Budynek w tle

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Odbiór mieszkania od dewelopera stanowi pierwszy etap procesu związanego z przekazaniem lokalu nowemu właścicielowi. Podczas odbioru przyszli mieszkańcy mają możliwość sprawdzenia stanu technicznego nieruchomości, a także porównania jej zgodności z projektem oraz schematami instalacji. Zanim jednak udamy się na spotkanie z deweloperem, warto dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda odbiór mieszkania i na co zwrócić uwagę, by uniknąć późniejszych problemów.

jak odebrać mieszkanie od dewelopera
Wizualizacja jednego z bloków mieszkalnych – Nowa Deweloper

Odbiór mieszkania od dewelopera – co to jest i jak wygląda?

Zgodnie z ustawą deweloperską przeprowadzenie odbioru technicznego jest niezbędne do tego, by wydać lokal nowemu właścicielowi. W praktyce wygląda to tak, że deweloper udostępnia gotową nieruchomość kupującemu (lub jego przedstawicielowi), by ten mógł sprawdzić, czy stan obiektu jest zgodny z zapisami umowy deweloperskiej i normami budowlanymi. Co ważne, odbiór techniczny mieszkania może być przeprowadzony w obecności inspektora budowlanego, który fachowym okiem sprawdzi zarówno sam lokal, jak i przynależące do niego pomieszczenia (np. komórkę lokatorską, miejsce parkingowe). Każdy odbiór techniczny kończy się podpisaniem protokołu odbioru mieszkania.

Odbiór techniczny mieszkania – jak się do niego przygotować?

Na początek sprawa najważniejsza, czyli ustalenie odpowiedniego czasu na spotkanie z deweloperem. Idealnie byłoby, gdyby odbiór mieszkania odbył się w ciągu dnia, w godzinach, w których promienie słońca wpadają do pomieszczeń. Dzięki temu nabywcy łatwiej będzie zauważyć wszelkie usterki i niedociągnięcia ze strony dewelopera. Całe spotkanie trwa zwykle około 2 godziny, dlatego warto zaplanować sobie ten czas na odbiór.

Kolejna kwestia to dokumenty, które warto mieć przy sobie podczas odbioru mieszkania od dewelopera. Dobrze jest przygotować przede wszystkim umowę z planem lokalu oraz standard mieszkania, który powinien być dołączony do umowy deweloperskiej. Zwłaszcza ten drugi dokument jest istotny, ponieważ zawiera on m.in. opis techniczny (zakres wykończenia i rodzaj wykorzystanych materiałów budowlanych) oraz zakres funkcjonowania wszystkich instalacji.

Na odbiór techniczny mieszkania należy też zabrać ze sobą podstawowe narzędzia, takie jak dalmierz, kątomierz i poziomica laserowa. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług osoby doświadczonej w odbiorach mieszkań, która sprawdzi wszystkie kwestie związane ze stanem technicznym nieruchomości. Dzięki temu właścicielowi wystarczy tylko telefon, którym będzie mógł na bieżąco robić zdjęcia wszelkich usterek i niedociągnięć. 

Odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, odbiór mieszkania to proces, który wymaga od nabywcy skrupulatności i dokładności, dlatego warto zarezerwować sobie na tę czynność odpowiednią ilość czasu. Spotykając się z deweloperem w gotowym lokalu, warto przyjrzeć się takim kwestiom jak:

  • jakość wylewek, w tym ich wilgotność oraz poziom;
  • tynki (ewentualne odchylenia od płaszczyzny i zawilgocenia);
  • stan stolarki okiennej i drzwiowej (szczelność oraz usterki mechaniczne);
  • zgodność instalacji z ich rozmieszczeniem zawartym w umowie;
  • stan instalacji elektrycznej, gazowej i wodnej;
  • stan wentylacji w mieszkaniu;
  • stan techniczny balkonu;
  • stan techniczny miejsca postojowego oraz komórki lokatorskiej (zgodność z ustaleniami zawartymi w umowie);
  • zgodność metrażu z wartością wskazaną w umowie deweloperskiej;
  • atesty drzwi i okien, które określone zostały w umowie deweloperskiej.

Protokół odbioru mieszkania – co powinno się w nim znaleźć

Wszelkie usterki i wady zauważone na etapie odbioru mieszkania należy uwzględnić w odpowiednim protokole. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wyłącznie te niedociągnięcia, które znajdą się w zapiskach protokołu odbioru mieszkania, zostaną naprawione przez dewelopera. W protokole musi znaleźć się też dokładna data, przed upłynięciem której deweloper zobowiązuje się do naprawy wszelkich uchybień.

Warto podkreślić, że jeżeli deweloper uchyla się od określenia terminu lub wpisania konkretnych usterek, nie należy podpisywać protokołu odbioru mieszkania. W chwili podpisania takiego dokumentu nabywca potwierdza bowiem, że stan techniczny mieszkania nie wzbudza zastrzeżeń, a sam lokal zgadza się ze standardem wykończenia, rzutami oraz normami budowlanymi.

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w jednej z naszych inwestycji na Śląsku zachęcamy do kontaktu ze specjalistami w Nowa Deweloper. Z przyjemnością udzielimy Państwu niezbędnych informacji na temat przebiegu procesu zakupu nieruchomości oraz kwestii związanych z odbiorem technicznym mieszkania.