Budynek w tle

Ile wynosi czynsz za mieszkanie własnościowe?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Wzrost cen artykułów spożywczych i cen paliw na stacjach benzynowych to zaledwie kropla w morzu, jeżeli chodzi o skutki mocno rozpędzonej w ostatnich miesiącach inflacji. Sporą część wydatków gospodarstw domowych pochłaniają również opłaty związane z utrzymaniem mieszkania, w tym m.in. rachunki za czynsz oraz media. Ile wynosi w 2024 roku czynsz za mieszkanie własnościowe, od czego zależy ta kwota i w jaki sposób można go obniżyć?

Wizualizacja salonu z aneksem kuchennym w jednym z mieszkań na osiedlu Nowa Częstochowa

 

Jak obliczyć czynsz za mieszkanie? Kompleksowy poradnik dla właścicieli

W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że czynsz stanowi opłatę za użytkowanie konkretnego lokalu, jaką ponosi właściciel mieszkania lub najemca danego lokalu. Czynsz można podzielić na dwa typy:

  • czynsz administracyjny – opłata wnoszona do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni zarządzającej budynkiem, w którym znajduje się mieszkanie. Jest to suma wszelkich wydatków związanych z utrzymaniem czystości, funduszem remontowym i administracyjnym, wywozem śmieci oraz zaliczkami na poczet ogrzewania oraz użytkowania wody. Co ważne, część opłat jest regulowana poprzez uchwały samorządów (np. opłata za wywóz śmieci) lub przez określone rozporządzenia. Wysokość czynszu administracyjnego zależy więc od wielu czynników, w tym m.in. podjętych przez wspólnotę mieszkaniową uchwał oraz od regionu Polski;
  • czynsz najmu – jest to opłata dla właściciela w zamian za możliwość użytkowania danego lokalu. Kwota czynszu najmu jest kwestią indywidualną, a jej obliczenie wymaga uwzględnienia takich parametrów jak standard nieruchomości, lokalizacja oraz stosunek popytu do podaży (ilości dostępnych mieszkań na wynajem). Oznacza to, że czynsz najmu nie zależy od liczby mieszkańców i nie jest regulowany dokumentami prawnymi, a wynika jedynie z ustaleń pomiędzy stronami umowy.

Ile wynosi czynsz za mieszkanie własnościowe?

Jak widzimy w ostatnich latach, koszty związane z utrzymaniem mieszkania należą do wydatków rosnących najszybciej w domowym budżecie gospodarstw domowym. Wpływ na to mają przede wszystkim drastyczne podwyżki cen za prąd i podgrzanie wody, a także wzrost cen usług konserwacyjno-naprawczych oraz podwyżki opłat za śmieci. Z tego powodu chcąc obliczyć, ile wynosi czynsz w bloku, należy uwzględnić obowiązujące stawki np. za wywóz śmieci, doprowadzenie wody oraz indywidualne opłaty wspólnotowe. 

Uśredniając wysokość czynszu spółdzielczego dla większości dużych miast w Polsce, można powiedzieć, że za 50-metrowe mieszkanie musimy dziś zapłacić około 500-750 zł. Na wartość tę składają się nie tylko koszty związane z ogrzewaniem, energią elektryczną w częściach wspólnych, opłacaniem remontów i napraw bieżących, sprzątaniem i okresowymi przeglądami, ale też pensje dla zarządu i pracowników spółdzielni.

Zupełnie inaczej prezentuje się kwestia czynszu administracyjnego za mieszkanie w nowym budownictwie, które powstają w nowej technologii, niejednokrotnie z możliwością częściowego ograniczenia zużycia energii elektrycznej (np. w wyniku montażu instalacji fotowoltaicznej). Dla przykładu wysokość czynszu w przypadku nieruchomości w Nowa Deweloper wynosi około 3 zł/m2.

Mieszkania na wynajem a opłaty za czynsz 

Nieco inaczej wygląda kwestia opłat za czynsz w przypadku mieszkań na wynajem. W tej sytuacji kwota ta obejmuje dwa rodzaje opłat, czyli czynsz administracyjny i wspomniany wcześniej czynsz najmu. I chociaż ta druga kwota ustalana jest zwykle na cały okres trwania umowy najmu, to należy pamiętać, że w trakcie jej obowiązywania może nastąpić waloryzacja czynszu, czyli podwyższenie jego wartości o średnioroczny wskaźnik cen wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym. 

Co ciekawe, biorąc pod uwagę wysokie ceny towarów i usług w ostatnich latach, łatwo można obliczyć, że wysokość czynszu najmu jest często porównywalna do wysokości raty kredytowej, jaką musielibyśmy zapłacić na poczet kupionego mieszkania. Z tego powodu wynajem mieszkania nie do końca jest opłacalnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają zdolność kredytową i mogą pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania.

Pozostając w temacie czynszu za mieszkanie, warto wspomnieć również o tzw. mieszkaniach bezczynszowych. Są to lokale charakteryzujące się brakiem comiesięcznych opłat za czynsz. Opłaty, jakie wciąż należy tu jednak ponosić to np. rachunki za ogrzewanie, wodę, prąd i wywóz śmieci. Co więcej, mieszkańcy są zobowiązani do samodzielnego przeprowadzania remontów części wspólnych, pielęgnacji zieleni i utrzymania czystości części wspólnych. W ogólnym rozrachunku koszty te mogą okazać się na tyle wysokie, że często korzystniejszym rozwiązaniem jest jednak wybór mieszkania czynszowego.

Wysoki czynsz to nie wyrok. Jak obniżyć czynsz za mieszkanie?      

W Polsce od wielu lat panuje błędne przekonanie, że czynsz w nowych mieszkaniach z rynku deweloperskiego jest wyższy w porównaniu do starszych nieruchomości. Oczywiście kwota ta jest zawsze zależna od wielu czynników i są takie mieszkania z rynku pierwotnego, w których czynsz jest wyższy niż w mieszkaniu w starej kamienicy. Pamiętajmy jednak, że deweloperzy coraz częściej stawiają w swoich inwestycjach na nowatorskie rozwiązania, które pozwalają na obniżenie kosztów z użytkowaniem nieruchomości. Przykładem tego są chociażby energooszczędne okna trzyszybowe oraz instalacje fotowoltaiczne, które w dłuższej perspektywie czasu mogą przynieść obniżkę kosztów energii, a tym samym obniżkę czynszu.

To, co każdy z nas może samodzielnie zrobić, by lepiej zarządzać wydatkami związanymi z użytkowaniem mieszkania, to m.in. racjonalne gospodarowanie wodą, wymiana tradycyjnych żarówek na oświetlenie LED oraz wybór energooszczędnych urządzeń domowych, np. pralki lub zmywarki.

W Nowa Deweloper dbamy o to, by w każdej z naszych inwestycji znalazły się mieszkania w pełni dopasowane do potrzeb przyszłych mieszkańców. Oferujemy nieruchomości o zróżnicowanym metrażu, realizowane przy użyciu najwyższej jakości materiałów i nowatorskich technologii, które pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji (m.in. ogrzewanie podłogowe i zasilanie części wspólnych z fotowoltaiki). Wszystkie osoby zainteresowane kupnem mieszkania na Śląsku zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.