Budynek w tle

Bezpieczny kredyt 2% – program dla osób ubiegających się o kredyt hipoteczny. Na czym polega?

Strzałka Poprzedni Następny Strzałka

W ostatnim czasie wyraźnie spadła liczba udzielanych kredytów hipotecznych. Duży wpływ na to miała przede wszystkim galopująca inflacja, która wraz z wysokimi stopami procentowymi doprowadziła do sytuacji, w której wielu Polaków nie miało wystarczającej zdolności kredytowej, by zaciągnąć zobowiązanie finansowe w banku. Rozwiązaniem ich problemu ma być nowy program rządowy Bezpieczny Kredyt 2%, który według badań ma zwiększyć zdolność kredytową beneficjentów nawet o około 50%. Na czym polega ten program i kto będzie mógł z niego skorzystać?

kredyt 2 procent
Programem Bezpieczny Kredyt 2% są objęte wszystkie nieruchomości dostępne w ofercie Nowa Deweloper

 

Bezpieczny Kredyt 2% – czego dotyczy ten program?

Bezpieczny Kredyt 2% to rządowy program dopłat do zakupu pierwszej nieruchomości, który stanowi jeden z kluczowych fundamentów projektu rządowego Pierwsze Mieszkanie. W założeniu projekt ten ma być realizowany od 1 lipca 2023 r. na dwóch poziomach – jako kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach oraz specjalne konto oszczędnościowe pod nazwą „Konto Mieszkaniowe”, w ramach którego dopłaty będą wypłacane osobom odkładającym pieniądze na zakup nieruchomości.

Szczególnie dużym zainteresowaniem wśród Polaków cieszy się jednak pierwsza część projektu, czyli Program Bezpieczny Kredyt 2%, który skierowany jest do osób mających problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego w banku komercyjnym. Dzięki temu rozwiązaniu będą oni mieli możliwość skorzystania z kredytu z atrakcyjnym oprocentowaniem na poziomie 2% (do tej wartości doliczyć należy również marżę banku i inne opłaty, jak np. prowizje) i z ratami malejącymi, co ma pozwolić na szybszą spłatę kapitału. Różnice w odsetkach spłaca wówczas bankowi Bank Gospodarstwa Krajowego.

Obejrzyj nasz krótki film dotyczący bezpiecznego kredytu!

Ważną informacją związaną z programem jest również fakt, że tak niska wartość oprocentowania ma obowiązywać wyłącznie w pierwszych 10 latach kredytowania. Po tym czasie warunki ulegają zmianie – wysokość oprocentowania kredytu wraca do poziomu rynkowego, a forma rat zmienia się z malejących na równe. Co więcej, minimalny okres kredytowania w przypadku tego programu wynosi 15 lat.

Kto będzie mógł ubiegać się o Bezpieczny Kredyt 2%?

Program powstał z myślą o młodych osobach, które w dniu składania wniosku kredytowego nie ukończyły 45. roku życia. Jak wynika z danych BIK za 2022 r., to właśnie osoby w wieku 25-44 lat stanowią największy, aż 83% udział wśród posiadaczy kredytów hipotecznych. Warto również dodać, że z Bezpiecznego Kredytu 2% będą mogły skorzystać wyłącznie te osoby, które nie posiadają własnej nieruchomości mieszkalnej (w momencie starania się o kredyt, jak również w przeszłości) – dotyczy to zarówno samodzielnego posiadania domu lub mieszkania, jak i współwłasności czy też praw spółdzielczych.

Dobrą informacją jest z kolei fakt, że na uzyskanie kredytu na preferencyjnych warunkach będą mogły liczyć nie tylko małżeństwa, ale także osoby samotne oraz rodzice wychowujący co najmniej jedno dziecko i prowadzący wspólnie gospodarstwo domowe. W przypadku par warunek związany z wiekiem musi spełniać co najmniej jedna z osób ubiegających się o kredyt. Ponadto zgodnie z projektem kredytu będzie można udzielić wyłącznie tej osobie, która posiada zdolność kredytową niezbędną do zaciągnięcia zobowiązania finansowego.

Jaka może być wysokość kredytu w programie Bezpieczny Kredyt 2%?

Nowy program rządowy nie zakłada limitów w zakresie stawek za metr kwadratowy nieruchomości dostępnej na rynku pierwotnym lub wtórnym. Określona została natomiast maksymalna kwota kredytu, która, w zależności od liczby kredytobiorców, wynosi:

  • 500 000 zł dla jednego kredytobiorcy;
  • 600 000 zł dla małżeństwa lub pary wychowującej co najmniej 1 dziecko.

W kwestii wkładu własnego nie należy spodziewać się większych zmian w stosunku do obecnie dostępnych kredytów hipotecznych. Wartość wkładu własnego nie może być zatem niższa niż 20% wartości nieruchomości lub 10% w momencie, gdy kredytobiorcy zdecydują się na dodatkowe zabezpieczenie. Warto jednak dodać, że program ten można połączyć z projektem Mieszkanie bez wkładu własnego.

Programem Bezpieczny Kredyt 2% są objęte wszystkie nieruchomości dostępne w naszej ofercie. Osoby zainteresowane taką formą finansowania zakupu domu lub mieszkania zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy zaprezentują Państwu naszą ofertę i przekażą szczegółowe informacje na temat programu.