Budynek w tle

Dom Śląskie – gdzie warto zamieszkać?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Śląsk to region mylnie kojarzony z klimatem przemysłowym, zanieczyszczonym powietrzem i charakterystycznymi familokami. W rzeczywistości tereny te skrywają wiele wspaniałych atrakcji turystycznych, architektonicznych niespodzianek i miejsc o niezwykłych walorach przyrodniczych. Wbrew temu, co wciąż powszechnie się uważa, Śląsk jest również bardzo atrakcyjnym regionem do zamieszkania. Które miasta zasługują tu na szczególną uwagę i gdzie warto szukać wymarzonego domu na Śląsku?

Wizualizacja osiedla Nowa Częstochowa Grabówka

 

Czy warto przeprowadzić się na Śląsk?

Odpowiedź na takie pytanie jest prosta – oczywiście, że tak! Powodów potwierdzających to stwierdzenie jest mnóstwo. Śląsk daje swoim mieszkańcom wiele możliwości w kwestii rozwoju zawodowego, a przy tym stwarza idealne warunki do zamieszkania, czego może mu pozazdrościć niejedno województwo w naszym kraju. I chociaż myśląc o Śląsku, często widzimy przed oczami kopalnie, stare kamienice i unoszący się w powietrzu pył, region ten nie raz zaskoczy nas pięknymi krajobrazami, ciekawą architekturą i doskonałymi warunkami do codziennego życia, niezależnie od naszego wieku.

Jednym z największych atutów Śląska jest wysoko rozwinięta komunikacja. Znajdziemy tu wiele połączeń komunikacyjnych (m.in. autostrada A4 i A1, a także Drogowa Trasa Średnicowa), które uważane są za jedne z najlepszych nie tylko w Polsce, ale i we wschodniej części Europy. Co więcej, Śląsk jest idealną bazą wylotową w kierunku stolic europejskich, takich jak Wiedeń, Praga czy też Berlin.

Kolejnym czynnikiem, który często skłania do przeprowadzki na Śląsk, są duże perspektywy rozwoju zawodowego. Jak wynika z raportu „Katowice, miasto z pasją!”, Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to jeden z pięciu najlepiej rozwiniętych ośrodków nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Co więcej, oprócz wspomnianej wcześniej komunikacji zapewniającej dogodny dojazd do pracy istotny jest tu również dostęp do wielu ofert pracy oraz wysokie zarobki, które, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, wyniosły tu w lutym 2023 roku średnio 7 437, 91 zł.

Argumentem przemawiającym za kupnem domu na Śląsku jest też bogata oferta kulturowo-rozrywkowa oraz dostęp do licznych terenów zielonych. Okazuje się, że lasy zajmują tu aż 31,7% powierzchni całego regionu, stwarzając tym samym mieszkańcom możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu w takich miejscach jak np. Szlak Orlich Gniazd, Jura Krakowsko-Częstochowska, Pustynia Błędowska oraz Góra Birów z Zamkiem Ogrodzieniec.

Częstochowa da się lubić – dlaczego warto tu zamieszkać?

Pierwszym miastem, które warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwań domu na Śląsku, jest Częstochowa. Opinie na temat życia tutaj są mocno podzielone – jedni uważają, że mieszkańcy mają tu zbyt mały dostęp do wydarzeń rozrywkowych i kulturowych, inni natomiast cenią sobie spokojne życie i mocno rozwinięty rynek pracy zarówno w sektorze nowoczesnych technologii, jak i w tradycyjnych zawodach.

Ważną informacją jest także to, że w grudniu 2022 roku stopa bezrobocia wyniosła w Częstochowie 3,1%, co jest znacznie niższą wartością nie tylko w porównaniu do województwa śląskiego, ale i w odniesieniu do całego kraju. Co ciekawe, jak wskazała Izba Administracji Skarbowej w Katowicach, na koniec 2021 roku najwięcej milionerów mieszkało właśnie w okolicach Częstochowy.

Warto również wspomnieć o dynamicznie rozwijającym się lokalnym rynku nieruchomości w Częstochowie. W ostatnich latach powstało tu wiele nowych osiedli mieszkaniowych oraz domów w zabudowie szeregowej, które znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach i mają dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej. Przykładem tego są takie inwestycje jak Osiedle Nowa Częstochowa, domy szeregowe na osiedlu Nowa Częstochowa Grabówka oraz kameralna inwestycja Nowa Częstochowa Małopolska, w której mieszkania są obecnie dostępne w przedsprzedaży.

Dąbrowa Górnicza, a może Sosnowiec? Zielone miasta z postindustrialnym klimatem

Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec to miasta, które raczej nie kojarzą nam się z zielenią. A to błąd! Obie te miejscowości z powodzeniem łączą korzyści płynące z życia w dużym mieście z możliwością bliskiego kontaktu z naturą podczas spacerów w parku i uprawiania sportów pośród zieleni. Podczas gdy w Dąbrowie Górniczej czeka na nas piękny kompleks jezior Pogoria i Park im. Gen. L. Hallera, w Sosnowcu możemy korzystać z urokliwego Lasku Bolońskiego i Parku Kępa z tężnią solankową.

Jeśli chodzi o rynek nieruchomości na tych terenach, to tu również możemy zaobserwować systematyczny napływ nowych mieszkańców, którzy wybierają Sosnowiec i Dąbrowę Górniczą jako miasta o dużym potencjale zawodowym oraz edukacyjnym. Wśród inwestycji, które cieszą się tu sporym zainteresowaniem, wymienić można Osiedle Nowy Sosnowiec oraz Osiedle Nowy Reden – oba z łatwym dojazdem do Katowic oraz szybkim dojazdem do centrum miasta.