Budynek w tle

Domy na sprzedaż Częstochowa – jak wybrać?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Zakup domu to trudna decyzja, którą poprzedza analiza licznych ofert nieruchomości dostępnych na lokalnym rynku oraz wszelkich za i przeciw związanych z inwestycją w konkretną nieruchomość. Sam proces wyboru i zakupu domu jest dosyć podobny do zakupu mieszkania, jednak istnieje kilka szczegółów, które różnią oba te procesy. Czym kierować się podczas wyboru domu w Częstochowie, tak, by być zadowolonym z zakupu?

Wizualizacja osiedla Nowa Częstochowa Grabówka

 

Dom na sprzedaż Częstochowa – lokalizacja ma kluczowe znaczenie

Wybór lokalizacji jest jednym z najważniejszych czynników, które powinniśmy rozważyć przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego domu. Kwestia ta wpływa nie tylko na cenę nieruchomości, ale przede wszystkim na późniejszy komfort podczas mieszkania w danym miejscu. Na tym etapie musimy zastanowić się, czy chcemy mieszkać w centrum miasta, czy może preferujemy lokalizacje nieco oddalone od ścisłego centrum, jednak z dostępem do rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej, handlowej i edukacyjnej.

Zakup domu poza miastem może czasami wydawać się nieco tańszą inwestycją, jednak warto pamiętać, że oznacza to również dłuższy dojazd do pracy oraz niejednokrotnie gorszą infrastrukturę lokalną. Wynagrodzić to może z kolei cisza i bliski kontakt z naturą, na co z pewnością nie możemy liczyć w tętniącym życiem centrum miasta. Czy istnieje pod tym względem złoty środek? Analizując mapę Częstochowy pod kątem dostępnych domów na sprzedaż, warto zwrócić uwagę na nieruchomości położone w takich dzielnicach jak np. Parkitka, Grabówka, Wrzosowiak czy też Lisiniec. Są to tereny nieco oddalone od centrum miasta, jednak bardzo dobrze z nim skomunikowane i zapewniające dostęp do placówek edukacyjnych i punktów usługowych.

Dom w Częstochowie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Kolejnym zagadnieniem, któremu należy się przyjrzeć podczas wyboru domu na sprzedaż w Częstochowie, jest to, czy zależy nam na nieruchomości z rynku wtórnego, czy może na tej dopiero co wybudowanej prze przez dewelopera. I tutaj również wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań, ponieważ w Częstochowie dostępne są oba typy nieruchomości. Decydując się na zakup domu z rynku wtórnego, musimy mieć na uwadze, że wśród ofert znaleźć można zarówno nieruchomości budowane niedawno, zgodnie z obecnymi trendami w architekturze, jak i te z lat 70-80., a czasami nawet domy przedwojenne. Część z nich może być gotowa do zamieszkania, jednak zdecydowana większość będzie wymagała przeprowadzenia większych lub mniejszych remontów.

Z drugiej strony, domy z rynku pierwotnego to zazwyczaj nieruchomości w stanie deweloperskim, które możemy wykończyć zgodnie z własnym gustem. Niestety, w wielu przypadkach musimy poczekać na odbiór nieruchomości nawet kilkanaście miesięcy, ponieważ najlepsze domy na sprzedaż w Częstochowie położone w atrakcyjnych lokalizacjach często są sprzedawane już na bardzo wczesnym etapie inwestycji. Co ważne, ceny nieruchomości z rynku pierwotnego są zazwyczaj niższe od tych z rynku wtórnego, jednak musimy pamiętać, żeby doliczyć do tego m.in. koszt wykończenia oraz zagospodarowania działki wokół domu.

Co jeszcze jest istotne podczas wyboru domu na sprzedaż w Częstochowie?

Lokalizacja i typ nieruchomości to zaledwie dwa spośród wielu czynników, które brane są pod uwagę przy wyborze domu. Wśród pozostałych aspektów wymienić należy:

  • rozmiar działki;
  • technologia budowy;
  • rodzaj ogrzewania;
  • dodatkowe rozwiązania technologiczne, jak np. rekuperacja, instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła;
  • plan nieruchomości wraz z podziałem i metrażem poszczególnych pomieszczeń;
  • dostępność miejsca postojowego i/lub garażu.

By ułatwić naszym klientom poszukiwania idealnego domu na sprzedaż w Częstochowie, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą inwestycji Nowa Częstochowa Grabówka. Jest to nowoczesne osiedle 15 domów w zabudowie szeregowej, położone w malowniczej dzielnicy Częstochowy, na Grabówce. Osiedle to znajduje się w dogodnej lokalizacji – w pobliżu przystanków autobusowych, szkół, przedszkoli oraz najważniejszych punktów usługowych. Co ważne, każda z nieruchomości posiada miejsce postojowe naziemne, taras oraz niewielki ogródek, idealny do spędzania wolnego czasu z bliskimi.