Budynek w tle

Jak pandemia wpłynęła na rynek nieruchomości?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Pojawienie się pandemii COVID-19 w Polsce wpłynęło na wiele obszarów życia. Mowa tutaj nie tylko o kwestiach związanych z dystansem społecznym czy zdrowiem, ale również zmianach gospodarczych. Jedną z branż, które zostały dotknięte przez pandemię, są nieruchomości. W jaki sposób koronawirus zmienił rynek mieszkań?

Co się zmieniło na rynku nieruchomości od rozpoczęcia pandemii COVID-19?

Początki pandemii koronawirusa były niezwykle trudne. To właśnie w tym okresie pojawiały się coraz to nowsze zalecenia i obostrzenia, do których musieli się stosować przedsiębiorcy. Nie inaczej było w przypadku branży nieruchomości. Prowadząc rozmowy na temat naszych nowych mieszkań w Sosnowcu czy w Częstochowie, musieliśmy przestrzegać wytycznych i zwracać szczególną uwagę na obawy i potrzeby Klientów, nie zapominając również o bezpieczeństwie pracowników.

Mowa tutaj między innymi o pracy zdalnej agentów wtedy, kiedy było to możliwe, a także o unikaniu lub minimalizowaniu grupowych spotkań. Okres pandemii był również dużym wyzwaniem pod kątem kontaktu z Klientami, który staraliśmy się przenosić na drogę internetową i telefoniczną. To również czas, w którym konieczne było stworzenie nowych narzędzi umożliwiających wirtualne spacery czy dostarczanie jeszcze większych ilości zdjęć, które pozwalały na jak najlepsze zapoznanie się z obiektem bez wychodzenia z domu.

Pandemia koronawirusa a ceny nieruchomości

Kolejną kwestią, która była niezwykle ważna zarówno dla deweloperów, jak i dla kupujących po pojawieniu się pandemii koronawirusa, były ceny nieruchomości. W naszej firmie również musieliśmy zareagować i znaleźć optymalne rozwiązanie, jeśli chodzi o wyceny nowych mieszkań w Dąbrowie Górniczej czy w Krakowie. Według danych GUS ceny nieruchomości w II kwartale 2020 roku wzrosły o 10,9% w skali roku. W praktyce oznacza to, że na rynku wystąpił kryzys, ponieważ osoby, które poszukiwały swojego wymarzonego lokum, zaczęły mieć wątpliwości co do sytuacji na rynku i nie były pewne, jak będzie zmieniała się sytuacja i który moment będzie najlepszy na zakup mieszkania.