Budynek w tle

Jak wybrać mieszkanie? Rynek wtórny czy pierwotny?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Dynamicznie rozwijająca się branża nieruchomości sprawia, że nawet te osoby, które nie zagłębiają się w tematyce związanej z rynkiem nieruchomości, wiedzą, czym różnią się mieszkania z rynku pierwotnego od tych z rynku wtórnego. Nie da się ukryć, że obie te opcje niosą za sobą wiele korzyści, jednak wiążą się również z pewnymi niedogodnościami, które często determinują ostateczny wybór klienta. Sprawdźmy, na co możemy liczyć w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego, a także co oferuje nam rynek wtórny.

Jak wybrać mieszkanie
Wizualizacja sypialni w jednym z mieszkań na osiedlu Nowa Częstochowa

 

Mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego – różnice

W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że mieszkania z rynku wtórnego to nieruchomości, które nabywane są „z drugiej ręki”, czyli od osób, które już jakiś czas w nich mieszkały. Zazwyczaj są to mieszkania wykończone, jednak zdarza się tu też znaleźć nieruchomości wymagające przeprowadzenia generalnego remontu lub te w stanie deweloperskim. Warto jednak podkreślić, że te ostatnie stanowią zdecydowanie najmniejszy odsetek spośród wszystkich ofert mieszkań z rynku wtórnego. Plusem jest tu jednak fakt, że zanim zdecydujemy się na konkretną nieruchomość, możemy ją wcześniej obejrzeć i dopiero wtedy zdecydować, czy odpowiada nam taki układ.

Rynek pierwotny oferuje nam z kolei mieszkania kupowane bezpośrednio od firmy deweloperskiej. Są to nieruchomości całkowicie nowe, oddawane w stanie deweloperskim, czyli gotowe do wykończenia. W tym przypadku spora część klientów musi podejmować decyzję o zakupie już na etapie tzw. dziury w ziemi, czyli wtedy, gdy deweloper dopiero podjął się budowy osiedla. W związku z tym nie zawsze będziemy mieli tu możliwość wejść do mieszkania i sprawdzić, jak wygląda jego układ. Z drugiej strony mamy wtedy większą możliwość wyboru metrażu, ekspozycji i układu pomieszczeń.

Sporą różnicą pomiędzy nieruchomościami z rynku pierwotnego i wtórnego są też opłaty ponoszone w trakcie ich zakupu. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego opłacamy cenę ofertową brutto, w którą jest już wliczony podatek VAT. Jeżeli chodzi o inwestycję na rynku wtórnym, to tu kupujący są zobowiązani do uiszczenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC), który wynosi 2% wartości nieruchomości. Biorąc pod uwagę fakt, że kwoty te są zwykle wyliczane od setek tysięcy złotych, to nabywcy mieszkań deweloperskich mogą liczyć na naprawdę dużą oszczędność.

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Na kwestie finansowe związane z zakupem mieszkania z rynku pierwotnego warto spojrzeć nieco szerzej i wspomnieć także o kosztach użytkowania. A te w przypadku mieszkań deweloperskich mogą okazać się znacznie niższe. Z czego to wynika? Po pierwsze, takie nieruchomości mają zwykle niższy czynsz i nie wymagają wymiany instalacji oraz okien przez wiele najbliższych lat. Niestety, większość nieruchomości z rynku wtórnego często już na wstępie potrzebuje odświeżenia, a często również poważniejszych prac remontowych. Po drugie, nowe mieszkania przez 5 lat użytkowania są objęte okresem rękojmi i/lub gwarancji dewelopera, w związku z czym jeżeli tylko pojawią się jakiekolwiek problemy z ich użytkowaniem (np. pęknięta ściana, usterka instalacji wodnej, lub grzewczej), deweloper jest zobowiązany do usunięcia wszelkich usterek.

Dużym plusem mieszkań deweloperskich jest również to, że nowe budownictwo daje nam większe możliwości w kwestii wyboru konkretnego rodzaju nieruchomości. Dziś deweloperzy mocno różnicują swoje oferty, przygotowując dla klientów liczne udogodnienia w swoich nieruchomościach, np. windę, parking podziemny, ogrzewanie fotowoltaikę, przestronne tarasy oraz instalacje fotowoltaiczne. 

Kiedy warto rozważyć zakup mieszkania z rynku wtórnego?

Mieszkania z rynku wtórnego to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej przeprowadzce. Wybierając taką nieruchomość, nie muszą bowiem czekać wielu miesięcy lub nawet lat, aż jego budowa, a następnie prace wykończeniowe dobiegną końca. Atutem takich mieszkań jest również to, że już podczas pierwszej wizyty możemy zobaczyć, jakie są niedociągnięcia i co wymaga naprawy. Widzimy również, jak wygląda okolica, która na przestrzeni czasu raczej nie powinna mocno się zmienić.

Mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym – co wybrać?

Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ każdy ma tak naprawdę inne potrzeby i oczekiwania względem nabywanej nieruchomości. Warto zatem dokładnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań, by mieć świadomość, z jakimi konsekwencjami musimy się liczyć w przypadku danego wyboru. Pamiętajmy jednak, że zakup nowego mieszkania to inwestycja bezpieczna finansowo, nawet jeżeli za jakiś czas będziemy chcieli je sprzedać lub wynająć.

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania z rynku pierwotnego na Śląsku zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą inwestycji w Nowa Deweloper. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.