Budynek w tle

Domy z keramzytu czy mieszkanie od dewelopera Śląsk

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Rosnące ceny mieszkań deweloperskich, a także chęć odpoczynku na własnym skrawku zieleni sprawia, że coraz więcej osób rozważa budowę domu jednorodzinnego. Tym, co często powstrzymuje ich przed podjęciem takiej decyzji, jest długi czas realizacji tego typu inwestycji. Okazuje się jednak, że istnieje ciekawa alternatywa dla tradycyjnego budownictwa – domy z keramzytu. Jakie są zalety takiego rozwiązania i czy dom z keramzytu jest lepszym wyborem niż nowe mieszkanie od dewelopera?

mieszkanie od dewelopera Śląsk
Zapoznaj się z naszymi inwestycjami mieszkaniowymi w Częstochowie, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej!

 

Domy z keramzytu – czym charakteryzują się energooszczędne budynki z prefabrykatów?

Budowa domu z keramzytu wciąż nie jest popularnym rozwiązaniem w naszym kraju, jednak okazuje się, że praktycznie każdego dnia zaczyna się lub kończy budowa domu z prefabrykatów. Z czego to wynika? Jest to w dużej mierze spowodowane technologią wykorzystywaną w tym procesie, która pozwala na stworzenie ciepłego, wytrzymałego i ekologicznego domu w ciągu zaledwie kilku tygodni lub miesięcy.

Keramzyt, czyli główny budulec stosowany podczas budowy takiego domu, jest kruszywem powstającym w wyniku wypalenia łatwo topliwych glin. Jak wynika z licznych badań, materiał ten wykazuje największą wytrzymałość w porównaniu do innych materiałów izolacyjnych. Co więcej, gwarantuje on również bardzo dobre parametry izolacyjne, co powoduje, że coraz częściej jest wykorzystywany do budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Zaobserwować to możemy na przykładzie zarówno izolacji cieplnej (współczynnik U na poziomie 0,25 W/m2K w przypadku ścian o grubości 15 cm i grubości izolacji 12 cm), jak i izolacji akustycznej (46-73 dB dla ścian o grubości 15 cm).

Keramzyt jest także niepalny i odporny na działanie grzybów, pleśni oraz gryzoni. Co ciekawe, jego parametry wytrzymałościowe nie pogarszają się w miarę użytkowania nieruchomości, a nawet pod wpływem mrozu czy też wilgoci. Ze względu na niski ciężar keramzyt jest wygodny do stosowania w trakcie budowy, a jego chropowata powierzchnia ułatwia tynkowanie. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest też to, że domy z prefabrykatów keramzytowych buduje się bardzo szybko – cały proces może trwać zaledwie kilka tygodni.

Dom z keramzytu inwestycją bez wad?

Wydawać by się mogło, że budowa domu z keramzytu jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto marzy o własnej przestrzeni, gwarantującej niezależność, ciszę i ciepło. Okazuje się jednak, że i tu możemy napotkać na pewne utrudnienia. Oprócz kwestii technicznych, związanych m.in. z uwzględnieniem miejsca na działce dla ciężkiego sprzętu (przede wszystkim dźwigu), musimy pamiętać o tym, że zbudowanie solidnego i komfortowego w użytkowaniu domu z keramzytu wiąże się z dosyć dużymi nakładami finansowymi – zarówno pod względem zakupu samego materiału, jak i kosztu robocizny.

Warto również podkreślić, że postawienie domu z keramzytu jest bardzo wymagającym procesem, do którego niezbędne jest znalezienie doświadczonej firmy budowlanej, specjalizującej się w stosowaniu tej technologii. Niestety, na polskim rynku nadal mamy zbyt małe grono takich specjalistów, ponieważ keramzyt, chociaż jest bardzo ceniony ze względu na swoje walory użytkowe, to mimo wszystko nie cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów stawiających domy.

Mieszkanie od dewelopera Śląsk – wymarzona przestrzeń na wyciągnięcie ręki

Jak widać, domy z keramzytu, chociaż kuszą znakomitymi parametrami użytkowymi i stosunkowo krótkim czasem budowy, mogą jednak wiązać się ze sporymi trudnościami. Z tego powodu dla mieszkańców Częstochowy, Katowic, Dąbrowy Górniczej czy też Sosnowca wciąż znacznie korzystniejszą opcją jest wybór gotowego mieszkania od dewelopera na Śląsku.

Większość inwestycji mieszkaniowych zlokalizowana jest w miejscach z bardzo dobrym dostępem do infrastruktury miejskiej i sieci komunikacji zbiorowej (na co nie zawsze możemy liczyć w przypadku domów z keramzytu), co jest sporym udogodnieniem dla osób dojeżdżających do pracy lub szkoły. Co ważne, wybierając nowe mieszkanie od dewelopera, nie musimy martwić się całym procesem związanym z budową – jedyne, co pozostaje na naszych barkach, to kwestia wykończenia nieruchomości i aranżacji wnętrz. Ci, którzy obawiają się braku przestrzeni na zewnątrz, mają z kolei pewność, że do ich dyspozycji pozostanie przestronny balkon lub ogródek (w przypadku lokali położonych na parterze).

Jak widać, wybór gotowego mieszkania od dewelopera na Śląsku to idealne rozwiązanie dla osób dla osób, które cenią sobie komfort i nie chcą angażować się ani w proces związany z budową domu, ani w dalsze prace związane z jego użytkowaniem.

 

Czujesz, że budowa domu z keramzytu nie jest dla Ciebie i chcesz zainwestować w nowe mieszkanie od dewelopera na Śląsku? Zapoznaj się z naszymi inwestycjami mieszkaniowymi w Częstochowie, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej.