezultacie mają oni szansę na uzyskanie atrakcyjnej ceny, a także mogą liczyć na większą elastyczność ze strony sprzedających podczas negocjacji.
Gdzie w Polsce są najtańsze mieszkania na sprzedaż?
W tej analizie warto posłużyć się danymi prezentowanymi przez RynekPierwotny.pl. Na podstawie zebranych przez nich danych możemy powiedzieć, że najtańsze mieszkania są obecnie w północno-zachodniej części Polski, a dokładnie w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie średnia cena za 1 m2 wyniosła we wrześniu 2024 roku 7 435 zł. Nieco wyższe stawki odnotowano w Zielonej Górze (9 325 zł/m2) oraz Opolu (9 351 zł/m2). Kolejne miasta z pułapem cenowym nieco powyżej 10 tys. zł/m2 to Białystok (10 242 zł/m2), Bydgoszcz (10 278 zł/m2) oraz Rzeszów (11 169 zł/m2). Z drugiej strony najdrożej wciąż jest w dużych metropoliach, takich jak Warszawa (17 858 zł/m2), Kraków (16 393 zł/m2) czy Gdańsk (15 908 zł/m2).
Z czego wynikają tak duże rozbieżności cenowe? Wpływ na to ma szereg czynników, w tym m.in.:
- lokalizacja – w dużych metropoliach, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, ceny są wyższe ze względu na większy popyt, rozwiniętą infrastrukturę, wyższy poziom życia oraz większą ilość dostępnych miejsc pracy. Metropolie przyciągają inwestorów oraz osoby szukające nowych perspektyw zawodowych, co w znacznym stopniu podnosi ceny nieruchomości. W mniejszych miastach, takich jak Gorzów Wielkopolski czy Zielona Góra, ceny są znacznie niższe, co jest związany m.in. z ograniczonymi możliwościami zawodowymi;
- wielkość miasta – kwestia mocno powiązana z poprzednią. Większe miasta to szerszy wybór mieszkań, lepsza infrastruktura i większy dostęp do uczelni wyższych, co znajduje swoje odzwierciedlenie w cenach nieruchomości.
Gdzie warto kupić mieszkanie na Śląsku?
Aglomeracja Śląska, to obok Warszawy i Trójmiasta, jeden z najbardziej zaludnionych, a zarazem atrakcyjnych pod względem gospodarczym regionów w Polsce. Aglomeracja Śląska, skupiająca m.in. Katowice, Gliwice, Sosnowiec czy Zabrze, charakteryzuje się mocno rozwiniętą infrastrukturą, dużą liczbą miejsc pracy w różnych branżach, a także dynamicznie rozwijającym się rynkiem nieruchomości. Region ten przyciąga inwestorów, szczególnie w sektorach przemysłowym, technologicznym i usługowym, którzy cały czas szukają tu idealnych lokalizacji do zamieszkania.
Zastanówmy się jednak, gdzie na Śląsku są najtańsze mieszkania? Mediana cen ofertowych nieruchomości dla całej aglomeracji wyniosła w sierpniu 2024 r. 7 500 zł/m2. Najdroższym miastem w tym rankingu są oczywiście Katowice, czyli stolica województwa śląskiego z ceną ofertową na poziomie ponad 10 tysięcy zł/m2. Kolejne pozycje w zestawieniu zajmują Tychy oraz Gliwice. W Gliwicach przeciętna cena ofertowa za metr mieszkania wyniosła 8 593 zł, a w Tychach mediana cen osiągnęła 8 532 zł/m2.
Nieco lepsza sytuacja jest w Mysłowicach i Siemianowicach Śląskich, gdzie ceny mieszkań wyniosły w sierpniu 2024 roku powyżej 7 000 zł/m2. Wśród tańszych lokalizacji na Śląsku wymienić można z kolei Zabrze, Świętochłowice, Będzin, Rudę Śląską oraz Bytom, gdzie przeciętne ceny mieszkań nie przekraczają 6 000 zł/m2. Jako ciekawostka warto dodać, że w Bytomiu mediana cen nie osiągnęła nawet 5 tys. zł/m2, w efekcie czego jest to obecnie jedno z najtańszych miast na Śląsku pod względem cen nieruchomości.
Mieszkania na sprzedaż Śląskie bez pośredników – czy to możliwe?
Na terenie Aglomeracji Śląskiej wciąż obserwujemy też rosnącą ilość ofert sprzedaży mieszkań – zarówno tych nowych, jak i zaktualizowanych. I choć nie da się ukryć, że część z nich to lokale sprzedawane we współpracy z agencjami nieruchomości, to wciąż pozostaje spora pula ofert mieszkań na sprzedaż w Śląskiem bez pośredników. Częstym trendem jest bowiem to, że sprzedawcy, którzy chcą uniknąć kosztów związanych z prowizją, decydują się na korzystniejsze ceny sprzedaży nieruchomości, przyciągając tym samym potencjalnych nabywców.
Gdzie jednak możemy szukać takich ofert mieszkań na sprzedaż na Śląsku bez pośredników? Rozwiązań jest kilka:
- portale ogłoszeniowe – wiele osób sprzedających mieszkania bez pośredników decyduje się na zamieszczenie ofert na popularnych portalach ogłoszeniowych, takich jak OLX, Otodom czy Morizon. Platformy internetowe umożliwiają im dotarcie do szerokiego kręgu potencjalnych kupujących, a same ogłoszenia często zawierają szczegółowe informacje o nieruchomości i zdjęcia, co pozwala na wstępną ocenę oferty;
- grupy na Facebooku i fora internetowe – grupy i fora dedykowane poszczególnym miastom Śląska mogą być doskonałym miejscem do wyszukiwania ofert sprzedaży mieszkań bez pośredników. Często mieszkańcy miasta dzielą się informacjami o dostępnych nieruchomościach, które są oferowane bezpośrednio przez deweloperów lub innych właścicieli;
- ogłoszenia w prasie lokalnej i na tablicach ogłoszeniowych – lokalne gazety oraz tablice ogłoszeniowe w publicznych miejscach mogą zawierać oferty mieszkań na sprzedaż na Śląsku bez pośredników. Choć jest to mniej popularne źródło, wciąż może okazać się przydatne, zwłaszcza jeśli szukamy oferty w mniej komercyjnych częściach miasta;
- strony internetowe deweloperów – warto regularnie odwiedzać strony internetowe deweloperów działających na terenie Śląska, w tym nasze działania w Nowa Deweloper. Co jakiś czas organizujemy promocje i wyprzedaże mieszkań, a także przygotowujemy specjalne oferty cenowe dla osób, które planują zakup mieszkania w tej okolicy;
- bezpośredni kontakt z deweloperami – osoby, które znają już lokalizację, w której chcą zamieszkać osobiście odwiedzić biuro sprzedaży dewelopera. W ten sposób uzyskają szczegółowe informacje na temat dostępnych lokali i będą mogli negocjować warunki zakupu bez pośredników. W Nowa Deweloper chętnie nawiązujemy współpracę z klientami, którzy decydują się na bezpośredni kontakt i mają jasno sprecyzowane oczekiwania. Taka współpraca daje nam możliwość lepszej personalizacji oferty, a także zaproponowania korzystniejszych warunków zakupu.
Wszystkie osoby, które szukają mieszkania na sprzedaż na Śląsku bez pośredników, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych inwestycji w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Zachęcamy też do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami, którzy udzielą Państwu szczegółowych informacji na temat konkretnych inwestycji oraz dostępnych mieszkań, a także umówią się z Państwem na spotkanie, aby omówić szczegóły transakcji.