Budynek w tle

Jakie innowacyjne technologie stosuje się obecnie w budownictwie apartamentowców?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Branża budowlana przez ostatnich kilkanaście lat uległa dość istotnym zmianom. To oznacza, że tworzone dziś budynki mieszkalne wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze 20-30 lat temu. Do ich budowy wykorzystuje się wiele nowych technologii i materiałów budowlanych, które pozwalają osiągać znakomite efekty w zwiększeniu komfortu ich użytkownikom oraz w ograniczeniu strat energii.

Jakie są najważniejsze założenia budownictwa w XXI wieku?

Najważniejszym celem stosowanych obecnie w budownictwie mieszkaniowym trendem jest wybieranie takich rozwiązań, które dadzą możliwość jak największego ograniczenia zużycia energii. Stosowane więc w tej chwili innowacyjne technologie mają za zadanie ograniczenie strat ciepła i konieczności intensywnego ogrzewania w sezonie grzewczym wnętrz mieszkań.

Drugim ważnym założeniem nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego jest wpłynięcie poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii na estetykę wykończenia ukończonych inwestycji. Obecnie tworzone bloki mieszkalne i osiedla mieszkaniowe wyglądają już nieco inaczej niż osiedla np. z lat 90. XX wieku.

Znaczenie ekologii w budownictwie mieszkaniowym

Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe powinno przede wszystkim spełniać wysokie wymagania pod względem ekologii. Jest to trend, który jest obecny w całym zachodnim świecie. Polskie firmy także coraz bardziej zwracają uwagę na ekologię. Nie mają z resztą innego wyjścia, ponieważ w obliczu trwających zmian klimatycznych jest to też coraz ważniejsze dla ich klientów. Zastosowanie w budownictwie nowoczesnych i ekologicznych technologii sprawia, że skutecznie udaje się zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Duże znaczenie dla ekologii ma też unikanie stosowania materiałów, które są uciążliwe dla środowiska naturalnego.

Rodzaje najczęściej stosowanych materiałów

Stosowane obecnie w budownictwie mieszkaniowym materiały z założenia powinny być w pełni bezpieczne nie tylko dla mieszkańców tworzonych bloków, ale również dla otaczającego je środowiska naturalnego. Najlepiej w tym celu sprawdzają się naturalne materiały, jak np. drewno czy kamień. Chętnie stosowane są także materiały z recyklingu, czyli takie, które są pozyskiwane z rozbiórki innych budynków. Często w taki sposób jest pozyskiwane np. wykorzystywane później w budownictwie szkło i cegły.

Bardzo często przy tworzeniu nowych budynków jako materiał izolacyjny wykorzystuje się produkowane z wysokogatunkowego papieru z dodatkiem soli borowych włókna celulozowe. Zastosowanie takiej izolacji budynku pozwala znacznie zwiększyć skuteczność w ograniczaniu ilości zużywanej energii.

Projekty nowoczesnych osiedli mieszkaniowych

Ważne z punktu widzenia nie tylko inwestorów, ale i klientów są osiągnięte efekty inwestycji budowlanych. Są one widoczne nie tylko na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych, ale również w oddawanych klientom mieszkaniach w stanie deweloperskim.

Obecnie wymagania klientów dotyczące estetyki wykonania i funkcjonalności mieszkań i osiedli mieszkaniowych są znacznie wyższe niż było to wcześniej, dlatego też firmy deweloperskie bardzo ze sobą w tym aspekcie konkurują. Standardem w XXI wieku są znajdujące się na osiedlach mieszkaniowych parkingi podziemne, place zabaw dla dzieci, stojaki rowerowe oraz będąca pod stałą opieką firm ogrodniczych zieleń.