Budynek w tle

Dom czy mieszkanie? Porównanie kosztów utrzymania i korzyści

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Kupno mieszkania o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych czy zakup domu o większej powierzchni i z dużym, przestronnym ogrodem? Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów na rynku nieruchomości, który wciąż wzbudza skrajne emocje. W obu przypadkach możemy bowiem liczyć na wiele korzyści, jednak i sporo utrudnień, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie kosztów utrzymania obu nieruchomości. Dziś przyjrzymy się szczegółowo najważniejszym czynnikom, które wpływają na wybór pomiędzy domem a mieszkaniem.

Wizualizacja osiedla domów Nowa Częstochowa Grabówka

 

Analiza kosztów utrzymania domu jednorodzinnego

O ile w przypadku kosztu zakupu domu i mieszkania z rynku deweloperskiego często nie widzimy dziś większych różnic, o tyle schody zaczynają się wtedy, gdy chcemy przeanalizować koszty utrzymania obu nieruchomości. Nie da się ukryć, że wysoka inflacja, jak również braki w surowcach związane m.in. z wojną za naszą wschodnią granicą spowodowały znaczny wzrost kosztów naszego życia codziennego. Znajduje to swoje odzwierciedlenie również w kosztach utrzymania domów oraz mieszkań.

Na początek kilka słów na temat tego, ile będzie nas kosztować życie w domu jednorodzinnym. Kwestia ta jest uzależniona od kilku czynników, takich jak:

 • metraż nieruchomości;
 • liczba pięter;
 • stan techniczny obiektu;
 • poziom termoizolacji.

Przyjmuje się bowiem, że im starszy i większy jest dany dom, z tym większymi opłatami musimy się liczyć. Dziś jednak skupiamy się wyłącznie na nowych nieruchomościach, wybudowanych przez dewelopera. Szacunkowe koszty utrzymania nowego domu o powierzchni około 100 m2, zamieszkiwanego przez 4-osobową rodzinę, prezentują się następująco:

 • ogrzewanie domu – jest to zdecydowanie jeden z najistotniejszych i największych wydatków pod względem użytkowania domu. Biorąc pod uwagę fakt, że od 2021 roku właściciele domów nie mogą korzystać z kotłów węglowych w nowych domach, najkorzystniejszą opcją są dla nich kotły na olej opałowy lub gaz ziemny. Przyjmuje się, że roczny koszt ogrzewania budynku jednorodzinnego wynosi około 7 000 zł w przypadku kotła na olej opałowy i 5 000 zł dla kotłów na gaz ziemny;
 • ciepła woda użytkowa – w sytuacji, gdy z domu korzystają 4 osoby, a średnie zużycie wody wynosi około 60 litrów, wówczas możemy spodziewać się wydatków na C.W.U. na poziomie 1 000-2 000 zł w skali całego roku;
 • prąd – jest to koszt na poziomie 150-300 zł miesięcznie, co w wielu przypadkach nie stanowi większej różnicy w porównaniu do użytkowania mieszkań;
 • wywóz śmieci – w zależności od ustaleń lokalnych władz miasta koszt ten oscyluje na poziomie 10-20 zł od mieszkańca, co dla 4-osobowej rodziny daje kwotę 40-80 zł miesięcznie;
 • pozostałe koszty utrzymania – mamy tu na myśli m.in. okresowe przeglądy instalacji kominowych, koszt użytkowania systemów zabezpieczających, utrzymanie porządku wokół domu, itd.

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania?

Na koszt utrzymania mieszkania, podobnie jak w przypadku domu jednorodzinnego, wpływa przede wszystkim jego metraż, standard oraz liczba domowników. Dla lokalu zamieszkiwanego przez 4-osobową rodzinę, miesięczne koszty utrzymania kształtują się następująco:

 • czynsz – uśredniając wynosi około 400-600 zł, jednak należy podkreślić, że wartości te mogą być wyższe, w zależności od ustaleń wspólnoty mieszkaniowej;
 • gaz – tu wliczyć należy sam koszt użytkowania kuchenki gazowej, wynoszący około 50-100 zł;
 • prąd – 150-300 zł, podobnie jak przy użytkowaniu domu jednorodzinnego;
 • woda – stawki bazowe kształtują się podobnie jak w przypadku użytkowania domu jednorodzinnego;
 • wywóz śmieci – zazwyczaj wliczony jest w czynsz i wynosi około 10-20 zł od osoby.

Jak widać z powyższych analiz, w domu na nas ciąży obowiązek przeglądów i napraw, ale nie mamy opłaty czynszu administracyjnego. W mieszkaniach wszyscy mieszkańcy płacą za zarządcę i za czynsz na utrzymanie części wspólnych.

Dom vs. mieszkanie – korzyści obu rozwiązań

Jak zatem podjąć ostateczną decyzję – kupić dom, czy mieszkanie? Ciężko jest rozstrzygnąć ten odwieczny dylemat, biorąc pod uwagę jedynie koszty utrzymania obu nieruchomości. Dobrze jest zastanowić się też, jakie zalety niosą za sobą oba rozwiązania. Zakup domu to przede wszystkim większa przestrzeń do życia i własny ogródek, który może okazać się bezcenny dla rodzin z dziećmi lub zwierzętami. W większości przypadków domy jednorodzinne położone są z dala od centrum, co z jednej strony zapewnia domownikom ciszę i spokój, a z drugiej wydłuża codzienne dojazdy do pracy.

A co daje nam zakup mieszkania? Największym atutem jest tu bliskość centrum, dzięki czemu zyskujemy lepszy dostęp do infrastruktury miejskiej. Wybierając mieszkanie, mamy także więcej czasu wolnego ze względu na brak konieczności pielęgnacji ogrodu i konserwacji budynku. Osoby, które rozważają późniejszy wynajem lokalu w przyszłości, mają z kolei większą szansę na znalezienie potencjalnego najemcy. Warto również dodać, że mieszkania (te położone na parterze) coraz częściej posiadają niewielki ogródek, dzięki czemu nawet miłośnicy zieleni mogą w nich znaleźć własną oazę spokoju.

Skłaniasz się ku zakupowi mieszkania? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą inwestycji deweloperskich na Śląsku, dostępnych w Nowa Deweloper. Oferujemy nieruchomości o różnym metrażu, zlokalizowane w najbardziej prestiżowych dzielnicach Częstochowy, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Sprawdź szczegóły i skontaktuj się z naszymi doradcami!