
Czy szykuje się nowy program mieszkaniowy w 2025 roku?
Zakup mieszkania w obliczu rosnących cen nieruchomości i wciąż wysokich stóp procentowych to dla wielu Polaków poważne wyzwanie, które często okazuje się nie do przeskoczenia. Podczas gdy jeszcze w 2023 roku mogliśmy skorzystać ze wsparcia rządowego w formie programu Bezpieczny Kredyt 2%, dziś wielu potencjalnym nabywcom trudno jest uzyskać finansowanie na korzystnych dla nich warunkach. Jakie plany na nadchodzące miesiące mają jednak w tym temacie politycy?

Spis treści
- Inwestorzy nie chcą dłużej czekać na nowe programy mieszkaniowe w Polsce
- Kolejny rządowy program mieszkaniowy w Polsce – co wiemy na ten temat?
- Kiedy możemy spodziewać się nowego programu mieszkaniowego?
- Programy mieszkaniowe w Polsce z dopłatami do kredytów – czy rozwiążą problemy młodych Polaków?
Inwestorzy nie chcą dłużej czekać na nowe programy mieszkaniowe w Polsce
Wraz z początkiem 2024 roku Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o wstrzymaniu wniosków przez banki udzielające Bezpiecznego Kredytu 2%. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewniało, że trwają zaawansowane prace nad stworzeniem nowego programu Mieszkanie na Start, który miałby zastąpić dotychczasowe rozwiązanie. Niestety, po niemal roku wyczekiwania minister Krzysztof Paszyk poinformował, że rząd ostatecznie wycofał się z pierwotnej koncepcji. Jak stwierdził, decyzja ta podyktowana jest kilkoma czynnikami:
- oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Polsce jest obecnie dwukrotnie wyższe niż średnia europejska. W związku z tym całkowite wyeliminowanie odsetek, które zakładał program Mieszkanie na Start (dla przypomnienia, program miał obniżyć oprocentowanie kredytów hipotecznych do poziomu 0-1,5%), byłoby zbyt kosztowne i bardzo trudne do wdrożenia;
- rząd chce stworzyć taki system wsparcia, który realnie odpowie na potrzeby młodych Polaków, zgodnie z możliwościami budżetu państwa.
Co jednak na to Polacy? Jak wynika z najnowszych danych BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, w styczniu 2025 roku wartość zapytań o kredyty hipoteczne wzrosła aż o 36% w stosunku do stycznia 2024 roku. Takie wartości po części wynikają z tego, że na początku ubiegłego roku popyt na kredyty mieszkaniowe mocno wyhamował z uwagi na zakończenie programu BK 2% oraz oczekiwanie na nowe rozwiązanie.
Nie bez znaczenia jednak pozostaje fakt, że potencjalni kredytobiorcy mają już dość oczekiwania na idealny moment na zakup nieruchomości oraz zaciągnięcie kredytu. Co więcej, nie chcą oni dłużej czekać na nowy program mieszkaniowy, który nie wiadomo kiedy tak naprawdę wejdzie w życie. Wśród kredytobiorców coraz częściej pojawia się przekonanie, że obecne warunki, choć trudniejsze, i tak mogą być bardziej stabilne niż przyszłe zmiany, które wciąż pozostają niejasne.
Kolejny rządowy program mieszkaniowy w Polsce – co wiemy na ten temat?
Podczas wspomnianej wyżej rozmowy minister Paszyk zapewnił, że rząd doskonale zdaje sobie sprawę z problemów, z jakimi zmagają się młodzi Polacy. Według przytoczonych przez niego badań niemal połowa osób w wieku 25-35 lat jest zdania, że nie ma realnych perspektyw na zakup własnego mieszkania. Ogromne koszty kredytów, niestabilna sytuacja zawodowa, a do tego rosnące ceny nieruchomości – to zaledwie kropla w morzu wyzwań, z jakimi borykają się osoby marzące o własnym mieszkaniu.
Jest to zatem ostatni dzwonek, aby rząd zaczął działać i zapewnił im niezbędne wsparcie w dostępie do wymarzonego M. Czy stanie się to jednak na zbliżonych zasadach jak w przypadku Kredytu 0% lub Bezpiecznego Kredytu 2%? Niekoniecznie. Choć wciąż nie ma zbyt wielu informacji na temat nowej formy wsparcia, to wiemy już teraz, że nowy program mieszkaniowy rządu ma uwzględniać m.in. kwestie dochodowe, możliwości obniżki kosztów finansowania oraz znacznie lepsze warunki związane z zakupem własnego mieszkania. Możliwe, że kolejny rządowy program mieszkaniowy połączy dopłaty do kredytów z innymi formami wsparcia, np. programem budownictwa społecznego, wsparciem w zakresie formalności czy zwiększeniem dostępności gruntów.
Kiedy możemy spodziewać się nowego programu mieszkaniowego?
Na to pytanie również nie mamy póki co konkretnej odpowiedzi. Minister Paszyk zaznacza jednak, że projekt budżetu na ten rok zakłada aż 4,5 mld zł na działania związane z mieszkalnictwem. W związku z tym jeżeli do końca marca 2025 roku nie zostanie przedstawiony nowy program mieszkaniowy rządu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że środki te przepadną. Rząd musi zatem podjąć konkretne kroki, aby jeszcze w tym kwartale nie tylko zaprezentować założenia programu mieszkaniowego, ale też przejść do fazy procesu legislacyjnego.
Najważniejsza informacja dla potencjalnych nabywców jest zatem taka, że prawdopodobnie jeszcze przed wiosną tego roku poznamy szczegóły nowego programu mieszkaniowego, a pod koniec roku nowe przepisy mogą stać się faktem. Na ten moment wiemy, że, zgodnie z zapisami w umowie koalicyjnej, wsparcie budownictwa mieszkaniowego ma objąć trzy sfery:
- mieszkania na własność;
- budownictwo społeczne;
- budownictwo komunalne.

Programy mieszkaniowe w Polsce z dopłatami do kredytów – czy rozwiążą problemy młodych Polaków?
Temat programów mieszkaniowych w Polsce od wielu lat wzbudza skrajne emocje w środowisku politycznym, gospodarczym i społecznym – zwłaszcza w kwestii rozwiązań zakładających dopłaty do kredytów hipotecznych. Podczas gdy część osób postrzega takie programy jako niezbędne wsparcie dla młodych ludzi, którzy w obliczu rosnących cen nieruchomości i wysokich stóp procentowych nie są w stanie pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania, inni wskazują na ryzyko tworzenia sztucznych baniek cenowych czy niewłaściwego wykorzystania środków publicznych. I choć w ogólnym założeniu wspieranie młodych kredytobiorców za pomocą dopłat do kredytów hipotecznych ma na celu ułatwienie im dostępu do rynku nieruchomości, to skuteczność tego typu rozwiązań zależy od ich przemyślanego wdrożenia.
Jak podkreśla Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej: „w Polsce nie brakuje kredytów, w Polsce brakuje mieszkań”. Potwierdza również, że Lewica nie poprze projektu wprowadzającego dopłaty do kredytu hipotecznego, ponieważ podbijają one ceny mieszkań, co w efekcie utrudnia dostępność rynku nieruchomości, zamiast go otwierać dla osób, które rzeczywiście potrzebują własnego lokum. Zdaniem ministry tym, na czym powinien skupić się rząd, jest budowa mieszkań, które będą dostępne dla młodych osób i rodzin w przystępnych cenach. Dziemianowicz-Bąk zauważa, że inwestowanie w rozwój rynku wynajmu mieszkań i budowę mieszkań komunalnych, które będą dostępne również dla osób o niższych dochodach, to bardziej trwałe i skuteczne rozwiązanie niż dopłaty do kredytów.
Z drugiej strony zwolennicy dopłat do kredytów twierdzą, że bez tego typu wsparcia wielu młodych ludzi, zwłaszcza tych zaczynających swoją karierę zawodową, nigdy nie będzie w stanie zaoszczędzić na wkład własny, a wysokie ceny mieszkań sprawiają, że ich marzenia o posiadaniu własnego mieszkania stają się nierealne. W ich opinii dopłaty mogą być efektywnym narzędziem umożliwiającym młodym ludziom wstęp na rynek nieruchomości.
Ostatecznie to, czy dopłaty do kredytów hipotecznych staną się częścią nowego programu mieszkaniowego, będzie zależało od tego, jak rząd zdecyduje się podejść do tego skomplikowanego zagadnienia. Kluczem do sukcesu będzie znalezienie równowagi między wsparciem młodych ludzi a dbałością o stabilność rynku nieruchomości oraz długofalowe rozwiązania dotyczące dostępności mieszkań w Polsce.
Jak widać, przyszłość rządowych programów mieszkaniowych w Polsce wciąż stoi pod sporym znakiem zapytania. Iskierkę nadziei wprowadzają jednak zapewnienia ministra Paszyka, który podkreśla, że trwają intensywne prace nad nowym programem mieszkaniowym mającym celu wsparcie osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej, w tym młodych Polaków, którzy zmagają się z problemem wysokich cen nieruchomości i trudnościami w uzyskaniu kredytu hipotecznego.
Istnieje więc szansa, że wkrótce poznamy szczegóły nowych inicjatyw, które będą miały na celu zarówno obniżenie kosztów kredytów hipotecznych, jak i zwiększenie dostępności mieszkań w Polsce. Nasi eksperci stają się na bieżąco analizować nowe informacje w tym temacie i przekazywać je Państwu, abyście mogli być świadomi wszelkich zmian w nowych programach mieszkaniowych rządu.
Wszystkie osoby, które zaczęły już poszukiwania nowego mieszkania na Śląsku, zachęcamy do zapoznania się z inwestycjami w Nowa Deweloper. W naszej ofercie znajdą Państwo nowoczesne mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach, które łączą komfort życia z dogodnym dostępem do miejskiej infrastruktury. W przypadku szczegółowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy chętnie udzielą wszelkich informacji, pomogą w wyborze odpowiedniego mieszkania oraz przeprowadzą przez cały proces zakupu.