Budynek w tle

Lista pytań przy zakupie mieszkania. Jak się przygotować do spotkania z deweloperem przy zakupie mieszkania?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Planujesz zakup mieszkania od dewelopera i w najbliższym czasie masz zamiar spotkać się z przedstawicielem firmy deweloperskiej? Koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami na temat tego, jak przygotować się na takie spotkanie i o co pytać dewelopera przy zakupie lokum. Dzięki naszej liście pytań do dewelopera łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję i wybrać nieruchomość, która sprosta wszystkim Twoim oczekiwaniom.

Zdjęcie przedstawiające przedstawiciela biura sprzedaży Nowa Deweloper

 

Spotkanie z deweloperem – o czym warto pamiętać?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to poważna inwestycja, którą warto dokładnie oszacować pod względem finansowym, a także dobrze przemyśleć, aby mieć pewność co do jej opłacalności. Spotkanie w biurze sprzedaży dewelopera może okazać się zatem kluczowym etapem w podejmowaniu decyzji, który pozwoli na rozwianie wszystkich Twoich wątpliwości. Zanim jednak wybije godzina spotkania, warto przygotować własną listę pytań do dewelopera, aby z pewnym wyprzedzeniem wiedzieć, o co go zapytać.

Wbrew pozorom kwestii, które należy poruszyć na tym etapie, jest mnóstwo. Dotyczą one m.in. dostępności mieszkań w danej inwestycji, ich powierzchni, standardów wykończenia, cen, terminów przekazania, a także możliwości personalizacji zgodnie z Twoimi potrzebami. Dysponując własną listą, będziesz mieć pewność, że nie pominiesz żadnych istotnych informacji, a przy okazji będziesz mógł sprawdzić wiarygodność dewelopera oraz to, jak reaguje na dane pytania.

Co ważne, przed spotkaniem z deweloperem dobrze jest też zapoznać się z wszelkimi dokumentami dotyczącymi inwestycji, w tym m.in. z prospektem informacyjnym, harmonogramem płatności oraz standardem wykończenia inwestycji. Zastanów się także, jakie są Twoje indywidualne potrzeby i oczekiwania względem nieruchomości, aby móc następnie skonfrontować je z tym, co oferuje deweloper.

O co pytać przy zakupie mieszkania? Lista pytań do dewelopera

Pytania do dewelopera warto spisać na kartce, aby mieć je pod ręką podczas spotkania w biurze sprzedaży. Część osób decyduje się również na przesłanie je do firmy deweloperskiej w formie wiadomości mailowej. Jest to bardzo dobre posunięcie, ponieważ pozwoli przedstawicielowi na lepsze przygotowanie się do spotkania, co w rezultacie zapewni sporą oszczędność czasu – zarówno dla Ciebie, jak i dla dewelopera.

Pamiętaj również o tym, że w kwestii zakupu nieruchomości nie ma złych pytań. Każda, nawet pozornie mało istotna kwestia, może okazać się kluczowa w procesie zakupu wymarzonego M, dlatego pytaj o wszystko, co Cię nurtuje. Doradca sprzedażowy przeprowadził już wiele takich rozmów z klientami, dlatego doskonale zna wszelkie szczegóły związane z inwestycją i będzie w stanie rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Podczas spotkania z nim nie bój się robić notatek i drążyć te tematy, które są dla Ciebie najistotniejsze. Tu nie ma miejsca na niedomówienia i wątpliwości – w końcu od tego spotkania niejednokrotnie zależy to, jaką decyzję ostatecznie podejmiesz.

O co zatem zapytać dewelopera przy zakupie mieszkania? Oto lista najważniejszych pytań, jakie warto zadać podczas spotkania w biurze sprzedaży.

1.    Jak wygląda historia działalności dewelopera?

Przy wyborze mieszkania z rynku pierwotnego bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na wiarygodność dewelopera oraz jego doświadczenie. Dobrze jest zapytać o możliwość obejrzenia inwestycji, a także o deklarowany termin jej odbioru. Oprócz tego warto sprawdzić opinie na temat dewelopera w Internecie, udzielane przez inne osoby, które miały okazję z nim współpracować. Każda taka informacja może okazać się bardzo cenna przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Warto jednak mieć na uwadze, że opinie w Internecie nie zawsze są wiarygodne i niekoniecznie muszą być publikowane przez faktycznych klientów.

2.    Czy deweloper posiada prawomocne pozwolenie na budowę inwestycji?

Na pozór pytanie to może wydawać się oczywiste, przez co wielu klientów rezygnuje z zadawania go podczas spotkania z deweloperem. Warto jednak podkreślić, że pozwolenie na budowę stanowi gwarancję zgodności inwestycji z przepisami prawa budowlanego. To oznacza, że deweloper jest zobowiązany do przekazania klientowi informacji na temat aktualnego stanu księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości, pozwolenia na budowę, projektu architektoniczno-budowlanego budynków oraz sprawozdania finansowego za ostatnie dwa lata obrotowe.

Niechęć dewelopera do okazania prawomocnego pozwolenia powinno natomiast stanowić sygnał dla kupującego, że być może nie działa on zgodnie z przepisami prawa.

3.    Czy deweloper posiada prawo własności działki?

Deweloper nie musi być właścicielem gruntu, na którym znajduje się inwestycja, a także nie musi mieć prawa własności działki. Ważne jest jednak, aby w umowie deweloperskiej znalazły się zapisy, kto jest właścicielem i użytkownikiem wieczystym działki. Co więcej, deweloper jest zobowiązany do tego, aby przekazać prawa własności do lokalu w terminie około 6 miesięcy od zakończenia robót budowlanych.

4.    W jaki sposób finansowana jest inwestycja?

Podczas spotkania z deweloperem warto zweryfikować także, w jaki sposób finansowana jest inwestycja, która nas interesuje. Przeważnie realizuje się je ze środków kredytowych, czasami jednak przy wykorzystaniu kapitału własnego. Dużym atutem kredytowania jest w tym przypadku fakt, że banki dokładnie weryfikują kredytobiorców i nadzorują prace prowadzone przez deweloperów. Daje to pewność kupującemu, że inwestycja jest realizowana zgodnie z założeniami.

5.    Czy inwestycja jest certyfikowana?

Inwestycja realizowana przez dewelopera może być certyfikowana, dlatego warto zapytać się go, czy posiada np. certyfikat BREEAM (międzynarodowy system oceny ekologicznej budynków) oraz, czy stosuje rozwiązania ekologiczne (np. systemy fotowoltaiczne) i innowacje, takie jak np. elementy smart home.

6.    Jak wygląda otoczenie inwestycji?

Okolica, w jakiej znajduje się inwestycja, będzie miała ogromny wpływ na komfort życia w danym miejscu. Warto zatem upewnić się, w jakiej odległości od osiedla znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, placówki medyczne, szkoły, przedszkola oraz sklepy. Dobrze jest też zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania, aby wiedzieć, czy w okolicy planowane będą też inne inwestycje, które mogłyby w przyszłości zakłócać nasz spokój.

Zdjęcie prezentujące przedstawiciela firmy Nowa Deweloper podczas spotkania z klientem

 

7. Czy deweloper planuje budowę ogólnodostępnego parkingu?

W ostatnich latach coraz większym problemem w dużych miastach jest ograniczona ilość miejsc parkingowych na osiedlach mieszkaniowych. Warto więc upewnić się, czy w realizowanej inwestycji zaplanowane jest miejsce na ogólnodostępny parking oraz miejsca parkingowe dla mieszkańców. Warto podkreślić, że, zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 kwietnia 2024 roku, deweloper jest zobowiązany do zbudowania 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie.

8.    Jaki jest planowany termin oddania inwestycji?

Kupując mieszkanie na etapie przysłowiowej „dziury w ziemi”, ważną informacją może okazać się to, ile czasu będziemy musieli czekać na nasze wymarzone M. Pamiętajmy o tym, że do mieszkania nie będziemy mogli wprowadzić się zaraz po zakończeniu prac budowlanych, a dopiero po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie przez dewelopera. Wszystkie informacje na ten temat są zawarte w prospekcie informacyjnym, który stanowi integralną część umowy deweloperskiej. Po zakończeniu prac następuje jeszcze odbiór mieszkania, podczas którego masz okazję sprawdzić, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich postanowień.

9. Jakie materiały zostaną wykorzystane podczas budowy mieszkania?

Spotkanie z deweloperem lub jego przedstawicielem to świetna okazja do tego, aby upewnić się, jakie materiały zostaną użyte w danej inwestycji. Ważnym aspektem z punktu widzenia klienta jest to, jakie okna i drzwi zostaną zamontowane w mieszkaniu, a także to, jak będą wyglądać części wspólne.

10. Jaki jest planowany standard mieszkania i co deweloper rozumie przez termin „standard deweloperski”?

W większości przypadków deweloperzy oferują możliwość zakupu nieruchomości w standardzie deweloperskim lub w opcji wykończenia pod klucz. Zakres obu pojęć może jednak różnić się u każdego dewelopera, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, jak to wygląda na przykładzie interesującej nas inwestycji.

11. Jak wygląda układ mieszkania i czy istnieje możliwość jego zmiany?

Deweloper powinien udostępnić potencjalnemu klientowi tzw. prospekt informacyjny, projekt umowy deweloperskiej oraz rzut projektowy mieszkania. Dzięki tym dokumentom dowiesz się więcej na temat szczegółów dotyczących nie tylko inwestycji, ale też konkretnego mieszkania. Z planu mieszkania dowiesz się też, czy możesz wprowadzić drobne poprawki w jego układzie, np. wyburzyć ściankę działową zmienić umiejscowienie poszczególnych wnętrz i wydzielić osobną kuchnię w salonie połączonym z aneksem. 

Zdjęcie przedstawiające doradcę Nowa Deweloper, który prezentuje układ mieszkania

 

12. Na jakim piętrze znajduje się mieszkanie i jak jest usytuowane?

To, jak mieszkanie jest zorientowane względem stron świata, ma duże znaczenie dla komfortu codziennego życia w danym miejscu i wpływa m.in. na doświetlenie wnętrz, ich funkcjonalność oraz wysokość rachunków za media. Wybór piętra jest z kolei uzależniony od indywidualnych preferencji. Przykładowo, osoby, które marzą o kameralnym ogródku, powinny rozważyć wybór lokalu na parterze, natomiast dla tych, którym zależy piękny widok na okolicę, lepszą opcją będzie mieszkanie na wyższym piętrze.

13. Czy do mieszkania przynależą dodatkowe powierzchnie, jak np. miejsce parkingowe i komórka lokatorska?

Planując zakup konkretnej nieruchomości, warto upewnić się, czy istnieje możliwość dodatkowego zakupu miejsca parkingowego i komórki lokatorskiej. W obu przypadkach jest to ogromna wygoda dla właściciela nieruchomości. Dużym udogodnieniem jest też system jednego klucza ułatwiający mieszkańcom dostęp na osiedle, który coraz częściej pojawia się w inwestycjach deweloperskich, 

14. Jakie są zasady rezerwacji mieszkania?

Proces ten jest przeważnie podzielony na 2 etapy. Bezpłatna rezerwacja lokalu trwa kilka dni roboczych, kiedy to możesz zastanowić się, czy faktycznie chcesz zainwestować w daną nieruchomość. Kolejny etap to podpisanie umowy rezerwacyjnej oraz wpłata kwoty ustalonej przez dewelopera na poczet zakupu lokalu. Ważne jest zatem, aby upewnić się, ile czasu mamy na podjęcie decyzji i wpłatę opłaty rezerwacyjnej.

15. Na jakich zasadach można odstąpić od umowy deweloperskiej i czy przewidywane są w tej kwestii kary?

Umowa deweloperska powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat ceny mieszkania, terminów podpisania dokumentów oraz kwoty zaliczki lub zadatku. Znajdziemy tutaj też wzmiankę na temat procedury związanej z odstąpieniem od umowy oraz konsekwencjami, jakie wiążą się z niedotrzymaniem jej warunków – zarówno po stronie kupującego, jak i dewelopera.

16. Czy deweloper udziela gwarancji na nieruchomość?

 Podczas rozmowy z deweloperem lub jego przedstawicielem warto zapytać o warunki gwarancyjne, które powinny być zawarte w ramach umowy deweloperskiej. Obejmują one takie elementy jak np. stolarka okienna i drzwiowa, tynki wewnętrzne oraz instalacje. W Nowa Deweloper zapewniamy zarówno 5-letni okres rękojmi, jak i 2-letni okres gwarancji dewelopera, który uprawnia klienta do roszczenia swoich praw w zakresie naprawy ewentualnych usterek w zakupionym mieszkaniu.

17. Jaki jest całkowity koszt brutto nieruchomości?

Pamiętajmy, że na cenę mieszkania zwykle składa się nie tylko sam lokal, ale też dodatkowe powierzchnie użytkowe, za które należy zapłacić oddzielnie. Koszt ten może oscylować w granicach nawet 30-40 tys. zł za miejsce pokojowe i 2-4 tys zł za m2 komórki lokatorskiej.

18. Czy cena za 1 m2 podana przez dewelopera podlega negocjacji?

Negocjowanie cen z deweloperem jest możliwe i w wielu przypadkach niesie za sobą pozytywne rezultaty. Przed spotkaniem warto zatem zorientować się, jak prezentują się ceny nieruchomości konkurencyjnych inwestycji w okolicy, aby móc tym samym negocjować korzystne rabaty u inwestora.

19. Jak prezentują się opłaty administracyjne?

Rozmawiając z przedstawicielem dewelopera, dobrze jest też dopytać o przyszłe opłaty administracyjne, które obejmują m.in.:

  • czynsz;
  • opłaty za media;
  • opłaty za utrzymanie budynku i części wspólnych;
  • fundusz remontowy;
  • wynagrodzenie zarządcy.

Być może na wczesnym etapie budowy osiedla trudno będzie podać konkretną kwotę, jaką przyjdzie zapłacić właścicielowi mieszkania za powyższe opłaty. Warto jednak przynajmniej orientacyjnie dowiedzieć się, na jakie wydatki w skali miesiąca należy się przygotować.

 

Pamiętaj, że pytania do dewelopera, które zadasz podczas spotkania w biurze sprzedaży, nic Cię nie kosztują, a mogą jedynie pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu nieruchomości. W związku z tym bądź dociekliwy i nie obawiaj się pytać o wszystko to, co Cię nurtuje. Ostatecznie to Twoje zadowolenie i komfort Twoich bliskich są w tym przypadku najważniejsze.

 

Wszystkie osoby zainteresowane zakupem mieszkania deweloperskiego na Śląsku zachęcamy do zapoznania się z naszymi inwestycjami w Nowa Deweloper i kontaktu z naszymi doradcami sprzedażowymi, którzy z przyjemnością udzielą szczegółowych informacji na temat konkretnych inwestycji.