Budynek w tle

Dlaczego warto szukać mieszkania na rynku pierwotnym?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Zakup mieszkania nie jest łatwą decyzją. Osoby, które poszukują swojego wymarzonego lokum, zwracają uwagę na wiele kwestii. Do najważniejszych możemy bez wątpienia zaliczyć cenę, lokalizację czy metraż. Oprócz tego ogromnym dylematem dla wielu inwestorów jest bez wątpienia to, czy zdecydować się na nieruchomość z rynku pierwotnego, czy może z wtórnego. Dziś zajmiemy się tymi pierwszymi. Dlaczego zakup nowego mieszkania to dobry pomysł?

Dlaczego mieszkanie z rynku pierwotnego to oszczędność? 

Jak już wspomnieliśmy, jednym z ważniejszych kryteriów wyboru mieszkania do zakupu jest cena. Właśnie dlatego inwestorzy nierzadko zastanawiają się, czy kupno nowego mieszkania na Parkitce w Częstochowie będzie lepszym rozwiązaniem niż znalezienie lokalu z drugiej ręki. Na kwestię kosztów warto spojrzeć długodystansowo i wielowymiarowo. Nabywca nowego mieszkania jest zwolniony z podatku od czynności cywilno-prawnych (2 procent wartości nieruchomości).

Z uwagi na to, że kwoty zwykle są obliczane od setek tysięcy złotych, oszczędność jest naprawdę duża. Dodatkowo często zdarza się również tak, że właściciele starszych mieszkań zawyżają ich cenę, na przykład z uwagi na lokalizację. Nie sposób nie wspomnieć również o kosztach użytkowania. W tym przypadku warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • mieszkanie z rynku pierwotnego najczęściej ma niższy czynsz,
  • nowa nieruchomość nie wymaga kosztownego remontu przez wiele lat,
  • lokal od dewelopera jest objęty gwarancją, więc w razie potrzeby to deweloper jest zobowiązany do przeprowadzenia napraw.

Jakie są inne zalety mieszkań z rynku pierwotnego? 

Kolejną zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest ta, że są to lokale szyte na miarę. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że kupujący ma wpływ na to, czy kuchnia będzie otwarta, czy zostanie wygospodarowane miejsce na garderobę i jaki będzie rozkład pomieszczeń. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego zwykle możliwości dokonywania zmian są mocno ograniczone, a przy tym kosztowne. O to, jakie jeszcze zalety niesie za sobą taki zakup, zapytaliśmy specjalistę z firmy z mieszkaniami na sprzedaż w Dąbrowie Górniczej Nowa Deweloper, który wyjaśnił:

– Wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego, można liczyć na estetykę osiedla, co nie zawsze można powiedzieć o starszych blokowiskach. Na przykład nasze osiedla na częstochowskim Rakowie czy Wyczerpach to miejsca otoczone zadbaną zielenią, na których znajdują się ścieżki spacerowe i place zabaw. Dla wielu osób istotny okaże się również dostęp do parkingu. Oczywistą kwestią jest też, że nowe mieszkania są lepiej wykończone i mają nowe instalacje, więc są bezpieczniejsze i przyjemniejsze  na co dzień.