Budynek w tle

Dom czy mieszkanie – Częstochowa

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Własny ogródek czy nowocześnie zaaranżowany balkon? Czyste powietrze i życie w spokojnej okolicy czy może bliskość kina i teatru, jak również korzystanie z uroków nocnego życia w centrum miasta? Wiele osób, które planują przeprowadzkę, stoi przed tym samym dylematem – wybrać dom czy mieszkanie? W obu przypadkach argumentów za i przeciw jest wiele. Dziś spróbujemy rozpatrzyć je w kontekście Częstochowy i nieruchomości, jakie są tu dostępne.

dom czy mieszkanie częstochowa
Wizualizacja osiedla Nowa Częstochowa Małopolska

 

Czym kierować się, wybierając dom lub mieszkanie?

Nie da się ukryć, że zakup wymarzonego domu czy też mieszkania jest jedną z najważniejszych inwestycji w życiu każdego z nas. Miejsce, które wybierzemy, przez wiele lat będzie wpływać na nasz komfort i jakość życia. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto zadać sobie kilka pytań – odpowiedzi na nie będą wskazówką, która powinna nakierować nas na konkretne rozwiązanie.

Na początek dobrze jest zastanowić się nad tym, gdzie widzimy siebie i naszą rodzinę za kolejnych 10 lub 20 lat – w dużym domu z ogrodem, położonym na obrzeżach miasta, czy może w nowoczesnym mieszkaniu usytuowanym w ścisłym centrum miasta? Pamiętajmy o tym, że domy znajdujące się w tzw. sypialniach dużych aglomeracji nawet jeśli są dobrze skomunikowane, to wymagają dojazdu samochodem (co z kolei wiąże się z koniecznością posiadania własnego samochodu i prawa jazdy) lub innym środkiem lokomocji.

Kolejna kwestia to prowadzony przez nas tryb życia. Osoby, które chętnie korzystają z oferty pobliskich kin, klubów, restauracji oraz kawiarni, z pewnością nie wyobrażają sobie życia z dala od miasta. Ci z kolei, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i nie stronią od prac domowych, z chęcią będą dbać o przydomowy ogródek oraz taras.

Dom czy mieszkanie – gdzie żyje się lepiej?

Bez względu na to, czy postawimy na zakup mieszkania, czy też domu jednorodzinnego, oba rozwiązania niosą za sobą wiele korzyści, ale także utrudnień. Jeżeli chodzi o pierwszą opcję, to tu dla wielu osób plusem będzie lokalizacja. W większości przypadków osiedla mieszkaniowe mają bardzo dobry dostęp do sieci komunikacji zbiorowej i pełnej infrastruktury miejskiej, obejmującej m.in. szkoły, przedszkola i sklepy. Co więcej, własne mieszkanie to także brak konieczności pielęgnowania ogrodu i dbania o konserwację budynku. Niestety, wszystkie te atuty odbywają się kosztem mniejszej prywatności i intymności, a przy tym też małej przestrzeni, ograniczonej wyłącznie do mieszkania i przynależącego do niego balkonu lub tarasu. Pamiętajmy również, że nieruchomości o podwyższonym standardzie i położone w atrakcyjnej lokalizacji są zazwyczaj bardzo drogie.

A jak wygląda sytuacja z perspektywy własnego domu? Nieruchomości te znajdują się zwykle na uboczu, dzięki czemu pozwalają nam odpocząć w cichej, spokojnej okolicy. Jest to szczególnie dogodna opcja w przypadku rodzin z dziećmi oraz osób, które posiadają psy – ogrodzona i bezpieczna przestrzeń przydomowa to idealne miejsce do spędzania czasu na powietrzu. Z drugiej strony, właściciele domów jednorodzinnych są zmuszeni do przeprowadzania regularnych przeglądów i konserwacji urządzeń, a koszt utrzymania takich nieruchomości często jest wyższy niż w przypadku mieszkania w bloku.

Domy i mieszkania w Częstochowie – czym wyróżniają się te nieruchomości?

Przed dylematem związanym z zakupem domu lub mieszkania stoją mieszkańcy całej Polski, w tym także z Częstochowy. Miasto to charakteryzuje się mocno zróżnicowanym, a zarazem dynamicznie rozwijającym się rynkiem nieruchomości. Trendem, który możemy tu zaobserwować w ostatnich latach, jest znaczny wzrost inwestycji mieszkaniowych, czego przykładem jest m.in. osiedle Nowa Częstochowa Grabówka, a także duży wybór mieszkań z rynku wtórnego, które sprzedawane są w korzystnych cenach.

Co ciekawe, w Częstochowie znajdziemy zarówno kameralne kawalerki i przestronne apartamenty, jak i domy wolnostojące oraz te w zabudowie szeregowej, położone w niedalekiej odległości od centrum miasta. Która z tych opcji jest najlepsza? Nie sposób jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wybór ten należy zawsze rozpatrywać w zależności od indywidualnej sytuacji życiowej oraz preferencji. W podjęciu decyzji pomocna może się okazać analiza kosztów zakupu oraz utrzymania wybranych nieruchomości, dzięki której łatwiej będzie nam wybrać rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb.

Szukasz wymarzonej nieruchomości online w Częstochowie? Zobacz nasze projekty dostępne w Nowa Deweloper!