Budynek w tle

Co dzieje się na budowie zimą?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

Odpowiednio przygotowany harmonogram prac budowlanych to podstawa sprawnej realizacji każdej inwestycji. Niestety, ze względu klimat panujący w naszym kraju trudno jest zaplanować wszystkie działania tak, aby poszczególne etapy budowy przeprowadzane były wyłącznie w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Z tego powodu deweloperzy często decydują się na kontynuację robót budowlanych również w sezonie zimowym. Czy zima na budowie ma sens i o czym należy w tym czasie pamiętać?

Zdjęcie z placu budowy na osiedlu Nowy Reden w Dąbrowie Górniczej

 

Budowa w zimie? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Budowa obiektów mieszkalnych w standardowej technologii trwa zwykle dłużej niż tylko jeden sezon. Jeżeli jednak kierować się powszechnie panującą opinią, to wraz z pierwszymi przymrozkami powinniśmy przerwać wszelkie prace, a już na pewno nie powinniśmy ich rozpoczynać w takim okresie. Czy na pewno tak to wygląda? Nie do końca. Mróz i opady śniegu oczywiście mogą okazać się pewną przeszkodą na placu budowy, ale nie we wszystkich przypadkach.

Generalnie zima na budowie nie stanowi większego problemu, jednak pod warunkiem, że w mroźne dni wykonujemy wyłącznie te prace, w przypadku których ujemne temperatury nie wpływają niekorzystnie na jakość realizowanych działań, np. prace wykończeniowe wewnątrz budynku (np. stawianie ścian działowych, kładzenie tynków i gładzi). W okresie największych mrozów, zwłaszcza w temperaturze poniżej -10°C, warto jednak wstrzymać się od takich działań jak kopanie fundamentów, tynkowanie, wylewanie posadzek i prace związane z ociepleniem oraz elewacją.

Budowa bez dłuższego przestoju, czyli zima na budowie w Nowa Deweloper

Mamy to szczęście, że póki co zima jest dla nas, jak również dla innych firm deweloperskich, bardzo łaskawa. Chociaż zmierzyliśmy się już z pierwszymi przymrozkami i kilkudniowymi opadami śniegu, to wciąż są to na tyle korzystne warunki, że umożliwiają nam realizację kolejnych etapów prac w naszych inwestycjach. Oto, co obecnie dzieje się na placach budowy w Częstochowie i Dąbrowie Górniczej:

  • Nowy Reden – nasza najnowsza inwestycja, która jest zlokalizowana w samym sercu Dąbrowy Górniczej. Wbrew temu, co powszechnie się uważa, za pierwszy etap prac budowlanych zabraliśmy się tu właśnie teraz, zimą. Na początku grudnia rozpoczęły się wykopy pod fundamenty budynków, a już niebawem planujemy przejść do kolejnego kroku, czyli do wylewania chudziaka;
  • Nowa Częstochowa Małopolska – tu również budowa w zimie przebiega bez zakłóceń. Mury cały czas pną się do góry, a lada moment planujemy wylać kolejny strop w budynku B;
  • Nowa Częstochowa Grabówka – jeżeli chodzi o nasze domy szeregowe na częstochowskiej Grabówce, to tu wciąż pracujemy nad elewacjami budynków. Na zimę zaplanowaliśmy także prace wykończeniowe wewnątrz budynków, dlatego też obecnie nasi fachowcy skupiają się na kwestii instalacji, a w jednym domu trwają już nawet prace związane z tynkowaniem w środku pomieszczeń;
  • Nowa Częstochowa – prace w poszczególnych budynkach na tym osiedlu są mocno zróżnicowane. W budynku B ponad połowa mieszkań została już odebrana przez klientów, natomiast w budynku A1 wciąż trwają prace wykończeniowe – układanie płytek na częściach wspólnych, uruchamianie instalacji oraz montaż barierek na klatkach schodowych. Jeżeli chodzi o budynek C, to tu jesteśmy jeszcze na etapie prac elewacyjnych. Na balkonach pojawiły się pierwsze szyby, natomiast w środku przeprowadzane są prace tynkarskie. Co ważne, w budynku C1 trwa murowanie górnych pięter, natomiast pomiędzy budynkiem C1 a A1 tworzone jest zbrojenie pod zadaszenie nad garażem. Nie tak dawno zakończyliśmy tu również wylewanie betonu na rampie zjazdowej.

Jak widać, prace na naszych budowach odbywają się zgodnie z harmonogramem i to pomimo stosunkowo wczesnego nadejścia zimy. Mamy nadzieję, że w kolejnych miesiącach nic nie zmieni się pod tym względem i już niedługo będziemy mogli ogłosić zakończenie kolejnych naszych inwestycji.

Wszystkich zainteresowanych inwestycjami realizowanymi w Nowa Deweloper zachęcamy do kontaktu z doradcami, którzy udzielają szczegółowych informacji na temat dostępnych mieszkań oraz ich cen.